Αναπαραγωγή Ποιά είναι κατάλληλη τροφη νεοσσων;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης davis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

davis

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2
Πόλη
Αρτέμιδα
Καλησπέρα σε ολους. Σε λιγες μερες (αν όλα πανε καλα) περιμενω να σπασουν τα αυγουλακια. Οι νεοσσοι χρειαζονται καποια συγκεκριμενη τροφη η το αυγο τους είναι αρκετο και κάθε ποτε πρεπει να τους βαζω;Ευχαριστω πολύ για την βοηθεια.
 
Με το καλό να τους δεχθείς!
Θα σου πουν τα παιδιά βέβαια περισσότερες λεπτομέρειες, όταν δεις τον πρώτο νεοσσό, θα φροντίζεις να υπάρχει πάντα διαθέσιμο αυγό για να ταΐζουν οι γονείς.
 
Καλησπέρα σε ολους. Σε λιγες μερες (αν όλα πανε καλα) περιμενω να σπασουν τα αυγουλακια. Οι νεοσσοι χρειαζονται καποια συγκεκριμενη τροφη η το αυγο τους είναι αρκετο και κάθε ποτε πρεπει να τους βαζω;Ευχαριστω πολύ για την βοηθεια.
Για τις 3-4 πρώτες μέρες το αυγό τους είναι αρκετό...
Προσοχή όμως.. Να μη μένει πολύ μέσα στο κλουβί... χαλάει γρήγορα με αυτές τις θερμοκρασίες.
Μετά την 4-5η μέρα λίγο μήλο/// και φυσικά αυγοτροφή αν υπάρχει.
Με το καλό κι όπως τα σκέφτεσαι να πάνε όλα..
Δηλαδή καλά και όμορφα...
 
Εγώ μέχρι 7 ημερών δίνω μόνο βραστό αυγό. Όταν και ο πιο μικρός νεοσσός γίνει 7 ημερών δίνω και αυγό, και όταν ο μικρότερος γίνει 10 ημερών τότε αρχίζω και δίνω κάθε μέρα από ένα διαφορετικό χόρτο ή λαχανικό. Και μετά βάζω τη δικιά μου σπιτική αυγοτροφή που θεωρώ εγώ προσωπικά πως είναι πλήρης για να μεγαλώσει ένας νεοσσός και να δοκιμάσει διάφορες γεύσεις! https://community.petbirds.gr/threads/Η-δικιά-μου-σπιτική-αυγοτροφή.18764/
 
Για τις 3-4 πρώτες μέρες το αυγό τους είναι αρκετό...
Προσοχή όμως.. Να μη μένει πολύ μέσα στο κλουβί... χαλάει γρήγορα με αυτές τις θερμοκρασίες.
Μετά την 4-5η μέρα λίγο μήλο/// και φυσικά αυγοτροφή αν υπάρχει.
Με το καλό κι όπως τα σκέφτεσαι να πάνε όλα..
Δηλαδή καλά και όμορφα...
γιαννη εαν το κλουβι ειναι μεσα στο σπιτι με 8ερμοκρασιες φυσιολογικες πρεπει να αλλαζουμε και εκει το αυγο τακτηκα; Εννοω χαλαει γρηγορα;
 
Εννοεις 24 ωρες ή ανατολη με δυση;

να στο θεσω αλλιως, εσυ θα το ετρωγες μετα απο τοση ωρα;
 
Εννοεις 24 ωρες ή ανατολη με δυση;

να στο θεσω αλλιως, εσυ θα το ετρωγες μετα απο τοση ωρα;
οχι δν 8α το ετρωγα αλλα τι να πω ειχα κανει λα8ος διοτι τα πουλια μου αφηναν μονο το τσοφλι... Δλδ ενα που τους εβαλα τωρα αυριο το πρωι το αλλαζω οκ το χω
 
τι να πω δν 3ερω... Μια μερα συνη8ιζα να το αφηνω και μου φαινοταν μια χαρα
Αν ήταν αρχές Μάρτη... καμία αντίρρηση... Τώρα το θερμόμετρο γράφει 30...
. Δλδ ενα που τους εβαλα τωρα αυριο το πρωι το αλλαζω οκ το χω
Είμαι σίγουρος πως το χεις... 😀
 
Back
Top