Γενικά Πληροφορίες για το χρωματισμό καναρινιού

Πόπη Μπού

PB Member
Εγγραφή
25 Μαϊ 2008
Μηνύματα
748
Πόλη
Γλυφάδα
Καλησπερα σε ολους... Θα ηθελα τα φωτα σας... Προχθες αγορασα ενα καναρινι, καταπληκτικο... Εχει καφε χρωμα ανοικτο, απιστευτο, στο πετ σοπ μου ειπαν οτι λεγεται θέο.. Θα ηθελα λιγες πληροφοριες αν γνωριζεται. Δεν εχω δει ακομη το δακτυλιδι του γιατι το εχω μονο δυο μερες και δεν θελω να το τρομαξω! Δεν εχω ξανακουσει ποτε το ονομα αυτο! 🙂
 
-Βάλε καμμιά καλή φωτό να δούμε. Για ΦΑΙΟ θα πρόκειται μάλλον.
 
Mipos enois Pheo - Phaeo;
 

Συνημμένα

  • bericht_phaeo_ruecken.webp
    bericht_phaeo_ruecken.webp
    3,1 KB · Προβολές: 70
Να το χαίρεσαι :) μήπως σου είπε φαιό;
Ρίξε μια ματια εδώ για φωτογραφίες
www.poc.gr/Downloads/BAtlas/default.asp
 
Ερίνα ετυμολογικά και μονο το φαιό σημαίνει καφέ. Το θεό δεν νομίζω να υπάρχει σαν χρωματισμός ουτε καν σαν λέξη δεν την εχω ξανακούσει. 😕

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσσαντες, αν ακουσες σιγουρα εσυ καλα μηπως σου το ειπε λαθος αυτος απο το μαγαζι;
 
οχι μου ειπε theo νομιζω και ειναι μονο ανοιχτο καφε, δεν εχει αλλα χρωματα!

-Δεν υπάρχει -θεό-. Για φαιό πρόκειται αλλά μπορεί να είναι κάποια ιζαμπέλ ή κάποιο οπάλ.. Ρήξε και μια ματιά στο φωτογραφικό άλμπουμ
που σου είπε ο Σταμάτης.
 
Afto pano einai lipoxromiko kitrino faio.

Tora afto kato einai afto pou leme mayro-faio.
 

Συνημμένα

  • bericht_phaeo_feder4.webp
    bericht_phaeo_feder4.webp
    4,8 KB · Προβολές: 79
Afto pano einai lipoxromiko kitrino faio.

Tora afto kato einai afto pou leme mayro-faio.

ειναι λιγο πιο σκουρο απο το χρωμα της ουρας της φωτοκαι λιγο πιο ανοιχτο απο το πανω μερος! Και δεν μου ειπε θεό αλλα θέο, η διαφορα εναι στο τονο! Θα τη παρω τηλ και θα σας πω! Το σιγουρο ειναι οτι ειναι ενα χρωμα! Εκτος αν αλλαξει στη πορεια γιατι ειναι του 2008 περιπου 4/5 μηνων
 
-Μήπως έουμο

Καλά, πού θα πάει θα το βρούμε, χιχιχιχιχι!
 

Συνημμένα

  • 68.webp
    68.webp
    11,7 KB · Προβολές: 62
λοιπον αγορια ειχατε, απολυτο δικιο το πανεμορφο καναρινακι μου ειναι φαιο καφε λευκο! Χιχι
Μηπως μπορω να εχω μερικες πληροφοριες γ'αυτο το ειδος;
 
λοιπον αγορια ειχατε, απολυτο δικιο το πανεμορφο καναρινακι μου ειναι φαιο καφε λευκο! Χιχι
Μηπως μπορω να εχω μερικες πληροφοριες γ'αυτο το ειδος;

http://www.poc.gr/Greeks/Birds/Articles/ColorCanaries6.asp
http://www.poc.gr/Downloads/BAtlas/default.asp?vl=-1
 
Θα μπορούσα να ζευγαρώσω το φαιό μου, με ένα λευκό κυρίαρχο; Και αν ναι τι χρωματισμούς θα πετύχω και γενικά τι μου προτείνετε😕
 
Ερινα το '' κρυο, καιρος για δυο '' βγηκε για τους ανθρωπους. Μην βιαζεσαι, εχεις καιρο μεχρι την αναπαραγωγη. Ακουσε τον πρωτα να τον χαρεις ολο τον χειμωνα και θα βρεθει και γι' αυτον ενα ( και οχι μονο ) ταιρι.
 
βρε δεν θα τα ζευγαρωσω τωρα... Την ανοιξη! Αλλα να μη μαθω η γυναικα να ειμαι ετοιμη;:)
 
Back
Top