Γενικά Πληροφορίες για τις κονούρες Παταγονίας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mpeln
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πανεμορφα πουλια... Τα πιο μεγαλοσωμα πουλια των κονουρων αλλα και πολυ φασαριοζικα...
Φωναζουν συνεχως και δυσκολα μπορεις να το διαχειριστείς σε ενα διαμερισμα.
Δε ξερω τι αλλο θελεις να μάθεις;
 
Ευχαριστω πολυ. Θα ηθελα να μαθω ακομα και αν γινεται βεβαια να ξεχωρισουμε μια μεγαλη σε ηλικια κονουρα παταγωνιας απο μια αλλη που ειναι μηνων.
[automerge]1544042434[/automerge]
Μου πουλανε αυτην την κονουρα παταγονιας και θα ηθελα να μαθω γενικα πληροφοριες για αυτα τα πουλια.
 

Συνημμένα

  • 20181205_215802.webp
    20181205_215802.webp
    12,8 KB · Προβολές: 32
Τελευταία επεξεργασία:
Αν φοραει δαχτυλιδι στο ποδι του και σου πουν τα στοιχεια του μπορουμε να μαθουμε το ετος γεννησης και απο που καταγεται το πουλι...
Εμφανισιακά δε μπορουμε να αναγνωρισουμε ουτε ηλικια αλλα ουτε και φυλο του.
 
Καλημέρα :)
Όμορφα πουλιά, ανήκουν σε μία απο τις αγαπημένες μου οικογένειες παπαγάλων.
Έχουν αρκετά δυνατή φωνή (γενικά οι κονούρες) και ειδικά η συγκεκριμένη.
Αν μένεις σε διαμέρισμα και έχεις περίεργους γείτονες, σκέψου το διπλά.
Θέλουν μεγάλο κλουβί, πολύ ασχολία και πολύ παρέα μιας και είναι πολύ κοινωνικά.
Επίσης ψάξε καλά για την διατροφή τους μιας και έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες σαν είδος.
Δαχτυλίδι φοράει;
Βέβαια απο την φωτογραφία δεν μου φαίνεται ότι είναι πολύ μικρή (εννοώ 5-6 μηνών πχ), αλλά μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε :)
Νομίζω απο τις κονούρες, οι πιο κατάλληλες για διαμέρισμα είναι οι green cheeked conure!
 
Καλησπερα. Αυτη ειναι η κονουρα. Δυστυχως δεν φοραει δακτυλιδι. Βεβαια απο οτι μου ειπαν ειναι γυρω στους 7 με 8 μηνων. (αν ειναι αληθεια βεβαια).
 

Συνημμένα

  • 20181208_153448.webp
    20181208_153448.webp
    48,6 KB · Προβολές: 18
  • 20181208_153442.webp
    20181208_153442.webp
    68,5 KB · Προβολές: 17
  • 20181208_153435.webp
    20181208_153435.webp
    94,9 KB · Προβολές: 16
  • 20181208_153416.webp
    20181208_153416.webp
    50 KB · Προβολές: 14
Δε μπορούμε να σου πούμε την ηλικία του εφόσον δε φοράει δαχτυλίδι...
Ένας τρόπος να αναγνωρίσεις ένα νεαρό πουλάκι του είδους είναι το ράμφος του...όταν είναι μωρά έχει λευκό χρώμα και στη πορεία γίνεται σκούρο, δε ξέρω όμως από ποια ηλικία και μετά παίρνει το σκούρο χρώμα. Θα μπορούσε να σε βοηθήσει μόνο ένας που εκτρέφει αυτό το είδος που γνωρίζει την εξέλιξη ενός τέτοιου πουλιού, βλέπει και ξέρει ποια είναι η εμφάνιση του σε διάφορα στάδια της ζωής του...
Το συγκεκριμένο το βλέπω όπως το δικό μου... Που και εκείνο δε φοράει δαχτυλίδι και είναι αγνωστου ηλικίας... Πάντα νέος(α) και με φωνή καμπάνα 😉
Σου βάζω φώτο να δεις μωρό με το ράμφος που σου λέω...

super-tame-patagonia-conures-5c0a674c2c322.webp


και μωρά που που το καταλαβαίνει και ο πιο άσχετος...
DSC_0131.62133028_large.webp
 
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας. Θα ηθελα να ρωτησω απο εχθες που το εστειλαν μεχρι και πριν λιγο δεν το ειδα ουτε νερο να πινει ουτε να τρωει. Αυτο αρχισε λιγο να με ανησυχει.
 
Είναι από το στρες της αλλαγής περιβάλλοντος... Μπορεί και 3-2 μέρες να μη πλησιάσουν νερό και φαγητό..
Εσύ βάλε τη ποτίστρα και τη ταίστρα (αν γίνεται) κοντά στο σημείο που κάθεται περισσότερο για να πάει πιο εύκολα,.
Το πουλί είναι ταϊσμένο στο χέρι; έχει καλή επαφή με τον άνθρωπο;
αν ναι πλησίασε το εσύ ήρεμα με λιχουδιά μήπως τη πάρει και να σε γνωρίζει σιγα σιγά.
 
Ναι γιατί δε σας γνωρίζει, θέλει προσεκτική προσέγγιση γιατί το ράμφος του δε θα σας χαιδέψει... Αν το χρησιμοποιήσει έστω αντανακλαστικά για να σας τρομάξει και να σας απομακρύνει.
Γι αυτό είπα προσέγγιση με λιχουδιά και καλύτερα έξω από τα κάγκελα πρώτα.
Ρωτήστε να μάθετε για τις συνήθειες του... Τι του αρέσει να τρώει και τι πρόγραμμα ακολουθούσε εκεί που ήταν.έτσι η προσαρμογή του θα είναι πιο εύκολη και το στρες μικρότερο.
Καλή ζωή να έχετε! Είναι απίστευτα πουλιά και πουλιά με άποψη και χαρακτήρα!
 
Καλημερα απο το zoo planet . 300 Eyro.
[automerge]1544698163[/automerge]
Tο κακο ειναι οτι μου το πουλησαν για μικρο και αυτο ειναι μεγαλο.
[automerge]1544698261[/automerge]
Θα ηθελα να ρωτησω ενα δακτυλιδι χρωματος ασημενιου που γραφει SK 18 7,0 5 510 τι σημαινουν;
 
Back
Top