Αναπαραγωγή Πληροφορίες σχετικά με το τάισμα στο χέρι

mixmoutaf

PB New Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2017
Μηνύματα
47
Πόλη
Κως
Καλησπέρα στη παρέα. Τα λοβακια μου ειναι η δευτερη γενα που μου εκαναν τον μαιο. Αρχες Ιουνίου απο τα 4 αυγα βγηκαν μονο δυο πουλακια. Τα οποια απο 10 ημερων ξεκινησα να τα ταΐζω. Εχουν μεταξυ τους 6 ημερες διαφορα. Το μεγαλο μωρακι σημερα ειναι 39 ημερων ειναι παρα πολυ φιλικο απεναντι μου ενω το δευτερο μωρακι νε μεν καθεται να το ταΐσω αλλα ακομη ειναι φοβισμενο. Για ποιο λογο μπκρει να συμβαινει αυτο; ρο πρωτο μωρακι ηδη απο σημερα αρχισε να τρωει λιγο λιγο και την κλασικη τροφη που βαζω και στους γονεις του. Το μικρο οχι ακομη. Τι μπορω να κανω για να ξεθαρεψει και το μικρουλη μου; και τελος πως μπιρω να τα μαθω να κανουν τη σωματική τους αναγκη μεσα στο κλουβακι τους και οχι εκτος; Ευχαριστώ εκ των προταίρων... Θα προσπαθησω να ανεβασω φωτογραφια να τα δειτε.
 
Καλησπέρα.
Τα μωράκια τα έχεις μαζί με τους γονείς;
Αν οι γονείς φοβούνται μπορεί να επηρεάζεται και το μικρούλι.
Ούτως ή άλλως το κάθε πουλάκι έχει δικιά του προσωπικότητα.
Άλλα είναι πιο δυναμικά, άλλα πιο ντροπαλά, άλλα πιο φοβιτσιάρικα, άλλα πιο τρυφερά κλπ.

Σχετικά με το τάισμα στο χέρι...
Γνώμη μου είναι ότι όταν κάποιος δεν γνωρίζει πολλά για το τάισμα στο χέρι -αλλά γεννήσουν τα πουλάκια του και θέλει να τους μάθει απο νωρίς την ανθρώπινη επαφή- η καλύτερη μέθοδος για να γίνει αυτό είναι το co-parenting.
Δηλαδή τα μωρά τα ταίζουν οι γονείς και μετά απο 1 εβδομάδα / 10 μέρες τα παίρνουμε απο την φωλιά για 10 με 15 λεπτά και τα κρατάμε, τα χαιδεύουμε, ίσως δώσουμε και λίγο κρεμούλα αν θέλουμε και μετά πάλι πίσω στην φωλιά.
Μπορείς να διαβάσεις περισσότερα για την μέθοδο σε αυτό το άρθρο :) https://community.petbirds.gr/threads/Ανατροφή-νεοσσών-με-τη-μέθοδο-του-co-parenting.18065/

Μόνο οι εκτροφείς που έχουν πολλές γνώσεις και τα κατάλληλα εργαλεία πιστεύω μπορούν να μεγαλώσουν τα μωρά αποκλειστικά με κρέμα.

Πάντως όταν τα βάλεις σε ξεχωριστό κλουβάκι και ασχολείσαι μαζί τους θα δεθούν περισσότερο με εσένα και θα σε δέχονται.

Όσο αφορά την τουαλέτα τώρα, είναι λίγο δύσκολο, αλλά όχι ακατόρθωτο.
Συνήθως κάνουν την ανάγκη τους ανά 20 λεπτά (πάνω κάτω).
Οπότε εσύ θα υπολογίσεις πότε είναι αυτή η ώρα και θα το κρατάς μέσα στο κλουβί ή απο πάνω μέχρι να τα κάνει.
Αν τα κάνει θα πείς μπράβο και θα δώσεις λιχουδιά.
Αργότερα θα προσθέσεις και την λέξη που θέλεις για να μάθει μετά ότι όταν του λες αυτή τη λέξη πρέπει να πάει στο κλουβί για την ανάγκη του.
Σίγουρα θα υπάρχουν ατυχήματα βέβαια.
Στο δικό μου με αυτό τον τρόπο είχα μάθει να κουτσουλάει κυρίως στο κλουβί του.
Αλλά δεν πήγαινε μόνος του, πήγαινα εγώ κάθε τόσο και τον έβαζα στο κλουβί και έλεγα την λέξη και τα έκανε και μετά συνεχίζαμε το παιχνίδι μας.
Θέλει υπομονή και φαντασία γενικά να ξέρεις 😛

Αν θέλεις μπορείς να ανοίξεις και ένα καινούριο θέμα για να μας παρουσιάσεις τα μωρά σου :)
 
Ειναι και στο χαρακτηρα του καθε πουλιου! Αλλα μπορει να ειναι πολυ φιλικα και να θελουν χαδακια αλλα παλι οχι! Τα πηρες παντως πολυ μικρα απο τη φωλια! Μετα τις 18 μερες τα παιρνουμε! Οπως σου ειπε κ η Ηλεκτρα καλο ειναι να αποφευγουμε το ταισμα εμεις αν δεν γνωριζουμε! Ειναι αρκετες οι παραμετροι που θελουν προσοχη!
 
Ειναι και στο χαρακτηρα του καθε πουλιου! Αλλα μπορει να ειναι πολυ φιλικα και να θελουν χαδακια αλλα παλι οχι! Τα πηρες παντως πολυ μικρα απο τη φωλια! Μετα τις 18 μερες τα παιρνουμε! Οπως σου ειπε κ η Ηλεκτρα καλο ειναι να αποφευγουμε το ταισμα εμεις αν δεν γνωριζουμε! Ειναι αρκετες οι παραμετροι που θελουν προσοχη!
Όντως είναι πρώτη φορά που κανω τάϊσμα στο χέρι, ήταν εύκολη η διαδικασια, τα μικρουλια μου απο τη πρωτη στιγμη το δέχτηκαν δεν είχα κανενα θεμα μαζί τους. Βασικά απο την 15η μερα τα πηρα απο τους γονεις τους. Το μεγαλο είναι πολύ χαδιαρικο αλλα και πολύ παιχνιδιάρικο. Το μικρό δεν ειναι τοσο πολύ του παιχνιδιου και αυτο με παρεξενεψε λιγακι.
 
Όντως είναι πρώτη φορά που κανω τάϊσμα στο χέρι, ήταν εύκολη η διαδικασια, τα μικρουλια μου απο τη πρωτη στιγμη το δέχτηκαν δεν είχα κανενα θεμα μαζί τους. Βασικά απο την 15η μερα τα πηρα απο τους γονεις τους. Το μεγαλο είναι πολύ χαδιαρικο αλλα και πολύ παιχνιδιάρικο. Το μικρό δεν ειναι τοσο πολύ του παιχνιδιου και αυτο με παρεξενεψε λιγακι.

Ισα ισα θα ελεγα οτι δεν ειναι ευκολη διαδικασια και δε πρεπει να το παιρνουμε ετσι αψηφηστα!
 
Όντως είναι πρώτη φορά που κανω τάϊσμα στο χέρι, ήταν εύκολη η διαδικασια, τα μικρουλια μου απο τη πρωτη στιγμη το δέχτηκαν δεν είχα κανενα θεμα μαζί τους. Βασικά απο την 15η μερα τα πηρα απο τους γονεις τους. Το μεγαλο είναι πολύ χαδιαρικο αλλα και πολύ παιχνιδιάρικο. Το μικρό δεν ειναι τοσο πολύ του παιχνιδιου και αυτο με παρεξενεψε λιγακι.
Πες μας λίγο βήμα βήμα τη διαδικασία ταΐσματος που ακολουθούσες σε παρακαλώ.
Όπως σου ειπαν και παραπάνω το κάθε πουλάκι ειναι μοναδικό και με το δικό του χαρακτήρα..όποτε γι αυτό βλέπεις και τις διαφορές αυτές στα 2 αδέλφια. Περισσότερη ενασχόληση με το μικρό που είναι διστακτικό ακόμα και μπορεί να γίνει πιο δεκτικό στο τέλος, αλλα και να μη γίνει δε πειράζει να το αγαπήσεις όπως είναι και να το φροντίζεις το ίδιο με το αδελφάκι του που είναι πιο κοντα μαζί σου!
 
Back
Top