Γενικά Ποιά είναι η πιο αποδοτική ράτσα στην αναπαραγωγή και γιατι;

Πόπη Μπού

PB Member
Εγγραφή
25 Μαϊ 2008
Μηνύματα
748
Πόλη
Γλυφάδα
Τα καναρίνια χρειάζονται ίσως την μικρότερη φροντίδα από όλα τα άλλα κατοικίδια πουλιά, εγκλιματίζονται γρήγορα και είναι πιο εύκολα στην αναπαραγωγή.
Ποιά είναι η ομως η πιο αποδοτική ράτσα στην αναπαραγωγή και γιατι;
 
εγω απο αυτες τις ρατσες που εχω θα ελεγα οτι πιο ευκολα στην αναπαραγωγη ειναι οι αχατες.
 
εγω απο τις ρατσες που ειχα τοσα χρονια βλεπω οτι ειναι τα κοκκινα (σαν συγκεντρωση της παπαρηγας ):D τοσα πολλα βγηκαν.
 
εγω παλι πιστευω πως ειναι τα κοινα, αυτα που λιγο πολυ εχει ολος ο κοσμος... Πολυ ευκολα και ανθεκτικα στην αναπαραγωγη...
 
Erina, einai ligo perdemeno i erotisi sou.

Ta Kanarinia - Aχάτες, Μοζαίκ - einai Kanarinia xromatos, o typos einai to idio ala exoune diafora xromata. Simenei stin katoxoi einai idio poulia.

Ta Kanarinia - Χάρτζ, Τιμπράντο, Μαλινουά - einai Kanarinia pou pedi rollo i phones tous kai katholou xromata kai emfanisi

Ta Kanarinia - Γκλόστερ kai Λίζαρντ - einai Kanarinia emfanisis, an tous ektrefeis selei poulia apo kali "grami"

Kai afto ta Kanarinia - Aλλη - ti enois ; Enois ta kitrina kai ta kokkina;
 
Εχω την γνώμη, και είναι φανερό οτι δεν μπορεί να υπάρξει
κάποια απάντηση αντικειμενική εδώ.
Ο καθένας θα απαντά ανάλογα με τις εμπειρίες του, και οι εμπειρίες όλων μας
(εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων) είναι πάρα πολύ περιορισμένες.
Δεν καταλαβαίνω και το νόημα της ερώτησης. Τι θα προκύψει σαν γνώση,
σαν ασφαλές συμπέρασμα, απο τις απαντήσεις 😕
 
Εχω την γνώμη, και είναι φανερό οτι δεν μπορεί να υπάρξει
κάποια απάντηση αντικειμενική εδώ.
Ο καθένας θα απαντά ανάλογα με τις εμπειρίες του, και οι εμπειρίες όλων μας
(εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων) είναι πάρα πολύ περιορισμένες.
Δεν καταλαβαίνω και το νόημα της ερώτησης. Τι θα προκύψει σαν γνώση,
σαν ασφαλές συμπέρασμα, απο τις απαντήσεις 😕

Τουλαχιστον αυτη η συζητηση ειναι ποιο σοβαρη απο το εαν υπαρχουν καναρινια γκει:)
 
Το φυσικό πιστεύω θα είναι όλες οι ράτσες να είναι το ίδιο
αποδοτικές στην αναπαραγωγή. 😉
Βέβαια με τα κοινά μου καναρινάκια φέτος δεν αντιμετώπισα κανένα
πρόβλημα,όλα ήρθαν τόσο βολικά κ γρήγορα. :)
Όχι όμως ότι έχω ασχοληθεί κ με κάποια ράτσα για να εκφέρω γνώμη.
 
Και εγω τα κοινα πιστευω πολυ ανθεκτικα στις γεννες και καλες μητερες οι θυληκες και καλοι πατεραδες οι αρσενικοι ταιζουν πολυ καλα.
 
Erina τέτοιου είδους δημοσκοπήσεις μπορεί να βάλουν πολλές ιδέες σε νέους που ασχολούνται με το χόμπι της εκτροφής καναρινιών.
Μια από αυτές είναι, με ένα ζευγάρι γκλοστερακια που λένε ότι είναι τα ποιο αποδοτικά θα βγάλω τόσα πουλάκια.
Τι θα τα κάνω τοσα πουλάκια;


Βέβαια δεν το συζητάω είναι μια δημοσκοπήσει πολλή καλύτερη από τα καναρίνια γκέι.
 
Τα καναρίνια ράτσας, για να φτάσουν σε κάποια συγκεκριμένα στάνταρτς, έχουν περάσει από κάποιες διαδικασίες όπως ζευγάρωμα συγγενών πουλιών (πατέρας-κόρη κλπ), ζευγάρωμα πουλιών που δεν ''κάνουν'' για ζευγάρι κλπ. Επίσης η κάθε ράτσα έχει κάποια αρνητικά στοιχεία που πολλές φορές έχουν επίδραση και στο ζευγάρωμα. Όλα τα παραπάνω δεν τα έχουν τα κοινά καναρίνια, γιαυτό και θεωρώ ότι τα κοινά καναρίνια είναι τα πιο αποδοτικά στην αναπαραγωγή.
 
Απο την μικρη εμπειρια που εχω, νομιζω οτι τα κοινα ειναι η πιο αποδοτικα και ανθεκτικα.Απο κοινη καναρα με καναρο(απο μοζα΄ι΄κ πατερα) εχω ειδη φετος 7 μικρα σε 3 γεννες. Ενω απο αρσενικα η θηλυκα(μοζα΄ι΄ κ και γκλοστερ)σε ιδιες γεννες μολις 2.Βεβαια υπαρχει και η παραμετρος οτι ειναι και στον χαρακτηρα του πουλιου.
 
Back
Top