Ασθένειες Ποδάγρα στα καναρίνια μου απο τις δεκαοχτούρες

giannis.kirp.

PB Member
Εγγραφή
28 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.048
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδια πριν λίγο καιρό είχα κρούσματα ποδάγρας στα καναρίνια μου. Ο πετσόπας μου είπε πως επειδή οι δεκαοχτούρες πατάνε πάνω στα κλουβιά για να φάνε κολούσαν τόσα πολλά πουλιά ποδάγρα. Δοκίμασα το κόλπο με τα cd και δεν πέτυχε. Τι να κάνω ;
 
Αυτό είναι πρόβλημα αν πατάνε στα κλουβιά, θα κουτσουλάνε κιόλας. Μπορεί να κολλήσουν πολλές ασθένειες τα πουλιά σου. Μα γιατί πέφτουν κάτω σποράκια; Από που τρώνε οι δεκαοχτούρες; Τουλάχιστον κάλυψε την οροφή του κλουβιού με κάτι αυτοσχέδιο. Και μάζευε σχολαστικά τα σπόρια από το πάτωμα.
 
Σου είτε ότι τα πουλιά "κόλλησαν" ποδάγρα από τις δεκαοχτούρες; Πάλι καλά που δεν σου έδωσε καμιά Sivotine. Την επόμενη φορά ρώτησε τον, τι νομίζει ότι είναι η ποδάγρα, γρίπη;

Βγάλε μια φωτογραφία τα πόδια των πουλιών που έχουν πρόβλημα μήπως μπορέσουμε να υποθέσουμε τι συμβαίνει για τα βοηθήσεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Μαρία τα σποράκι πέφτουν κάτω αλλά κάθε μέρα τα καθαρίζω για αυτό το λόγο όμως τώρα παρατηρώ πως επειδή οι ταΐστρες είναι κοντά στα κάγκελα ( μόνο στις κλούβες ) με το μακρύ ράμφος τους παίρνουν τα σποράκια από μέσα. Σταύρο ευτυχώς κατάφερα να εξοντώσω τη ποδάγρα με μόνο μια απώλεια ☹ γιατί το χειμώνα οι επισκέψεις τους περιορίζονται και βρήκα ευκαιρία να αρχίσω θεραπεία (αλοιφή ). Όμως τώρα που εδώ στη Θεσσαλονίκη έχει λιακάδες οι επισκέψεις τους αυξάνονται. Τι να κάνω;☹

Μαρία ξέχασα να αναφέρω ότι τα κλουβιά τα έχω από πάνω μια κουκούλα αυτοκινήτου για να τα σκεπάζω το βράδυ και στις ζευγαρώστρες έχω ένα χαρτόνι αλλά πατάνε στα πλαινά κάγκελα και τρομάζουν και τα πουλάκια μου.
 
Μήπως θα ήταν πιο εύκολο αντί να προσπαθείς να τις διώξεις να διαλέξεις ένα μέρος μακριά από τα κλουβιά να τους βάζεις μπαγιάτικο τριμμένο ψωμί και ό,τι άλλο να μασουλάνε; Έτσι κι αλλιώς οι δεκαοχτούρες τρώνε τα πάντα.
 
απο τη στιγμη που τα κρεμας εξω και δεκαοχτουρες και σπουργιτια και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις θα καθετε επανω στα κλουβια σουκαι θα κουτσουλανε και ψειρες θα ριχνουν και ενα σορω αρρωστιες θα σου κουβαλανε
 
Το θέμα είναι πως τουλάχιστον θα τις απομακρύνω.

Σταύρο ξέχασα να αναφέρω πως ο πετσοπας είναι πολύ έμπειρος και μου είπε να το ψάξω λίγο μήπως είναι από κάποιο άλλο πουλάκι καινούργιο αλλά δεν ήτανε γιατί δεν είχα πάρει κάποιο καινούργιο πουλί εκείνη την περίοδο.
 
Γιάννη την ποδάγρα αποκλείεται να την κόλλησαν τα καναρίνια σου από τις δεκαοχτούρες από απόσταση! Διάβασε λίγο να δεις τι είναι η ποδάγρα.. Υπάρχουν πολλές ασθένειες των ποδιών στα καναρίνια.. Ελπίζω πλέον να είναι καλά τα καναρίνια σου!
Ασθένεια ποδιών, ποδάγρα;
Καναρα με ποδαγρα

Κι γω θα σου πρότεινα να αλλάξεις το χώρο που έχεις τα καναρίνια σου γιατί διάβασα κάτι για κουκούλες αυτοκινήτων, χαρτόνια κτλ Βάλτα σε ένα ασφαλές μέρος προστατευμένα από τα αρπακτικά και τον καιρό.. :)
 
Αλίκη τα καναρίνια μου ευτυχώς είναι μια χαρά. Είχα αλλάξει είδη κλουβί για αυτό το λόγω. Αν δεις παραπάνω έχω αναφέρει ότι οι δεκαοχτούρες πατάνε πάνω στα κλουβιά. Το μπαλκόνι μου δεν είναι και πολύ ευρύχωρο και δεν έχω τη δυνατότητα να τα μετακινώ και πολύ. Έχω βάλει μια τέντα μπροστά από τον χώρο τους για να τα προστατεύει απο τον ήλιο τη βροχή και τον αέρα. Τώρα με τις δεκαοχτούρες τι να κάνω;
 
προσάρμοσε στο μέταλλο της τέντας σε δυο τρία σημεία δοχεία με βρεγμένο τριμμένο ψωμί όπως σου είπα, ρίχνε και κανένα σπόρι από τ' αποφάγια των πουλιών σου και πιστεύω θα τις κρατάς μακριά. Τι άλλο μπορείς να κάνεις;
 
Μάλλον αυτή είναι η μόνη επιλογή άντε θα φεύγουν και χορτάτες μάλιστα! 😛 Ευχαριστώ για την συμβουλή. 😉
 
Back
Top