Ασθένειες Πληροφοριες για το κοκατιλ μου

Εγγραφή
7 Ιαν 2016
Μηνύματα
6
Πόλη
Αθήνα
Για σας πριν δυο εβδομαδες αγορασα απο το petcity στον πειραια το κοκατιλ μου τον Wilson στην αρχη ηταν ενεργητικος αλλα μετα απο την μια εβδομαδα αρχισε να ειναι καπως ατονος και κοιμοταν συνεχεια. Δεν γνωριζω γιατι, αλλα φτερνιζοταν. Επισης φουσκωνει τα φτερα του και ψιλοκλεινει τα ματακια του.Αλλο ενα πραγμα που παρατηρισα ειναι πως τρωει κανονικα και πινει νερο αλλα μερικες φορες παει και καθετε στην τροφη τοθ και χουζουρευει και την πιανει στο ραμφος τοθ και την ξαναφηνει. Χθες παρατηρησα πως ειχε μυξουλες και σημερα ηταν μια που ειχε ξεραθει και καταφερα χωρις κοπο και την εβγαλα. Ειναι πολυ ημερο δεν δακγωνει και ειναι πολυ χαδιαρης. Δεν ξερω ποσο χρονον ειναι αλλα σιγουρα δεν ειναι πανω απο χρονο 👍. Η τροφη που χρησιμοποιω ειναι συσκευασμενη μαρκα δεν θυμαμαι γιατι την πηρα πρωτη φορα την ηερα που τον αγορασα και πεταξα την συσκευασια. Το κλουβι του ειναι ανοξειδωτο κατω εχει σκαρα και χρησιμοποιω εφημεριδα στο πατωμα επισης εχει ξυλινες πατηθρες στρογγυλες. Σημερα το πρωι ηταν αρκετα ενεργητικος και μιλουσε και λιγο δεν ειχει φουσκωμενα φτερα βασικα ειχε αλλα για πολυ λιγο και κοιμοταν παλι πολυ λιγο :D:) θα σας ανεβασω τωρα και μερικές φωτο
 
μετα απο την μια εβδομαδα αρχισε να ειναι καπως ατονος και κοιμοταν συνεχεια. Δεν γνωριζω γιατι, αλλα φτερνιζοταν. Επισης φουσκωνει τα φτερα του και ψιλοκλεινει τα ματακια του.
Χθες παρατηρησα πως ειχε μυξουλες
Αυτό δείχνει ξεκάθαρα ένα άρρωστο πουλί.. Πιθανότατα κρυωμένο. Το έχεις μέσα στο σπίτι ή έξω; Μήπως το μπαινοβγάζεις;

και καταφερα χωρις κοπο και την εβγαλα. Ειναι πολυ ημερο δεν δακγωνει και ειναι πολυ χαδιαρης.
Μήπως δεν έχεις δυνάμεις να σηκωθεί, να ΄δαγκώσει ή να απομακρυνθεί;

σιγουρα δεν ειναι πανω απο χρονο 👍.
Αυτό πως το ξερεις και πως είσαι τόσο σίγουρος;
 
Αυτό δείχνει ξεκάθαρα ένα άρρωστο πουλί.. Πιθανότατα κρυωμένο. Το έχεις μέσα στο σπίτι ή έξω; Μήπως το μπαινοβγάζεις;
Τον εχω μεσα στο σπιτι το πρωι ομως τον βγαζω λιγο για να δει λιγο ηλιο

Μήπως δεν έχεις δυνάμεις να σηκωθεί, να ΄δαγκώσει ή να απομακρυνθεί;

εχει δυναμη να σηκωθει και μαλιστα και να σκαρφαλωσει
Αυτό πως το ξερεις και πως είσαι τόσο σίγουρος;
Διαβασα ενα αρθρο που λεει πως ειναι τα κοκατιλ κατω απο εναν χρονο. Π.χ εχουν τρυφερο ποδαρακι, η κορη του ματιου τους ειναι πολυ πιο μεγαλη απο το χρωμα δλδ ειναι σχεδον ολο μαυρο και οταν στεκονται εχουν ελαχιστα σκυμμενο το κεφαλι

Παιδια για καποιο λογο δεν μπορω να ανεβασω φωτο συγνωμη
 
Παναγιώτη δες αυτό: petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/
Ναι την διαδικασια την ηξερα απλα μαλλον εχεο κωλλησει το κινητο μου μου λεει πως το αρχειο ειναι πολυ μεγαλο ειναι απλα μια φωτο δεν πειραζει αυριο θα τις περασω στον υπολογιστη να τις ανεβασω. Ευχαριστω παντος
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top