Γενικά Ποιά η διαφορά ανάμεσα σε θηλυκά και νεαρά αρσενικά κοκατιλ;

Εγγραφή
29 Ιουν 2015
Μηνύματα
522
Πόλη
Αθήνα
Θέλω να πάρω ένα θηλυκό για ζευγάρωμα με τον δικό μου αλλά δεν θέλω να τη ξαναπατήσω με λάθος φύλλο πουλιού. Για να μην κινδυνεύσω με διάφορες αποχρώσεις που δεν μπορούν να αναγνωριστούν, θα πάρω ένα normal grey... Ποια η διαφορά ανάμεσα σε θηλυκά και νεαρά αρσενικά κοκατιλ;
Ευχαριστώ. 🙂
 
Μα δεν μιλάω για ενήλικα πουλιά. Η ερώτηση ήταν νομίζω σαφής...''Ποια η διαφορά ανάμεσα σε θηλυκά και νεαρά αρσενικά κοκατιλ;''
Το λέω αυτό επειδή έχουν πολλές ομοιότητες πριν τη πρώτη πτερρωρία με τα θηλυκά. 🙂
 
Κοίτα ένας εκτροφέας με εμπειρία μπορεί να υποθέσει. Αλλά εσύ θα πάρεις πουλί βάσει υποθέσεων; 5 ευρώ έχει το τεστ γιατί να το ρισκάρεις; Πλήρωσε τον εκτροφέα να στο κάνει.
 
Γενικότερα εγώ θα διάλεγα το πιο σκούρο πρόσωπο χωρίς ίχνος κίτρινου ούτε στο λοφίο. Αλλά δεν έχω πολλές γνώσεις επί του θέματος.

@Marilenaki μπορείς να μας πεις ποια βασικά στοιχεία να προσέξει ο Δημήτρης για να διαλέξει το σωστό φύλο;
 
Γενικότερα εγώ θα διάλεγα το πιο σκούρο πρόσωπο χωρίς ίχνος κίτρινου ούτε στο λοφίο. Αλλά δεν έχω πολλές γνώσεις επί του θέματος.
Επειδή η Μαριλένα αργεί μου φαίνεται, δεν βάζεις καμιά φωτο να παίξουμε ''βρες τις διαφορές'';
 
Επειδή η Μαριλένα αργεί μου φαίνεται, δεν βάζεις καμιά φωτο να παίξουμε ''βρες τις διαφορές'';

Γιαννη σε μωρα κοκατιλ το να διαλεξεις αναμεσα σε μερικα γκρι αλλα πιο σκουρα αλλα πιο ανοιχτα δεν θα βοηθησει στο να καταλαβεις το φυλο του και θα πετυχεις κατι στη τυχη που μπορει να πεσεις και μεσα. τα νεαρα αρσενικα απο 3 μηνων μπορουν να ξεκινησουν να σφυριζουν με διαφορετικους ηχους σε σχεση με τα θηλυκα αλλα το χρωμα (πιο σκουρο σιγουρα δεν ειναι κανονας για το φυλο του), επισης απο εμπειρια σε μερικα φαινεται απο συμπεριφορα (που επισης δεν το βλεπεις μεσα απο μια φωτο).
σε μερικα ζευγαρια αν ξερεις τους γονεις και τι φορεα κουβαλανε ξερεις και το φυλο των μεταλλαξεων που θα βγαλουν.

το να βαλεις φωτογραφιες και να παιξεις με τις "διαφορες" σε μωρα κοκατιλ ειναι χασιμο χρονου, αν εχεις βρει καποιο μικρο το τεστ dna ειναι προτιμοτερο απο τις φωτο.
 
είναι άπιστος θωμάς ο κοκατιλόπουλος :)
Γιατί; Το να βρούμε τις διαφορές δεν το εννοούσα κυριολεκτικά, απλά ήθελα να προχωρήσουμε τη συζήτηση γιατί η Μαριλένα είχε καιρό να μπει στο φόρουμ και δεν ήξερα αν όντως θα απαντούσε... Δικό μου λάθος παιδιά, συγγνώμη😳...
Γιαννη σε μωρα κοκατιλ το να διαλεξεις αναμεσα σε μερικα γκρι αλλα πιο σκουρα αλλα πιο ανοιχτα δεν θα βοηθησει στο να καταλαβεις το φυλο του και θα πετυχεις κατι στη τυχη που μπορει να πεσεις και μεσα. τα νεαρα αρσενικα απο 3 μηνων μπορουν να ξεκινησουν να σφυριζουν με διαφορετικους ηχους σε σχεση με τα θηλυκα αλλα το χρωμα (πιο σκουρο σιγουρα δεν ειναι κανονας για το φυλο του), επισης απο εμπειρια σε μερικα φαινεται απο συμπεριφορα (που επισης δεν το βλεπεις μεσα απο μια φωτο).
σε μερικα ζευγαρια αν ξερεις τους γονεις και τι φορεα κουβαλανε ξερεις και το φυλο των μεταλλαξεων που θα βγαλουν.
Άρα μόνο τεστ DNA για σιγουριά ε; Μπορώ να ζητήσω όμως από τον πετσοπα τεστ DNA από τα δικά του πουλιά;
 
Μπορώ να ζητήσω όμως από τον πετσοπα τεστ DNA από τα δικά του πουλιά;
Γιατί δεν παίρνεις από εκτροφέα Γιάννη; Στο petshop δύσκολο φυσικά να κάνεις αυτή την διαδικασία.
Δεν χρειάζονται συγγνώμες, πλάκα κάνουμε, σιγά.
 
ο πετσοπας θελει να πουλησει δεν νομιζω οτι θα ασχοληθει ιδιαιτερα.. Να κανει τεστ να περιμενει ποτε θα βγει και αν βγει αυτο που θες να στο εχει κρατημενο. αν βρει να το πουλησει θα το πουλησει χωρις να μπει σε αυτη τη διαδικασια ακομα και να του τα πληρωσεις φανταζομαι
 
Back
Top