Γενικά Πληροφοριες για chestnut fronted macaw και Amazona aestiva

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης arisvoug
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

arisvoug

PB Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2008
Μηνύματα
162
Πόλη
Σάμος
Kαλησπέρα! Μήπως ξέρει κανένας για παπαγάλους chestnut fronted και Amazona Aestiva;
Ευχαριστώ...
 
Ότι μπωρεί να μου φανεί χρήσημο. Π.χ. συνήθειες, διατροφή, μέγεθος, κόστος κλπ...
Επίσεις άμα μπωρείτε να μου πείτε και για Alexandrine Parakeet(ιδικά αυτό)...
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!";:)
 
Αρη επειδη ενδιαφερομαι κ γω για chesnut fronted(severa)αλλα κ αμαζον..
η σεβερα ειναι 50cm μακαο πρασινο χρ γενικα,ωραιο-εξυπνο-ομηλιτικο-χαδιαρικο. Θελη συντροφια-ιδιοκτιτη-ανθρωπινη κ κοινωνικοποιηση οπως ολοι οι παπαγαλοι.Αν καποιος θελη μακαο, αλλα να μην ειναι απο τα μεγαλα της ρατσας... Το παιρνη... Προσωπικα το επιλεγω.. Νασε καλα. Κγ
 
γειτονα μου Αρη, χωρις να θελω να μειωσω τις ικανοτητες σου η την διαθεση και την αγαπη που εχεις για αυτα τα δυο ειδη, μηπως θα ηταν καλυτερο να ασχοληθεις με ενα λιγοτερο δυσκολο πουλι απο αμαζονες και μακαο; Μπορει να ειναι μικρος ο μακαο που διαλεξες αλλα δεν παυει να ειναι μακαο.στο λεω καλοπροαιρετα παντα.
ριξε μια ματια στα αρθρα εδω μεσα για τον σενεγαλης και τον μεγερς. ψαξε αν θελεις και για peach front conure,jardine. Νομιζω οτι ειναι εξαιρετικα πουλια με μεγαλυτερο βαθμο δυσκολιας απο το κοκατιλ που εχεις αλλα με λιγοτερα προβληματα απο αμαζονες και μακαο.
οσο για τον αλεξανδρινο που αναφερεις τον ειχα καψουρα καποτε (εχω γραψει και το αρθρο του εδω μεσα). ειναι αρκετα μεγαλοσωμο πουλι και, στριμμενο. σε ξενα φορουμ που ψαχνομουν καποτε δεν τον ειχαν σε μεγαλη εκτιμηση γιατι ηταν λιγο δυστροπο πουλι.
 
Γεια σου dimitri...
Επιδεί δέν ξέρω άν είναι πολύ δύσκολοι παπαγάλοι οι Alexandrine Parakeet ειναι και αυτοί πολύ δύσκολοι ή θα τα καταφαίρω; Γιατί ενα τέτοιο είδος σκέφτομαι να πάρω...
 
😕 :cool14: αν και δεν ειμαι moderator,advisor,administrator και ολα τα εις -or νομιζω οτι πρεπει να ειμαστε λιγο... Ελαστικοι στην κουβεντα μας. Δεν ξεφυγαμε και τοσο πολυ...
τωρα ειμαστε πραγματικα t:
 
Μια γνωμη ειπα.. Να κραταμε το "Θεμα μας"αν εχω αδικο ας με διορθοσουν οι μοντερειτορς...
 
Ρε παιδιά απλά ρώτησα μήπως ξέρει κάποιος για αλεξαδρινούς παπαγάλους γιατί τώρα σκέφτομαι για τέτοιο είδος... Επιπλέον το θέμα είναι σχετικά παλιόκαι τότε σκεφτόμουν να αγοράσω Σεβερα ή αεστιβα ένω τώρα άλαξα γνώμη...
 
τα chestnut-fronted macaws ή ara severa κ ara severa castaneifrons είναι ένα απ' τα μικρά είδη μακάο 46,48 ή κ 49 cm μαζί με την ουρά. Στην εμφάνιση κατά την γνώμη μου έχει την κατατομή ενός blue and gold αλλά σε μικρότερο μέγεθος κ χρώματα.
Μάλλον είναι τα ιδανικότερα μακάο για κατοικίδια. Δεν είναι τεράστια αλλά ούτε κ μικρά, έχουν ωραία χρώματα(κάτι σαν militaire ara), δεν έχουν πολύ δυνατό κάλεσμα όπως οι μεγάλοι μακάο και είναι σχετικά εύκολο να τα ταιζεις. Το σημαντικότερο όμως είναι ο χαρακτήρας τους. Είναι από τα πιο cuddly παπαγαλάκια που έχω δει. Εχουν μια αστεία φωνή σαν τον Ντόναλντ ντακ, και είναι αρκετά active.. Ειδικά τα πρώτα 7, 8 χρόνια της ζωής τους. Μετά σιγά-σιγά γίνονται πιο βαρεμένα.Απλά το δύσκολο μ αυτό το είδος είναι ότι πρέπει να μάθουν σωστά, από πολύ νωρίς, πόση πιεση επιτρέπεται να ασκούν με το ράμφος τους.. Αν αυτό γίνει επιτυχώς.. Τότε τι να σας πω... Τα severes θυμίζουν ''κουταβάκια''.
 
τα chestnut-fronted macaws ή ara severa κ ara severa castaneifrons είναι ένα απ' τα μικρά είδη μακάο 46,48 ή κ 49 cm μαζί με την ουρά. Στην εμφάνιση κατά την γνώμη μου έχει την κατατομή ενός blue and gold αλλά σε μικρότερο μέγεθος κ χρώματα.
Μάλλον είναι τα ιδανικότερα μακάο για κατοικίδια. Δεν είναι τεράστια αλλά ούτε κ μικρά, έχουν ωραία χρώματα(κάτι σαν militaire ara), δεν έχουν πολύ δυνατό κάλεσμα όπως οι μεγάλοι μακάο και είναι σχετικά εύκολο να τα ταιζεις. Το σημαντικότερο όμως είναι ο χαρακτήρας τους. Είναι από τα πιο cuddly παπαγαλάκια που έχω δει. Εχουν μια αστεία φωνή σαν τον Ντόναλντ ντακ, και είναι αρκετά active.. Ειδικά τα πρώτα 7, 8 χρόνια της ζωής τους. Μετά σιγά-σιγά γίνονται πιο βαρεμένα.Απλά το δύσκολο μ αυτό το είδος είναι ότι πρέπει να μάθουν σωστά, από πολύ νωρίς, πόση πιεση επιτρέπεται να ασκούν με το ράμφος τους.. Αν αυτό γίνει επιτυχώς.. Τότε τι να σας πω... Τα severes θυμίζουν ''κουταβάκια''.
Ισως δεν ξερω περισσοτερα απο σενα για το συγκεκρημενο θεμα(Σεβερα)και σε γενικες γραμμες θα συμφωνισω, αλλα active υπαρχουν και αλλα ειδη Κοκατου-αμαζον και μερικα μικροτερου μεγεθους.. Αλωστε ειναι καλο το οποιοδηποτε ζωντανο.. Νανε active.. Θεωρο οτι ειναι προσον αυτο.. Εκη που δεν ξερω τι "εννοης"ειναι το "βαρεμενο"δεν το σχολιαζω.. Νομιζω τελος οτι ειναι "τρυφερα-συντροφικα"αλλα δεν μπορω να ξερω αν και ποσο ειναι..σε σχεσει με τα Κοκατου που τα θεωρο "κορυφεα"στο θεμα Τρυφεροτητας.. Το τελευταιο Πτηνο.. Μαζι με Μακαο-αμαζον ειναι ενας δυνατος αντιπαλος στην επιλογημου για αποκτιση παπαγαλου.. Κγ. 😉.
 
Back
Top