Ασθένειες Πληροφορίες για το Baytril 0,5% 1ml

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elsa7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Elsa7

PB New Member
Εγγραφή
29 Απρ 2021
Μηνύματα
53
Πόλη
Ξάνθη
έχει πάρει κάποιος BAYTRIL 0,5% 1ml; μπορείτε να δώσετε link σας παρακαλώ;
 
Σε ποια περιοχη βρισκεσαι για να δουμε που μπορεις να το βρεις!
Τι διεγνωσε?
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: Elsa7
Σε ποια περιοχη βρισκεσαι για να δουμε που μπορεις να το βρεις!
Τι διεγνωσε?
μένω στην Ξάνθη, είναι για θεραπεία escherichia coli
[automerge]1624883750[/automerge]
Το βρήκα! Ευχαριστώ.
στις προληπτικές εξετάσεις που έκανα στη μικρή μου πριν την ένωση με τον αρσενικό στο ίδιο κλουβί βρέθηκε κατόπιν αντιβιογράμματος ότι πρέπει να κάνει θεραπεία με το συγκεκριμένο φάρμακο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
θεραπεία από κτηνίατρο για την μικρή budgie μου
Με αφορμή το περιστατικό, θα ήθελα να αναφέρω ότι δεν υπάρχει ούτε ένα έντερο (και ίσως όχι μόνο έντερο) στη γη στο οποίο να μην μπορεί να βρεθεί το βακτήριο Escherichia coli. Ο λόγος που υπάρχει σε κάθε έντερο στη γη, είναι επειδή όταν εντοπίζεται σε πληθυσμούς μη ικανούς να προκαλέσουν παθογένεια στον οργανισμό, μπορείς να το πεις και "ωφέλιμο" βακτήριο.

@Elsa7, αντιλαμβάνομαι ότι δεν θέλεις να αναφερθείς στο περιστατικό και τα συμπτώματα του, έχε όμως στο νου σου ότι αν δεν υπάρχει πραγματική ασθένεια ή αν υπάρχει οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα στη συμπεριφορά ενός πουλιού που μπορεί να οφείλεται σε ασθένεια, το Baytril είναι η χειρότερη δυνατή επιλογή για τη λύση αυτού του προβλήματος.

Για να καταλάβεις ακριβώς τι εννοώ, ακόμη και αν υπάρχει διαπιστωμένη ασθένεια από E.coli, το Baytril δεν είναι, ή τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιείται ως φάρμακο πρώτης εκλογής στις περιπτώσεις που ανέφερα.
 
@Stavros

Εχω την εντυπωση οτι η ενροφλοξασίνη ειναι η φαρμακευτικη ουσια που ενδεικνυται για E.coli.
Υπο αυτη την εννοια γιατι οχι Baytril?
 
Γιατί με βάση τα μέχρι τώρα αποτελέσματα στην πράξη αποδεικνύεται ότι το βακτήριο μπορεί να αντιμετωπιστεί αποτελεσματικά με άλλα φάρμακα που προκαλούν μικρότερη επιβάρυνση στον οργανισμό. Δεν αναφέρομαι στη δραστική ουσία αλλά στο φάρμακο και επίσης δεν αναφέρομαι στη χρήση του στα παραγωγικά ζώα και πτηνά αλλά στα πουλιά κλουβιών - συντροφιάς.
 
Γιατί με βάση τα μέχρι τώρα αποτελέσματα στην πράξη αποδεικνύεται ότι το βακτήριο μπορεί να αντιμετωπιστεί αποτελεσματικά με άλλα φάρμακα που προκαλούν μικρότερη επιβάρυνση στον οργανισμό. Δεν αναφέρομαι στη δραστική ουσία αλλά στο φάρμακο και επίσης δεν αναφέρομαι στη χρήση του στα παραγωγικά ζώα και πτηνά αλλά στα πουλιά κλουβιών - συντροφιάς.
Σταύρο ευχαριστώ για την αναλυτική σου περιγραφή!
[automerge]1624894602[/automerge]
Σταύρο ευχαριστώ για την αναλυτική σου περιγραφή!
Θα ήθελα να συνεχίσω την συζήτηση πριβέ μαζί σου. μπορώ;
 
Θα ήθελα να συνεχίσω την συζήτηση πριβέ μαζί σου. μπορώ;
Φυσικά και μπορείς, το inbox μου είναι ανοιχτό ούτως ή άλλως. Θα ήταν χρησιμότερο πάντως για όλους να συνεχιστεί η συζήτηση εδώ, εκτός αν συντρέχουν ιδιαίτεροι λόγοι που δεν το επιτρέπουν.
 
Φυσικά και μπορείς, το inbox μου είναι ανοιχτό ούτως ή άλλως. Θα ήταν χρησιμότερο πάντως για όλους να συνεχιστεί η συζήτηση εδώ, εκτός αν συντρέχουν ιδιαίτεροι λόγοι που δεν το επιτρέπουν.
Όλα καλά... :)
 
Αυτό με τις προληπτικές εξετάσεις σε ασυμπτωματικα πουλιά δεν έχει κανένα νόημα, έχω πει πολλές φορές γιατί.

Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι πολλοί πτηνιατροι/κτηνίατροι αλλά και πετυχημένοι κατά τα άλλα εκτροφείς συστήνουν/εφαρμοζουν προληπτικές θεραπείες "για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο".
Δεν είναι κάτι τρομερό αν έχεις κάποια γνωστική επάρκεια, δλδ δε θα προξενησεις ζημιά, απλά είναι κάτι αχρείαστο.
 
Ποιο θεωρεις ηπιότερο σκευασμα με βαση την ιδια ουσια?
Γιατί πρέπει να είναι η ίδια ουσία; Υπάρχουν αρκετές άλλες ουσίες σε ηπιότερα φάρμακα που καταπολεμούν το ίδιο βακτήριο εξίσου αποτελεσματικά, Ειδικά όταν πρόκειται για ήπιες μορφές της ασθένειας ή και πολλές φορές δυστυχώς όταν δεν υπάρχει καν ασθένεια.

Γιατρός δεν είμαι, μιλώ εμπειρικά και πολλοί από εμάς γνωρίζουμε επίσης ότι το baytril είναι φάρμακο πανικού που μπορώ να καταλάβω το λόγο της χορήγησης του όταν πεθαίνει ένα πουλάκι. Γιατί πρέπει να είναι φάρμακο πρώτης εκλογής στις περιπτώσεις που υπάρχουν απλώς ευρήματα σε εξετάσεις, χωρίς σημάδια ασθένειας; Σε αυτές τις περιπτώσεις αναφέρομαι και αυτή είναι η ουσία του μηνύματος μου.
 
@Stavros


Γιατι προταθηκε αν διαβασα σωστα με βαση το αντιβιογραμα Σταυρο,το οποιο παει με βαση την δραστικη ουσια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Elsa7
Back
Top