Γενικά Πληροφορίες για macaw

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης LEOPAS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Χαιρω πολυ.. Κι εμενα με λενε Φωτη!βρες ποιος Φωτης ειμαι:D

Αν θες γινε πιο συγκεκριμενος... Τι πραγμα θες να μαθεις; Για την διατροφη για την αναπαραγωγη; Για την φροντιδα; Για τι;
 
αν ξερεις αγγλικα μελετησε αυτη την ιστοσελιδα Those Majestic Macaws ! Εχει τα ΠΑΝΤΑ για τους μακαο. Θα σου λυθουν ολες οι αποριες και θα σε βοηθησει να κανεις την επιλογη του καταλληλου μακαο.
 
Αν θέλεις μπορείς να μας πεις πιο είδος σε ενδιαφέρει για να σε βοηθήσουμε περισσότερο. Εγώ προσωπικά έχω μεγαλώσει πολλά είδη μακάο εδώ κ 15 χρόνια. Μπορώ λοιπόν να σου πω πράγματα πέρα απ τα καθιερωμένα και τις γενικότητες που γράφουν τα site. Είναι δύσκολο να μιλήσεις για τα μακάο γενικά, είναι τόσο διαφορετικά το ένα είδος με το άλλο.
 
Θέλω να μαθω διαφορα, οπως τι του αρεσει, αν ειναι φιλικος, τι παραξενιες
εχει, να μαθω πραγματα για αυτο το ειδος.
 
Οπως θα διάβασες απο το άρθρο που σου προτείνει ο Γρηγόρης, υπάρχουν 18 είδη παπαγάλων Μακάο.



Anodorhynchus

  • Glaucous Macaw, Anodorhynchus glaucus
  • Hyacinth Macaw, Anodorhynchus hyacinthinus
  • Indigo Macaw or Lear's Macaw, Anodorhynchus leari
Cyanopsitta

  • Little Blue Macaw or Spix's Macaw, Cyanopsitta spixii
Ara

Orthopsittaca

  • Red-bellied Macaw, Orthopsittaca manilata
Primolius

  • Blue-headed Macaw, Primolius couloni
  • Illiger's Macaw or Blue-winged Macaw, Primolius maracana
  • Golden-collared Macaw, Primolius auricollis
Diopsittaca



Εσύ για ποιό είδος συγκεκριμένα ενδιαφέρεσαι;
 
επίσης και diopsittaca nobilis cumanensis ή Noble Macaw,& ara militaris mexicana & ara militaris boliviana & ara severa castaneifrons. Τα:ara tricolor, Anodorhynchus glaucus,Ara atwoodi (Dominican Green and Yellow Macaw,Ara erythrocephala (Jamaican Green and Yellow Macaw),Ara gossei (Jamaican Red Macaw),Ara guadeloupensis (Guadeloupe Red Macaw) εχουν εξαφανιστεί!
 
Back
Top