Γενικά Πληροφορίες για το δακτυλίδι του ringneck μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sofh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sofh

PB New Member
Εγγραφή
27 Οκτ 2021
Μηνύματα
2
Πόλη
Καβαλα
Καλησπερα καλός σας βρήκα.
Έχω ένα νέο μέλος στην οικογένεια είναι ένας ring neck καταπράσινος έρωτας. Είναι πολύ φοβιτσιαρης δεν κάνει επιθετικές κινήσεις όμως τρέμει κάθε φορά που πλησιάζω κοντά του . Τις τελευταίες μέρες προσπαθώ βάζοντας το χέρι μου χαμηλά μέσα στο κλουβί του να τον κάνω να με εμπιστευτεί και δείχνει να φοβάται λιγότερο δεν φτερουγίζει όπως στις αρχές τουλάχιστον. Θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε πληροφορίες για το δακτυλίδι του είναι γρι και γράφει sk 13 910 . . Και τι μου προτείνετε να κάνω για να μπορέσω να τον εξημερώσω.
Σας ευχαριστώ για την αποδοχή και την βοήθεια!
 
Καλησπερα σας! Να σας ζήσει το νέο μέλος!
Πολυ φοβαμαι οτι το 13 στο δαχτυλίδι του είναι το έτος γέννησης, που αυτο σημαίνει ότι το πουλακι είναι 8 χρονών, αν είναι έτσι, απ ότι έχω διαβάσει και εγώ, η εξημέρωση είναι πολυ δυσκολη και μάλλον για γνώστες,
Αλλά ας μιλήσουν καλυτερα οι πιο παλιοι!
 
Ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι πολύ καλουλης . Από όσο γνωρίζω οι προηγούμενοι που τον είχαν τον έπαιρναν στο χέρι όμως αν και από τον Αύγουστο είναι εδώ τον βλέπω πολύ διστακτικό προς εμένα. Γι'αυτό προσπαθώ πολύ αργά με πολύ υπομονή και αγάπη φυσικά :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Καλώς το δέχτηκες το μικρό σου. Αφού είναι ήμερο νομίζω ότι στην αρχή οι προσπάθειες σου θα πρέπει να είναι έξω από το κλουβί δηλαδή να στέκεσαι έξω από το κλουβι να σε συνηθίζει και να πλησιάζεις το χέρι σου απ έξω με μια λιχουδιά. Οταν τον δεις και πλησιάζει στο χέρι σου όταν είσαι έξω απο τα κάγκελα, μετά να κάνεις την ίδια κίνηση με τη λιχουδιά μπροστά από την ανοιχτή πόρτα. Οταν δείς ότι έρχεται και εκεί χωρίς φόβο σιγά σιγά θα βάλεις το χέρι σου πιο μέσα και πάει λέγοντας. Μην το πιέζεις γιατί πρέπει πρωτα να σε μάθει σαν παρουσία, σαν φωνή και σαν μέγεθος (χεριού, σώματος κλπ). Τους προηγούμενους τους ήξερε εσένα σε μαθαίνει σιγά σιγά και με υπομονή ειδικά αν είναι μεγαλούτσικο. Εχω ακούσει ότι αυτό το είδος είναι και λίγο δύσκολο αλλά με αγάπη και υπομονή όπως είπες θα τα καταφέρεις 🥰
 
Back
Top