Γενικά Πληροφορίες για παπαγάλους Ringneck

blackholesun

PB Member
Εγγραφή
25 Αυγ 2009
Μηνύματα
312
Πόλη
Πειραιάς
Ομολογω αυτο που διαβασα σε μια ξενη ιστοσελιδα με αφησε λιγο αφονο, ειναι λιγο παραξενη η οριμανση αυτων των συγκεκριμενων πουλιων, μιλαω για μια κατασταση κατα την διαρκεια της ωριμανσης τους που λεγετε BLUFFING, προκειται για μια ουσια (απο οτι λενε) που την δημιουργει ο οργανισμος τους κατα τα πρωτα σταδια που μεγαλωνουν, αυτο το blyffing κανει το πουλι παρα πολυ κακο (λες και ειναι δαιμονισμενο) το οποιο μας κανει να το περιοριζουμε αναγκαστικα μεσα στο κλουβι γιατι η δαγκωματιες του ειναι οπως δαγκωνει πολυ δυνατα ενα αξημερωτο ringneck, πραγμα που το περιοριζει σε πολλα, επισης αυτη η φαση κανει το πουλι σχεδον να μην μας αναγνωριζει καθολου. Δεν ειναι ομως ανησυχητικο διοτι δεν κραταει πανω απο μερες η εβδομαδες και ξαναερχεται στο φυσιολογικο του επιπεδο, κυριες αιτιες δυστυχως απο οτι διαβασα σε πολλα σαιτ αγνωστες επιστημονικα, μερικοι λενε οτι εκρινει ο οργανισμος τους μια ουσια η οποιο δεν κραταει και μεγαλο διαστημα για αυτο οπως ειπα και παραπανω δεν ειναι κατι μονιμο, αλλοι παλι ισχυριζονται οτι αυτη την (μεταλλαξη) την παθαινουν μονο τα θυληκα ringneck.
Ποιο κατω σας παραθετω ενα κειμενο στα αγγλικα με το αναλογο θεμα.
Indian Ringnecks are unique because unlike most parrots, they go through a special stage after being weaned that may cause them to be aggressive. This stage is natural and is a critical learning period for your Indian Ringneck. How you deal with this stage has a long lasting effect on your ringneck’s personality and will probably mold your ringneck for the rest of its life. So why do ringneck’s bluff?
Thinking about this answer for many years, I have come to the conclusion that ringnecks bluff for a variety of reasons. Firstly, the first culprit could be a surge of hormones. During this period, ringnecks may receive hormones that trigger them to start to become independent. Though no scientific evidence has proven this to be true, I believe something chemical inside the ringneck starts to change its mindset from dependent to independent. These hormones alter their attitude so much, that most ringnecks cope through biting. Most are edgy and try to bite for any reason.
Secondly, I believe the other culprit is their need to separate from their parents. A bluffing juvenile during this stage starts to distance itself from its parents and its siblings. This genetic trait helps them to learn to be independent and is probably an instinct implemented to avoid inbreeding (Indian Ringnecks are not monogamous).
And finally, the most important reason is to learn how to survive independently. A ringneck must learn to adapt and survive on its own without the aid of its parents. I have noticed that during this bluffing stage, Indian Ringnecks are fearless. They explore items without caution and are very careless. I am convinced this stage helps them understand what is acceptable and what’s dangerous.
Old literature points out that Indian Ringnecks went through this stage to test their limits with their owners, though this holds some truth, ringncecks or any other parrot for that matter do not run their life as a pack. There is no alpha leader, instead Indian Ringnecks work together as one entity—known as a flock. With the birds I have studied and seen, no Indian Ringneck leads the flock or is more dominant then the others. They may get into quarrels, but they are quickly solved and the birds go about their business. So how should bluffing be addressed?
Start by interacting with the bird like you would normally do. This bluffing needs to be completely ignored. If the bird bites do not make a fuss about it and completely ignore it. Under no circumstances are you to yell or hit your bird during this stage - or any other time. Do not wobble your hand, do not spray the bird, or do not flick the beak. Ringnecks do not understand this type of punishment. If they are abused in this manner they become aggressive and fearful of humans. You need to gradually let your ringneck know that biting is not tolerated and will get no reaction out of you. At the same time, you need to be open to your ringneck’s needs and be understanding towards your bird’s attitude. They need to feel confident enough to trust you and they need time to let these hormones subside.
I have seen many ringnecks become biters during this stage because they were improperly dealt with. Some owners resorted to abusive tactics in hopes their ringneck would learn that biting equals punishment. Other owners choose not to deal with the bluffing, so they confined their parrot to a cage. Yelling at your ringneck or telling him to stop also resulted in chronic biting. In the ringneck’s eyes, any type of reaction given by you is a reward. The best and effective way to deal with this is to ignore it. Your voice should only be used to greet, praise, and coddle the bird—not for discipline.
Though some bites are predictable, some are not. To minimize these bites keep a toy or something your ringneck finds fascinating. Distract him as much as possible if you believe your ringneck is extra edgy or moody for that particular sitting. If your ringneck does choose to bite and will not let go, gently blow on its beak and ignore the fact you got bit. Do this until the bluffing has passed.
Remember to hang in there. Though it might seem like your ringneck will never stop biting, stay consistent and ignore any aggressive behavior. Avoid letting your parrot be around your face and away from children during this period. Once the bluffing has stopped, you’ll know when it has passed. Most ringneck owners report the change as imMEDIAte, it is like a night and day difference. If you deal with the situation in a loving and caring manner, you’ll have a ringneck that will never use its beak in an aggressive way. At times, I can’t believe some of my ringnecks ever went through this stage. They are gentile and loving parrots, but like any parrot, they all have their ups and downs.
Keep in mind that not all ringnecks go through this stage and it’s more prone to female ringnecks. Most owners believe that because their Indian Ringneck is going through bluffing it is automatically a female—not true. Keep in mind that this stage can last several days or weeks. Some get a severe case and it may last a few months. I’ll say it again and again, ignore any bluffing and you’ll get through this stage fine.
 
και εδω στα ελληνικα

Ινδικό Ringnecks είναι μοναδικό επειδή αντίθετα από τους περισσότερους παπαγάλους, περνούν από ένα πρόσθετο στάδιο μετά από να απογαλακτιστούν που μπορούν να τους αναγκάσουν για να είναι επιθετικούς. Αυτό το στάδιο είναι φυσικό και είναι μια κρίσιμη περίοδος εκμάθησης για το ινδικό Ringneck σας. Πώς εξετάζετε αυτό το στάδιο έχει μια μακράς διαρκείας επίδραση στην προσωπικότητα των ringneck σας και θα φορμαρίσει πιθανώς το ringneck σας για το υπόλοιπο της ζωής του. Τόσο γιατί ringneck Bluff; Σκεπτόμενος για αυτήν την απάντηση για πολλά έτη, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα που ringnecks Bluff για ποικίλους λόγους. Αρχικά, ο πρώτος ένοχος θα μπορούσε να είναι ένα κύμα των ορμονών. Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, ringnecks μπορεί να λάβει τις ορμόνες που τους προκαλούν για να αρχίσουν να γίνονται ανεξάρτητες. Αν και καμία επιστημονική ένδειξη δεν έχει αποδειχθεί αυτό αληθινή, πιστεύω κάτι χημικό μέσα στις ενάρξεις ringneck για να αλλάξω τη νοοτροπία του από εξαρτώμενο στον ανεξάρτητο. Αυτές οι ορμόνες αλλάζουν την τοποθέτησή τους τόσο πολύ, ότι οι περισσότεροι ringnecks αντιμετωπίζουν μέσω του δαγκώματος. Οι περισσότεροι είναι νεβρικοί και προσπαθούν να δαγκώσουν για οποιοδήποτε λόγο. Αφετέρου, πιστεύω ότι ο άλλος ένοχος είναι η ανάγκη τους να χωρίσουν από τους γονείς τους. Ένας bluffing νεαρός κατά τη διάρκεια αυτού του σταδίου αρχίζει να απομακρύνεται από τους γονείς του και τους αμφιθαλείς του. Αυτό το γενετικό γνώρισμα τους βοηθά για να μάθει να είναι ανεξάρτητο και είναι πιθανώς ένα ένστικτο που εφαρμόζεται για να αποφύγει την ενδογαμία (ινδικό Ringnecks δεν είναι μονογαμικό). Και τελικά, ο σημαντικότερος λόγος είναι να μαθευτεί πώς να επιζήσει ανεξάρτητα. Ένα ringneck πρέπει να μάθει να προσαρμόζεται και να επιζεί από μόνο του χωρίς την ενίσχυση των γονέων του. Έχω παρατηρήσει ότι κατά τη διάρκεια αυτού του bluffing σταδίου, ινδικό Ringnecks είναι άφοβο. Ερευνούν τα στοιχεία χωρίς προσοχή και είναι πολύ απρόσεκτοι. Είμαι πεπεισμένος ότι αυτό το στάδιο τους βοηθά να καταλάβουν αυτό που είναι αποδεκτό και τι είναι επικίνδυνος. Η παλαιά λογοτεχνία επισημαίνει ότι ινδικό Ringnecks επέρασε από αυτό το στάδιο να εξετάσει τα όριά τους με τους ιδιοκτήτες τους, αν και αυτό κρατά κάποια αλήθεια, ringncecks ή οποιοσδήποτε άλλοσδήποτε παπαγάλος για εκείνο το θέμα δεν τρέχει τη ζωή τους ως πακέτο. Δεν υπάρχει κανένας άλφα ηγέτης, αντ' αυτού ινδική εργασία Ringnecks μαζί ως ένα οντότητα-που είναι γνωστό ως κοπάδι. Με τα πουλιά που έχω μελετήσει και έχω δει, κανένα ινδικό Ringneck δεν οδηγεί το κοπάδι ή είναι πιό κυρίαρχα έπειτα άλλα. Μπορούν να πάρουν στις φιλονικίες, αλλά λύνονται γρήγορα και τα πουλιά πηγαίνουν για την επιχείρησή τους. Τόσο πώς θα έπρεπε να εξεταστεί; Η έναρξη με την αλληλεπίδραση με το πουλί όπως σας θα έκανε κανονικά. Αυτό που πρέπει να αγνοηθεί εντελώς. Εάν τα δαγκώματα πουλιών δεν κάνουν μια αναστάτωση για το και το αγνοούν εντελώς. Κάτω από καμία περίσταση είναι εσείς για να φωνάξει ή να χτυπήσει το πουλί σας κατά τη διάρκεια αυτού του σταδίου - ή οποιοσδήποτε άλλοσδήποτε χρόνος. Μην ταλαντευτείτε το χέρι σας, μην ψεκάστε το πουλί, ή μην τινάστε το ράμφος. Το Ringnecks δεν καταλαβαίνει αυτόν τον τύπο τιμωρίας. Εάν δεν χρησιμοποιούνται σωστά κατά αυτόν τον τρόπο γίνονται επιθετικοί και έντρομοι των ανθρώπων. Πρέπει να ενημερώσετε βαθμιαία το ringneck σας ότι το δάγκωμα δεν ανέχεται και δεν θα πάρει καμία αντίδραση από σας. Συγχρόνως, πρέπει να είστε ανοικτοί στις ανάγκες των ringneck σας και προς την τοποθέτηση του πουλιού σας. Πρέπει να αισθανθούν αρκετά βέβαιοι να σας εμπιστευθούν και χρειάζονται το χρόνο να αφεθούν αυτές οι ορμόνες να υποχωρήσουν. Έχω δει πολλά ringnecks να γίνουν δαγκωνιάρες κατά τη διάρκεια αυτού του σταδίου επειδή εξετάστηκαν εσφαλμένα. Μερικοί ιδιοκτήτες προσέφυγαν στην καταχρηστική τακτική με τις ελπίδες το ringneck που τους θα εμάθαινε ότι το δάγκωμα είναι ίσο με την τιμωρία. Άλλοι ιδιοκτήτες επιλέγουν να μην εξετάσουν, έτσι περιόρισαν τον παπαγάλο τους σε ένα κλουβί. Να φωνάξει στο ringneck σας ή ση αφήγηση σε τον για να σταματήσει επίσης οδήγησε στο χρόνιο δάγκωμα. Στα μάτια των ringneck, οποιοσδήποτε τύπος αντίδρασης που δίνεται από σας είναι μια ανταμοιβή. Ο καλύτερος και ο αποτελεσματικός τρόπος να εξεταστεί αυτό πρόκειται να το αγνοήσει. Η φωνή σας πρέπει μόνο να χρησιμοποιηθεί για να χαιρετήσει, να εγκωμιάσει, και coddle πουλί-όχι για την πειθαρχία. Αν και μερικά δαγκώματα είναι προβλέψιμα, μερικά δεν είναι. Για να ελαχιστοποιήσετε αυτά τα δαγκώματα κρατήστε ένα παιχνίδι ή κάτι το ringneck σας βρίσκει να συναρπάσει. Τον αποσπάστε όσο το δυνατόν περισσότερο εάν θεωρείτε το ringneck ότι σας είναι πρόσθετο νεβρικό ή ευμετάβλητο για εκείνη την ιδιαίτερη συνεδρίαση. Εάν το ringneck σας επιλέγει να δαγκώσει και δεν θα παρατήσει, ήπια χτύπημα στο ράμφος του και αγνοεί το γεγονός πήρατε το κομμάτι. Κάνετε αυτό έως ότου έχει περάσει. Θυμηθείτε να κρεμάσετε εκεί. Αν και να φανεί όπως το ringneck σας δεν θα σταματήσει ποτέ, μένει συνεπές και αγνοεί οποιαδήποτε επιθετική συμπεριφορά. Αποφύγετε τον παπαγάλο σας να είναι γύρω από το πρόσωπό σας και μακρυά από τα παιδιά κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου. Μόλις σταματήσει, ξέρετε πότε έχει περάσει. Οι περισσότεροι ringneck ιδιοκτήτες εκθέτουν την αλλαγή όπως άμεση, είναι όπως μια διαφορά νύχτας και ημέρας. Εάν εξετάσετε την κατάσταση με έναν τρόπο αγάπης και φροντίδας, θα έχετε ένα ringneck που δεν θα χρησιμοποιήσει ποτέ το ράμφος του με έναν επιθετικό τρόπο. Κατά περιόδους, δεν μπορώ να πιστεψω ότι μερικά από τα ringnecks μου επέρασαν πάντα από αυτό το στάδιο. Είναι εθνικοί και παπαγάλοι αγάπης, αλλά όπως οποιοδήποτε παπαγάλο, όλοι έχουν τις διακυμάνσεις τους. Λάβετε υπόψη ότι δεν περνούν όλα τα ringnecks από αυτό το στάδιο και είναι περισσότερο επιρρεπές σε θηλυκό ringnecks. Οι περισσότεροι ιδιοκτήτες θεωρούν ότι επειδή το ινδικό Ringneck τους περνά από bluffing είναι αυτόματα θηλυκός-όχι ένα αληθινό. Λάβετε υπόψη ότι αυτό το στάδιο μπορεί να διαρκέσει αρκετές ημέρες ή εβδομάδες. Μερικοί παίρνουν μια βαριά περίπτωση και μπορεί να διαρκέσει μερικούς μήνες. Θα το πω επανειλημμένως, να αγνοήσει οποιοσδήποτε και θα περάσετε αυτό το σκηνικό πρόστιμο.
 
Σωτηρης

το καταλαβα με το που διαβασα λιγο και ηταν ανακριβη σε καποιες ορολογιες... χιχιχιχ δεν πειραζει το ιδιο πραγμα ειναι μονο και μονο που ααχοληθηκες.
 
Σωτήρη αυτος ειναι και ο λόγος που δεν ασχολείται πολύς κόσμος με το συγκεκριμένο έιδος.. Δε το διαβασα αυτο που γραφετε αλλα πάνω κάτω καταλαβα την ουσια.. Του τι θέλετε να πειτε... Περνούν ενα σταδιο εφηβείας-ενηλικιωσης.. Θέλουν να ανεξαρτητοποιηθουν απο τους γονείς τους οπώς κάναμε κι εμεις μικροι.. Εμεις είχαμε νευρα και φωνες αυτά έχουν συν τις δαγκωματιές...
Οταν αρχησει αυτη η φάση.. Ο περισσότερος κόσμος τα παραταεί..σου λεεί πάει το πουλι τα "παιξε".. Οπότε δεν ασχολουνται αλλο... Οι πετσοπάδες σου λενε δυσκολο πουλι εκει που ειναι ημερο ξαφνικά αλλάζει συμπεριφορα..
Η φάση αυτη διαρκει απο μια μερα μέχρι μερικους μήνες.. Παιζει αναλογα στο χαρακτηρα του κάθε πουλιου και σε σενα...
Δες το και σαν προκληση... Πιστευω ομως πως αν περάσει αυτη η φαση εχεις ενα σσυντροφο για τουλαχιστον 25 χρονια!
 
http://indianringneck.com/babies/ παραθετω το λινκ απο το οποιο πηρα το κειμενο να το δειτε εξ ολοκληρου κιολας, Αλεξανδρε δεν πιστευω οτι ειναι προβλημα αυτο, αντε το πολυ να το κανει ενα με εναμιση μηνα, και αυτο κατα την διαρκεια της ενηλικιωσης του. Εξαλου δεν παιρνανε ολα buffling ενα 30 με 40% το ξεπερνανε χωρις να το περασουν.. Προσωπικα εμενα δεν μου δημιουργει κανενα προβλημα.
 
Δεν εινια standar οτι θα σου περάσει, απλά σου λέω οτι πρέπει να δώσεις προσοχη εκείνη την περίοδο για να το περάσετε όσο το δυνατον πιο ανωδυνα... Εσυ θα παραμείνεις ο ιδιος οτι και αν σου κανει οπότε πιστευω οτι αν τυχον και το περασει όλα να πανε μια χαρα! Εινια υπεροχα πουλια και πιστευω του χρονου να έχω ένα...
 
ναι ειναι οντως υπεροχα πουλια και να σου πω την αληθεια επειδη τωρα αρχιζω και μαθαινω τα ειδη τον παπαγαλων, σαν ρατσα δεν το μετανιωσα καθολου που εκανα αυτη την επιλογη απο τις υπολοιπες δεκαδες που υπαρχουν.
 
Κάποιος εκτροφεάς μου είχε πει οτι ακόμα και ο καλυτερος παπαγάλος του κόσμου(απο αποψη εξημερωσης) να γίνει.. Δεν συγκρίνεται με κάποιον άλλης ράτσας που είναι εξημερωμενος...ηθελε να μου πει οτι κάποια πουλια είνια για συντοφια και καποια εινια πιο ελευθερα πιο ανεξαρτητα και οσο και αν εξημερωθουν δεν θα είνια το ιδιο με άλλα... Θα μου πεις κάθε παπαγάλος είναι ξεχωριστος...Αλα αυτοι οι παπαγάλοι δεν εινια λεει για πολλα πολλα... Ελπιζω να καταλαβες. Γιατι κιι εγω δε θυμαμι πως ακριβως μου το ειχε πει... Εγω φυσικα δεν το πιστεψα αλλα μου ειπε πως να παρω κάποια στιγμη αλλον παπαγαλο και εχω και ριοκνεκ θα καταλαβω την διαφορα... Πιστευω οτι όλα παιζονατι και τιποτα δεν εινια στανταρ...
 
Κοιτα εμενα εχθες ηταν συνεχεια πανω μου, και οχι απλα.. εδινε μαλιστα μαχη για να ειναι πανω μου... Τον εβαζα στο σταντ και μολις καθομουνα στο γραφειο μου πετουσε για να ερθει στον ωμο μου να παιξε με το αυτι μου... αυτο εγινε 4 φορες... Το κωμικο στην υποθεση ηταν οτι ανεβαινε κατεβαινε ωμο και κοιλια μου, και ωρες ωρες τον ΤΡΑΒΟΥΣΑ να παει και πουθενα αλλου και δεν ηθελε.. Προτιμουσε να μου γλειφει το μαγουλο και να μου πειραζει το αυτι... συγκεκριμενα εγω δεν εχω κανενα παραπονο :) Ιδιος αν θες σου δινω με πμ το μσν μου και σου βαζω καμερα να δεις τι μου κανει.. (μεσα σε μια βδομαδα που τον εχω σχεδον ετσι...) τον εχουν δει και αλλοι απο εδω μεσα και μπορουν να σου εξακριβοσουν τι ΚΑΝΕΙ!
Να πω και κατι αλλο για τα δυο φυλλα, στην αρχη ειχα ακουσει οτι το αρσενικο μιλαει πιο πολυ απο το θυληκο και επισης εχει και το δαχυλιδι που κανει αυτη την ομορφη διχρωμια ενω το θυληκο σχεδον το εχει αφαντο. Εκατσα και εψαξα αρκετες ιστοσελιδες στο ιντερνετ για να κανω της στατιστικες απο μονος μου, διοτι αλλα λεει ο ενας και αλλα ο αλλος, οποτε το συμπερασμα που εβγαλα ηταν οτι οντος ο αρσενικος μιλαει πιο πολυ, και μαλιστα υπαρχει και μερικες φορες το ενδεχομενο το θυληκο να μην μιλησει και καθολου.
Ομως δεν πτοηθηκα καθολου διοτι δεν ειναι ειναι μονο αυτη η διαφορα αναμεσα στα φυλλα, εχουν και κατι αλλο... Που για μενα παιζει πιο σημαντικο ρολο. Το θυληκο δενεται πιο πολυ με τον ιδιοκτητη ενω το αρσενικο λιγοτερο. Οποτε εμεις και στις 2 περιπτωσεις ειμαστε κερδισμενοι.
 
Back
Top