Γενικά Πληροφορίες για lacewing ringneck

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MANI
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MANI

PB New Member
Εγγραφή
30 Δεκ 2008
Μηνύματα
27
Πόλη
Αθήνα
χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους!
εχω ενα ringneck εδω και 15μερες. Ειναι γεννημενο το 07 και μου ειπαν οτι ειναι θηλυκια. μπορειτε να μου δωσετε καποιες πληροφοριες για το πως θα την πλησιασω χωρις να την φοβισω και για την σωστη διατροφη της;
 
https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/
https://community.petbirds.gr/threads/Σχετικά-με-τη-διατροφή-ringneck.9207/
https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλοι-ρίνγκνεκ-indian-ringneck-psittacula-krameri.1611/

Το χρονικό διάστημα που έχεις το πουλί στο σπίτι σου είναι πολύ λίγο και αν όντως είναι γεννημένο το 2007 τότε έχει συνηθίσει κατα πολύ σε άλλο περιβάλλον. Χρειάζεται αρκετή υπομονή και επιμονή για να την πλησιάσεις σωστά. Βρες κάτι που της αρέσει πιό πολύ, και δώστης το. Δοκίμασε φρούτα που του αρέσουν, σπόρια, ίσως και λίγο πάνικο. Σε τι χώρο (κλουβί) το έχεις; Υπάρχουν αρκετά παιχνίδια για να ασχολείτε; Πόσο χρόνο σπαταλάς μαζί του;
 
Σε ευχαριστω για το χρονο σου. το δαχτυλιδι της 07 γραφει αν εκανα σωστα και ειδα απο εκει. απο φρουτα τρωει με ευχαριστηση απο το χερι μου μηλο. το κλουβι της ειναι 50*50*80(χρειαζεται πιο μεγαλο;)της εχω 2 παιχνιδια ωστε να μην της κλεισω πολυ τον χωρο και ο χρονος που ασχολουμαι μονο μαζι της ειναι περιπου στις 2 ωρες και συν οταν καθομαστε στο χωλ οπου την εχουμε και της μιλαμε. Δεν ξερω πως ακριβως να την αντιμετωπισω για να αισθανθει ανετα μαζι μας γιατι οταν βάζουμε μεσα στο κλουβι τα χερια μας τρομάζει ενω αντιθετα οταν το βαζουμε με γαντι δεν τρομάζει! Υπάρχει περιπτωση να την εχουν κακομεταχειριστεί; Πάντως σε γενικες γραμμες εχει ηρεμήσει παρα πολυ σε σχεση με τις πρωτες μέρεσ και εχει ξεκινησει να μας ακουει και οταν δεν τησ δινουμε σημασια να μας φωνάζει! Εχουμε ξεκινησει να την βάζουμε με ενοιχτη την πορτα απο το κλουβι της γιατι την βγαζαμε στο μπανιο αλλα διαβασαμε σο φορουμ οτι ειναι περιορισμενος χωρος και οτι δεν πρεπει να το πιεζουμε για να βγει... Ετσι και μεις της αφηνουμε ανοιχτη την πορτα του κλουβιου της για να βγει οποτε θελει...
 
Σε ευχαριστω για το χρονο σου. το δαχτυλιδι της 07 γραφει αν εκανα σωστα και ειδα απο εκει. απο φρουτα τρωει με ευχαριστηση απο το χερι μου μηλο. το κλουβι της ειναι 50*50*80(χρειαζεται πιο μεγαλο;)της εχω 2 παιχνιδια ωστε να μην της κλεισω πολυ τον χωρο και ο χρονος που ασχολουμαι μονο μαζι της ειναι περιπου στις 2 ωρες και συν οταν καθομαστε στο χωλ οπου την εχουμε και της μιλαμε. Δεν ξερω πως ακριβως να την αντιμετωπισω για να αισθανθει ανετα μαζι μας γιατι οταν βάζουμε μεσα στο κλουβι τα χερια μας τρομάζει ενω αντιθετα οταν το βαζουμε με γαντι δεν τρομάζει! Υπάρχει περιπτωση να την εχουν κακομεταχειριστεί; Πάντως σε γενικες γραμμες εχει ηρεμήσει παρα πολυ σε σχεση με τις πρωτες μέρεσ και εχει ξεκινησει να μας ακουει και οταν δεν τησ δινουμε σημασια να μας φωνάζει! Εχουμε ξεκινησει να την βάζουμε με ενοιχτη την πορτα απο το κλουβι της γιατι την βγαζαμε στο μπανιο αλλα διαβασαμε σο φορουμ οτι ειναι περιορισμενος χωρος και οτι δεν πρεπει να το πιεζουμε για να βγει... Ετσι και μεις της αφηνουμε ανοιχτη την πορτα του κλουβιου της για να βγει οποτε θελει...

Χρειάζεται χρόνος για να μάθει το νέο του περιβάλλον και τα νέα πρόσωπα. Το κλουβί σε γενικές γραμμές είναι καλό αλλά όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο. Όταν φωνάζει καλύτερα να μην τις δίνεται σημασία γιατί θα το συνδιάσει αλλιώς στο μυαλό της. Παιχνίδια καλό είναι να υπάρχουν πολλά και πολλοί συνδιασμοί (ξύλινα, ακρυλικά) και να αλλάζοντε σε τακτά διαστήματα για να έχει ποικιλία και να μην τα βαριέται. Το πουλί θα πρέπει να έχει ακόμα και στην έξοδο απο το κλουβί του ένα σταθερό πρόγραμμα και θα πρέπει να ακολουθήτε όσο το δυνατόν καλύτερα. Οι ώρες που ασχολείσε με το πουλί κατα την γνώμη μου είναι λίγες, προσπάθησε να αυξήσεις λίγο το χρόνο σου μαζί της (έστω και αν χρειαστεί να κάνεις κάποιες θυσίες για επιπλέον χρόνο)
 
Εγω προσωπικα δεν θα εβγαζα απο το κλουβι ενα πουλι που δεν ειναι εξημερωμενο και φοβαται τους ανθρωπους. Δεν κερδιζεις κατι ετσι και η εξοδος του πουλιου απο το κλουβι κανει τα πραγματα πιο δυσκολα και πιο αργα στο να εξημερωθει. Και μονο που τρομαζει με τα χερια σας μεσα στο κλουβι ειναι μια σαφης ενδειξη οτι φοβαται τα χερια και θα τα φοβαται και εξω απο το κλουβι. Μυστικα και συνταγες πιστευω δεν υπαρχουν, τουλαχιστον εγω δεν ξερω. Η μονη σιγουρη "μεθοδος" ειναι η υπομονη και η επιμονη. Μην το πιεζεις παραπανω απο εκει που θελει να προχωρησει καθε φορα και μην προκαλεις αθελα σου συμπεριφορες και καταστασεις που θα σου δυσκολεψουν την κατασταση.

Αυτη τη στιγμη του δινεις τον αερα να ελεγχει το χωρο του δωματιου και να διαφευγει καθε φορα που το πλησιαζετε. Αυτο μπορει να γινει συντομα πιστευω ενα κακο παιχνιδι και να της δωσει αυτοπεποιθηση οτι αυτη εχει το πανω χερι. Μην ξαφνιαστεις αν αρχισει και δαγκωνει κιολας.
 
εχεισ δικιο σε αυτα που λες αλλα φανταστηκα μηπως ηταν πιο ευκολο για αυτην να αισθανθει πιο ανετα! Οκ! Δεν την ξαναβγαζουμε δηλ μεχρι να ηρεμησει... εχουμε και υπομονη και επιμονη απλα το καναμε πιο πολυ για αυτην γιατι πιστευαμε οτι θα της εκανε καλο, αλλα!
 
εχεισ δικιο σε αυτα που λες αλλα φανταστηκα μηπως ηταν πιο ευκολο για αυτην να αισθανθει πιο ανετα! Οκ! Δεν την ξαναβγαζουμε δηλ μεχρι να ηρεμησει... εχουμε και υπομονη και επιμονη απλα το καναμε πιο πολυ για αυτην γιατι πιστευαμε οτι θα της εκανε καλο, αλλα!

Το κλουβι δεν θα την ηρεμησει απο μονο του. Χρειαζεται να καθεστε διπλα διπλα για ωρες και να μπορει να σας βλεπει και αν σας ακουει, ακομη και να τρωτε διπλα της ωστε να βλεπει και να ζηταει αν θελει, να σας νιωθει οικογενεια της. Σιγα σιγα να αρχισεις να της προσφερεις κατι που της αρεσει πολυ εξω απο τα καγγελα του κλουβιου. Κρατα εκει το χερι σου οσο αντεχεις. Μπορει να μην πλησιασει την πρωτη εβδομαδα ουτε τη δευτερη η και περισσοτερο, αυτο εξαρταται απο το καθε πουλι. Εδω αναφερομουν πριν που σου ειπα για υπομονη και επιμονη. Αν το συνεχισεις καποια στιγμη θα κανει το πρωτο βημα. Μολις γινει αυτο και παλι μην την πιεσεις παραπανω απο τον ενθουσιασμο σου βαζοντας π.χ. αμεσως το χερι σου μεσα στο κλουβι. Αυτο ισως χαλασει οτι θα χεις πετυχει. Ολα πρεπει να γινουν πολυ αργα διοτι τα χερια ισως ειναι η φοβια που αργουν περισσοτερο να ξεπερασουν.
 
καλημερα Φοιβο. καθομαστε συνεχεια διπλα της... Μαζι τρωμε... Μαζι μιλαμε... Οταν ομωσ πλησιαζουμε τα χερια μασ κοντα στο κλουβι της κανει σαν τρελη! φοβαται παρα πολυ! Οταν βεβαια δεν της δινουμε σημασια οχι απλα ΦΩΝΑΖΕΙ, αλλα σηκωνει τον κοσμο!
 
καλημερα Φοιβο. καθομαστε συνεχεια διπλα της... Μαζι τρωμε... Μαζι μιλαμε... Οταν ομωσ πλησιαζουμε τα χερια μασ κοντα στο κλουβι της κανει σαν τρελη! φοβαται παρα πολυ! Οταν βεβαια δεν της δινουμε σημασια οχι απλα ΦΩΝΑΖΕΙ, αλλα σηκωνει τον κοσμο!

Για να διορθωθει ο φοβος της τελειως θελει καιρο. Δεν γινεται σε μια εβδομαδα ουτε σε ενα μηνα.
 
Back
Top