Φροντίδα Πληροφορίες φροντίδας για τις πρώτες μέρες μικρών φασιανών

Stratos dimitris

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2020
Μηνύματα
1
Πόλη
Άρτα
Καλημερα στιν ομαδα απο σημερα εχω τους προτους εξι μικρους φασιανους που μολης βγηκανε απο μηχανη. Θα ηθελα καποιες πληροφοριες οσον αφορα τροφη θερμοκρασια και λοιπα για τις προτες μερες τους. Ευχαριστώ
 
Να σου ζήσουν! Χρειάζεσαι ένα καλό φύραμα ανάπτυξης. Όχι σπασμένο καλαμπόκι γιατί οδηγεί σε κόκκινη διάρροια και είναι εντελώς σίγουρο πως θα τους τραυματίσει τα εσωτερικά όργανα. Εκτός αυτού μπορείς να δώσεις και και αυγό βραστό τριμμένο πάρα πολύ καλά. Βέβαια χωρίς μητέρα να του δείξει τι είναι θα είναι λίγο δύσκολο να δοκιμάσουν αλλά εσύ δείξε υπομονή. Μετά από μια εβδομάδα μπορείς να δίνεις και χορταρικά στα μικρά. Τώρα για θερμοκρασία μηχανης θα σου πει η @User23658
 
Ωχχχ @Γιαννης17 και εγω σε πειραματικο στάδιο ειμαι.συνήθως μετά την εκκολαψη βαζουν λαμπα θα μαθω ομως όλες τις λεπτομέριες και θα σας πω σε λίγο για την θερμοκρασία που πρέπει να έχουν. Στην πρώτη τροφή τους και εγώ βάζω φυραμα για πουλάκια κ αυγό βραστό που το τριβω Επίσης τους χτυπάω λίγο με το νύχι τικ τικ κάτω για να μάθουν να τρώνε (όπως θα έκανε και η μαμα Τους ) στο νερό τα βάζω πάλι εγώ 2 3 φορες τη μέρα μέχρι να το μάθουν κ αυτό. Πρώτη φορά θα βγάλω από μηχανή σε λίγες μέρες. Όταν έπαιρνα πουλιά απ τη μαμα ημέρας τα είχα σε ενα κουτάκι στο σπίτι και τα σκεπαζα να είναι ζεστά κοντά στο καλοριφέρ. Αναμένετε σε Νέες πληροφορίες εντός ολίγου!
 
Να σας πω τα νέα! Μίλησα με τον κτηνίατρο μου ασχολείται χρόνια με πουλερικά (αν θέλετε σας δίνω το τηλέφωνο ) οι νεοσσοι χρειάζονται οπωσδήποτε λάμπα και κάθε μέρα κατεβάζουμε 1 βαθμό τη θερμοκρασία! Μέχρι να είναι ετοιμα να βγουν για βοσκή.
 
Back
Top