Γενικά Πληροφοριες για Μalinois

apistolos

PB New Member
Εγγραφή
18 Σεπ 2015
Μηνύματα
89
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Kαλησπέρα σε όλους. Λοιπον, κατευθείαν στο θέμα. Ασχολούμαι εδώ και καιρό με κοινά καναρίνια, αλλά πάντα έψαχνα ένα καλό καναρίνι φωνής.. Έψαχνα για timbrado εδώ και καιρό χωρις αποτέλεσμα και τελικά βρήκα malinois.. Ποια είναι η γνώμη σας για τη ράτσα αυτή; Θα την προτείνατε; Έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις σε σχέση με τα απλά καναρίνια ή οχι;Ευχαριστώ.
 
Είναι εξαιρετικά καλλίφωνα και μελωδικά καναρίνια με χαρακτηριστική ήρεμη και γεμάτη μελωδία φωνή.
Χρειάζεται ησυχία για να απολαμβάνεις τα όμορφα γυρίσματά τους. Είναι πουλιά που σου κρατούν ευχάριστα συντροφιά μέσα στο "σαλόνι" μα σε καμία περίπτωση δεν θα τα χαρακτήριζα πουλιά για μπαλκόνι. Όχι τουλάχιστο μπαλκόνι με πολλούς θορύβους.
Χρειάζονται ειδικό "σχολείο" για την εκμάθηση των σωστών φωνών...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Αν σκέφτεσαι να ασχοληθείς με αυτή τη ράτσα θα σου πρότεινα πρώτα να επισκεφτείς ένα σωστό εκτροφείο, να δεις και να ακούσεις τα συγκεκριμένα πουλιά, να διαβάσεις και να μελετήσεις καλά τη ράτσα τους και μετά να κάνεις την όποια αγορά.
Χρειάζονται ειδικές γνώσεις για τις φωνές τους.
Μεγάλη υπομονή και επιμονή.
Πρέπει να είσαι σωστά προετοιμασμένος και για τα πουλιά αυτά.. όπως άλλωστε και για όλα τα άλλα.
 
Είναι εξαιρετικά καλλίφωνα και μελωδικά καναρίνια με χαρακτηριστική ήρεμη και γεμάτη μελωδία φωνή.
Όντως, η φωνή τους είναι πολύ ιδιαίτερη και μελωδική...Άλλωστε δεν θα ήθελα κάποιον "φωνακλά" γιατί θα το έχω σίγουρα εντός σπιτιού, τουλάχιστον μέχρι να ζεστάνει για τα καλά ο καιρός.. Το μπαλκόνι δηλαδή είναι απαγορευτικό? (απο την άνοιξη και μετά εννοώ και χωρίς να είναι ιδιαίτερα θορυβώδες). Η μελέτη οπως λέτε είναι το παν. Θα το ψάξω αρκετά πριν προχωρήσω στην αγορά.Άλλωστε ό,τι σ' αρέσει, δεν σε κουράζει κιολας. Σας ευχαριστώ
 
Από που θα το αγοράσεις, εκτροφέα η pet shop;
Θα προτιμούσα από εκτροφέα, αλλά τα συγκεκριμμένα που είδα ήταν σε πετ. Φαινόταν σε καλή κατάσταση, δαχτυλιδωμένα και βαθμολογημένα αν δε κάνω λάθος απο βελγική ομοσπονδία...
 
Αν πάρεις να ξέρεις ότι αν είναι βαθμολογημένα θα πρέπει να σου δώσει μαζί και το χαρτί με την βαθμολογία του (φισα).
Σε τι τιμές κυμαίνονται τα βαθμολογημένα;
 
Αυτό μου το χαρίσανε... Εμένα κοινό μου φαίνεται, αν και έψαξα απο το δαχτυλίδι τον εκτροφέα του και στην ομοσπονδία που ανηκει έλεγε οτι είναι εκτροφεας harz roller...

Αν πάρεις να ξέρεις ότι αν είναι βαθμολογημένα θα πρέπει να σου δώσει μαζί και το χαρτί με την βαθμολογία του (φισα).
Σε τι τιμές κυμαίνονται τα βαθμολογημένα;
Ναι, το χαρτί υπάρχει, το χε κρεμασμένο στα κλουβιά τους.. Τιμή δε ρώτησα, γιατι τα είδα εντελώς τυχαία και στα γρήγορα.. Υποθέτω 50 plus? Θα ρωτήσω αύριο
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μπορείς να μου στείλεις ένα πμ με το μαγαζί;
Κάτσε να το βρω εγώ πρώτα...😀 .. Το μαγαζι είναι μακρυα απο κει που μενω και το ειδα τυχαια πηγαινοντας για δουλεια.. Θα π[ερασω ξανα απο βδομαδα και θα ενημερώσω. "πμ" τι εννοεις; Το link?
 
Κάτσε να το βρω εγώ πρώτα...😀 .. Το μαγαζι είναι μακρυα απο κει που μενω και το ειδα τυχαια πηγαινοντας για δουλεια.. Θα π[ερασω ξανα απο βδομαδα και θα ενημερώσω. "πμ" τι εννοεις; Το link?
Προσωπικό μήνυμα.
Δεν ξέρω αν κάνει για εδώ μην θεωρηθεί διαφήμιση.
Παλαιότερα που είχα πάρει ένα malinois,όχι βαθμολογημένο από pet είχα δώσει 60 ευρώ.
 
Προσωπικό μήνυμα.
Δεν ξέρω αν κάνει για εδώ μην θεωρηθεί διαφήμιση.
Παλαιότερα που είχα πάρει ένα malinois,όχι βαθμολογημένο από pet είχα δώσει 60 ευρώ.
Οχι εδώ, σωστά. Θα πάω καποια στιγμή με την ησυχία μου και θα σου πω. Για τιμή δε γνωρίζω, υποθέτω ομως θα χουν πεσει.. Πάντως είναι περιοχή Θεσ/νικης.
 
Οχι εδώ, σωστά. Θα πάω καποια στιγμή με την ησυχία μου και θα σου πω. Για τιμή δε γνωρίζω, υποθέτω ομως θα χουν πεσει.. Πάντως είναι περιοχή Θεσ/νικης.
Έχω στο νου μου 1-2 μαγαζιά.
Είναι μέσα στην Θεσσαλονίκη;
 
Kαλησπέρα σε όλους. Λοιπον, κατευθείαν στο θέμα. Ασχολούμαι εδώ και καιρό με κοινά καναρίνια, αλλά πάντα έψαχνα ένα καλό καναρίνι φωνής.. Έψαχνα για timbrado εδώ και καιρό χωρις αποτέλεσμα και τελικά βρήκα malinois.. Ποια είναι η γνώμη σας για τη ράτσα αυτή; Θα την προτείνατε; Έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις σε σχέση με τα απλά καναρίνια ή οχι;Ευχαριστώ.
Γιατί δεν βρίσκεις Timbrado?Τόσοι εκτροφείς υπάρχουνε. Πάντως αν δεν κάνω λάθος ο ΣΥΚΒΕ σύλλογος καναρινόφιλων βορείου Ελλάδος μιας και είσαι βόρεια έχει εκτροφείς και με Timbrado και με malinois ή harz.Χωρίς να είμαι σίγουρος για την τελευταία ράτσα. Καλύτερα να πάρεις από εκτροφέα παρά από pet shop :) Αν θες συμβουλές για εκτροφείς κοντά σου σε αυτά τα πουλιά θα μπορούσα να ρωτήσω και να σου πω να ρωτήσεις κάποιους εκτροφείς.
 
Γιατί δεν βρίσκεις Timbrado?Τόσοι εκτροφείς υπάρχουνε. Πάντως αν δεν κάνω λάθος ο ΣΥΚΒΕ σύλλογος καναρινόφιλων βορείου Ελλάδος μιας και είσαι βόρεια έχει εκτροφείς και με Timbrado και με malinois ή harz.Χωρίς να είμαι σίγουρος για την τελευταία ράτσα. Καλύτερα να πάρεις από εκτροφέα παρά από pet shop :) Αν θες συμβουλές για εκτροφείς κοντά σου σε αυτά τα πουλιά θα μπορούσα να ρωτήσω και να σου πω να ρωτήσεις κάποιους εκτροφείς.
Αν σου είναι εύκολο, ναι. Θα θελα πληροφορίες για εκτροφείς timbrado ή malinois στη Θεσσαλονίκη.. Θα κοιτάξω κ στο συλλογο που ανέφερες.. Ευχαριστώ
 
Μέσα στη σελίδα του ΣΥΚΒΕ έχει λίστα εκτροφέων και από μερικούς τα τηλ/να τους, οπότε τα υπόλοιπα είναι εύκολα. Είναι και ο πιο κατάλληλος καιρός γιατί ο διαγωνισμός έγινε πριν από ένα μήνα, αν και ίσως τα καλύτερα να έχουν ήδη δωθεί.
 
Σε αυτήν την σελίδα θα βρεις τις πληροφορίες που θες
sykbe.blogspot.com/p/blog-page_26.html
 
Back
Top