Ασθένειες Ποιά είναι η ασθένεια;

panagiotispanagiotis

PB New Member
Εγγραφή
16 Απρ 2016
Μηνύματα
12
Πόλη
Κέρκυρα
Καναρίνια που χωρίζονται από τους γονείς τους 29-30 ημερών που τρώνε και μόνα τους παρουσιάζουν λίγες μέρες μετά κακουχία - αδυναμία ληψης τροφής νερου - αδυναμία -καρίνα υπνηλία - σπασμούς - θάνατο. Τι μπορεί να είναι;
Μεταφέρθηκαν σε κλούβα 100χ40χ40 σύνολο 15 πουλιά, τροφές κανονικά, υπόστρωμα χαρτί, καθαριότητα μέτρια προς καλή, καθημερινή αλλαγή νερού με χρήση βιταμινών, στην ασθένεια για τρείς μέρες πριν καταλήξουν αντιβιοτικό δοξυκυκλίνη και αντικοκκιδιακό στο στόμα, κουτσουλιες κανονικές, εκτός από την καρίνα κοιλιά κανονική εκτός από τις δυο τελευταίες μέρες που αδυνάτισαν και τέλος βιοψία οργάνων (μετα θάνατον ) χωρίς ορατά ευρύματα σε στομάχι καρδια πνευμονες εντερα συκωτι.
Τι πιστεύεται ότι μπορεί να είναι γιατί ακολουθει και άλλη γέννα.
 
Ποιά βιταμίνη δίνεις; Την δίνεις πόσο καιρό;Είναι όλα απο τους ίδιους γονείς (που πεθαίνουν); Τι εννοείς κανονική τροφή; Μαλακή τροφή δίνεις; Αυγό; Πως έχεις εξακριβώσει πως τρώνε μόνα τους και τα χωρίζεις;
 
Δεν έζησε κανένα;
Η κόκκινη ψείρα υπάρχει περίπτωση να είναι παρούσα;
Έχεις κάποιες φωτογραφίες της κοιλιάς, του στέρνο και των κουτσουλιών τους.
Τα φάρμακα για ποιο λόγο τα έδωσες;
 
Θα βοηθούσε να ανεβάσεις μια φωτογραφία της κλούβας.

Καναρίνια που χωρίζονται από τους γονείς τους 29-30 ημερών που τρώνε και μόνα τους παρουσιάζουν λίγες μέρες μετά κακουχία - αδυναμία ληψης τροφής νερου - αδυναμία -καρίνα υπνηλία - σπασμούς - θάνατο. Τι μπορεί να είναι;

Πρέπει να αφήνεις τους νεοσσούς με χώρισμα δίπλα στους γονείς τους το ελάχιστο 35 μέρες για να είσαι σίγουρος. Στην μεταφορά τους στην κλούβα συνεχίζεις να παρέχεις αυγοτροφή και αυγό βραστό. Νομίζω ότι βιάστηκες να τα χωρίσεις.

Το καλύτερο θα είναι για να εισαι σίγουρος να είχες πάει ενα μικρό που πέθανε σε έναν πτηνίατρο και θα είχες λάβεις σίγουρες απαντήσεις στο πρόβλημα σου.
 
Οι φωτογραφίες σίγουρα θα μας βοηθήσουν να καταλάβουμε κάπως το πρόβλημα...
Πρέπει να αφήνεις τους νεοσσούς με χώρισμα δίπλα στους γονείς τους το ελάχιστο 35 μέρες για να είσαι σίγουρος.
Αν η επόμενη γέννα δεν με πιέζει το εφαρμόζω πάντα.
Δε βρίσκω το λόγο για να πιέσω τις "ευαίσθητες" μεταλλάξεις για γρηγορότερη απομάκρυνση.
Και χαριτολογώντας να θυμηθώ και την παρατήρηση του @Paianas για τα "μαμόθρευτα" καναρίνια μου.
 
στην ασθένεια για τρείς μέρες πριν καταλήξουν αντιβιοτικό δοξυκυκλίνη και αντικοκκιδιακό στο στόμα
Ποιος σε συμβούλεψε να δώσεις αυτά τα φάρμακα;

29-30 ημερών και εγώ θεωρώ πως είναι πολύ μικρά να μπουν σε τόση μεγάλη κλούβα τόσα πολλά καναρινάκια ούτε ενός μήνα. Αυτή η ηλικία είναι πολύ ευαίσθητη μιας και έχουν αρχίσει να τρώνε μόνα τους αλλά αν τα βάλεις σε πολύ μεγάλο χώρο και δεν έχουν συνηθίσει μπορεί να μην τα καταφέρουν. Εγώ πάντα πριν τα μεταφέρω στην κλούβα τα βάζω με τα αδέλφια τους σε ζευγαρώστρα. Πρέπει να περνάνε κάποια μεταβατικά στάδια πριν μπορέσουν να πετάξουν σε μεγάλη κλούβα και να τραφούν με τόσο ανταγωνισμό.
 
Επειδή θα αφήσω την ιστιοσελιδα να σας ενημερωσω ότι επειδή έχω τη δυνατότητα (κανένας δεν προβληματιστικε από τη λέξη βιοψία) έκανα και ιστολογικές - μικροβιολογικές εξετάσεις και να σας ενημερωσω ότι η αιτί θανάτου είναι τα παράσιτα και μάλιστα τα κοκκιδια
Καλη συνέχεια.
 
Επειδή θα αφήσω την ιστιοσελιδα να σας ενημερωσω

Δεν σε κατάλαβα...

η αιτί θανάτου είναι τα παράσιτα και μάλιστα τα κοκκιδια

Θέλεις να μας πεις περισσότερα λόγια σχετικά με το πρόβλημα που σε ενημέρωσαν στην βιοψία;
 
Παναγιώτη είχες γράψει αυτό, ωσάν να είχες τα πλήρη αποτελέσματα της βιοψίας.
και τέλος βιοψία οργάνων (μετα θάνατον ) χωρίς ορατά ευρύματα σε στομάχι καρδια πνευμονες εντερα συκωτι.
Γιατί να προβληματιστούμε;
(κανένας δεν προβληματιστικε από τη λέξη βιοψία) έκανα και ιστολογικές - μικροβιολογικές εξετάσεις και να σας ενημερωσω ότι η αιτί θανάτου είναι τα παράσιτα και μάλιστα τα κοκκιδια
 
Επειδή θα αφήσω την ιστιοσελιδα να σας ενημερωσω ότι επειδή έχω τη δυνατότητα (κανένας δεν προβληματιστικε από τη λέξη βιοψία) έκανα και ιστολογικές - μικροβιολογικές εξετάσεις και να σας ενημερωσω ότι η αιτί θανάτου είναι τα παράσιτα και μάλιστα τα κοκκιδια
Καλη συνέχεια.

Δεν είναι κανείς μας γιατρός εδώ για να βγάζουμε διαγνώσεις απο τις περιγραφές αν καταλογίζεις στο φόρουμ κάτι τέτοιο. Μπράβο σου που είχες τη δυνατότητα και που ζήτησες να κάνεις τις εξετάσεις.
 
Τι πιστεύεται ότι μπορεί να είναι γιατί ακολουθει και άλλη γέννα.

Επειδή θα αφήσω την ιστιοσελιδα να σας ενημερωσω ότι επειδή έχω τη δυνατότητα (κανένας δεν προβληματιστικε από τη λέξη βιοψία) έκανα και ιστολογικές - μικροβιολογικές εξετάσεις και να σας ενημερωσω ότι η αιτί θανάτου είναι τα παράσιτα και μάλιστα τα κοκκιδια
Καλη συνέχεια.
Καταρχήν μπράβο σου που έκανες εξετάσεις και διαπίστωσες την αιτία θανάτου ενός πολύ μεγάλου αριθμού καναρινιων. Θα ήθελες να μας ενημερώσεις τι σε συμβούλεψαν να κάνεις αφού έπεται δεύτερη γέννα;
 
Back
Top