Διατροφή Πλύσιμο φρούτων λαχανικών

kristhegreek

PB Member
Εγγραφή
27 Νοε 2007
Μηνύματα
829
Πόλη
Τήνος
όσο για διατροφή αποφεύγω ότι έχει συντηρητικά
τους δινω κ φρουτα κ χορταρικα πλυμενα οσο δεν γινεται-μονο απο μικροσκοπιο που δεν τα περνάω
Θέλω να επισημάνω ότι δεν αρκεί το καλό πλύσιμο των φρούτων, μπορεί να περιέχουν φυτοφάρμακα, λιπάσματα, ορμόνες ή άλλα χημικά, που επικάθονται στη φλούδα των φρούτων και πολλές φορές τη διαπερνούν και δεν φεύγουν με το πλύσιμο. Έτσι οι διατροφολόγοι συμβουλεύουν να μην καταναλώνουμε τη φλούδα των φρούτων (αν δεν είμαστε βέβαιοι για την ποιότητά τους) άν και είναι χρήσιμη στον οργανισμό.Φανταστείτε τώρα τη ζημιά που τα χημικά κάνουν σε ένα οργανισμό σαν του πουλιού.
Η λύση σ' αυτό το πρόβλημα είναι τα πιστοποιημένα βιολογικά προϊόντα ή η προμήθεια φρούτων και λαχανικών από έμπιστο παραγωγό, σε καμιά περίπτωση να μην αγοράζονται από super market που τα συντηρητικά "πάνε σύννεφο".
 
kristhegreek σ ευχαριστω
δυστυχως μου ειναι γνωστα αυτα.
προσωπικα δεν ειχα κανενα κρουσμα θανατου απο φυτοφαρμακα, αλλα ειχαν αλλοι.

προσεχω παντα
, καθαριζω κουκουτσια φλουδες,
τους δινω απο καρδια μαρουλιου μονο...
κ ρωταω στον μαναβη αν ειναι ψεκασμενα.
μου ειχε πει οτι ειδικα το καλοκαιρι ψεκαζουν για ψειρες το μαρουλι
αυτο μου ειπαν κ οταν πηγα ν αγορασαω φυτρες μαρουλιου, να φυτεψω εγω, για να μαι σιγουρη τι τρωνε...
απο που θα την πατησει κανεις δεν ξερει... Κ με τα βιολογικα παιζουν απατες.
εδω Θεσσαλονίκη πιασαν εναν στη σοφουλη που πουλουσε δηθεν βιολογικα
κ ακουσα κγια εναν στο κεντρο
"κομνηνων" χωρις να μαι σιγουρη
πουλαει κατι λαχανικα[εντελως της κακιας ωρας -σαπια κ εντομοφαγωμενα ]για βιολογικα!
δεν πιστευω κανεναν αν σου πω
με πολυ επιφυλαξη δινω χορταρικα
τελικα δεν καλλιεργησα τις ριζες για ασχετο λογο
αλλα λεω να το κανω καποια στιγμη
 
Τα χημικά είναι ύπουλα, μπορεί να επηρεάσουν το πουλί χωρίς να το καταλάβεις και να προκαλέσουν μόνιμες βλάβες (πχ αδυναμία στο σπέρμα ή αδυνάτισμα στο ανοσοποιητικό του σύστημα ώστε να πεθάνει με την παραμικρή αφορμή ή πολλές άλλες βλάβες στον οργανισμό).

ακουσα κγια εναν στο κεντρο
"κομνηνων" χωρις να μαι σιγουρη
πουλαει κατι λαχανικα[εντελως της κακιας ωρας -σαπια κ εντομοφαγωμενα ]για βιολογικα!
δεν πιστευω κανεναν αν σου πω
με πολυ επιφυλαξη δινω χορταρικα
Τις περισσότερες φορές τα όμορφα φρούτα είναι και τα πιο επικίνδυνα, τα βιολογικά δεν είναι όμορφα ούτε ομοιόμορφα είναι όμως υγιεινά.
 
σ αυτο συμφωνω βεβαια, αλλα ο τυπος εμαθα σιγουρα, οτι δουλευε
τους αγοραστες του...

δεν αγοραζω με βαση τη εμφανιση βεβαια, αλλα ουτε κ σαπιο θα παρω.
απο γνωστους μονο, καμια φορα που εχουν δικα τους μηλα, μπορω να ειμαι σιγουρη
κατα τα αλλα ειμαι με την ψυχη στο στομα

μακαρι να ειχα εργαστηριο κ γνωσεις να βλεπω ποια ειναι τα αφοβως βρωσιμα...
εννοειται κ μεις οι ανθρωποι οτι καταναλωνουμε απιστευτες ποσοτητες απο διατροφικη σαβουρα.
στις πολεις δλδ
τυχερος οποιος καλλιεργει...
 
Η λύση σ' αυτό το πρόβλημα είναι τα πιστοποιημένα βιολογικά προϊόντα ή η προμήθεια φρούτων και λαχανικών από έμπιστο παραγωγό, σε καμιά περίπτωση να μην αγοράζονται από super market που τα συντηρητικά "πάνε σύννεφο".
Όπως είπα και πριν υπάρχει μια ολόκληρη βιομηχανία πίσω από την εμπορεία φρούτων και λαχανικών, αφού για αυτούς το ζητούμενο δεν είναι η υγεία των καταναλωτών, αλλά το μέγιστο κέρδος χωρίς "φύρα" (αχρηστευμένο εμπόρευμα).
Μια λύση ευρέως διαδεδομένη στην Ευρώπη είναι ο βομβαρδισμός του φρούτου με ακτίνες "γάμα" για να σκοτωθεί κάθε μικροοργανισμός και ένζυμο στο εσωτερικό του φρούτου και μετά το ψέκασμά του με ένα είδος βερνικιού, ώστε να είναι αδύνατη η εισχώρηση μικροοργανισμών που προκαλούν ζυμώσεις (σάπισμα στο φρούτο).
Με αυτό τον τρόπο και τα φρούτα-μούμιες δεν χαλάνε σχεδόν ποτέ και (λόγω βερνικιού) γυαλίζουν και δείχνουν όμορφα στον καταναλωτή.
 
Back
Top