Φροντίδα Ποιας κοκκομετρίας ζεόλιθο να επιλέξω για τον πάτο των κλουβιών;

Dimitris Part

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2020
Μηνύματα
119
Πόλη
Λάρισα
Καλησπέρα σας θα ήθελα να μου είτε σε τι μέγεθος να πάρω ζεολιθο μιας και δεν τον έχω ξανά χρησιμοποιήσει και θέλω να πάρω γιατί με συμφέρει. Ξέρετε μέγεθος και από που μπορώ να προμηθευτώ;. Βρίσκω στο ίντερνετ σε κάποια site για πουλιά αλλά ίσως βρω και σε κάποιο μαγαζί με γεωργικά είδη. Είναι ο ίδιος;
 
@Toliscr7 έχω ακούσει για τον ζεολιθο ότι κρατάει υγρασία αμμωνία οσμες και είναι υγιής για τα πουλιά και ως κατάποση
 
Λόγω ότι υπάρχει σε διάφορα μεγέθη αν πάρω λίγο χοντρουτσικο θα έχω πάλι σκόνη;
 
Το θέμα μου είναι ότι έρχονται τα πουλιά σε άμεση επαφή με το υπόστρωμα και δεν ξέρω τι να βάλω... Θέλω κάτι μεν καλό για την υγεία των πουλιών και κάτι που να είναι οικονομικό
 
Υπάρχουν pellets που ακόμα και να έρχονται σε καθημερινή επαφή τα πουλιά με τις ακαθαρσίες τους δεν θα τους δημιουργηθεί κάποιο θέμα στη υγεία τους?
 
Εμένα έρχονται σε άμεση επαφή τα ζεμπρακια μου με το υπόστρωμα γι αυτό θέλω κάτι που να μην δημιουργει πρόβλημα
 
Καλησπέρα. Εγώ θα εξέταζα και τη λύση της άμμου πάντως. Εμένα που είναι σε 60 άρες ζευγαρώστρες τα καναρίνια φτερουγίζουν αρκετά και ποτέ δεν έχω δει άμμο να σηκώνεται ή να λερώνεται ο χώρος τριγύρω. Γενικά προτιμώ καφέ άμμο μου φαίνεται πιο χονδρόκοκκη.
 
Είχα βρει την καφέ που ναι είναι όντως πιο χοντρή και την λευκή που είναι πιο ψιλή... Και μου είχαν πει ότι η καφέ είναι για περιστέρια και να προτιμήσω την λευκή διότι τρώνε και τα πουλιά απ την λευκή
 
@Dimitris Part Αηδίες σου είπαν καλό είναι τα πουλιά να μην τρώνε καθόλου από κάτω. Γιαυτό το λόγο τους παρέχουμε σε ξεχωριστή ταιστρα grit που είναι άμμος, τριμμένα όστρακα, κοχύλια, κεραμίδι, κάρβουνακι κτλ. Βέβαια εγώ έχω και σχάρα στα κλουβιά γιαυτόν ακριβώς τον λόγο. Παρόλο που και εγώ τώρα μαθαίνω ένα πράγμα έχω καταλάβει. Στα Pet Shop συναντάς εμπόρους και όχι γνωστες του αντικειμένου και ακόμα και γνωστές να είναι πρώτα θα κοιτάξουν να πουλήσουν αυτό που τους συμφέρει. Εγώ θα δοκίμαζα με ένα μικρό για αρχή τσουβάλι να δω αν θα με βόλευε. Έτσι είχα κάνει και τώρα παίρνω 25 kg τσουβάλι που έρχεται πιο φθηνά.
 
Θα δοκιμάσω και εγώ καφέ την επόμενη φορά. Ξέρεις μήπως που μπορώ να βρω και εγώ 25κιλο άμμο;
Γιατί βρίσκω μόνο τα 2κιλα της vitacraft
 
@Dimitris Part Η αλήθεια είναι ότι κοντά μου δεν έχω κάποιο που μένω. Από το Petmat και το onlinepet ψωνίζω τελευταία και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ειδικά το petmat έχει πολλά προϊόντα σε υπόστρωμα άμμο ζεολιθος σεπιολιτη (το sanibird που πρότειναν φιλοί πιο πάνω). Φυσικά υπάρχουν πολλά αξιόλογα επίσης petshop με eshop που αναγράφονται και στο φόρουμ εδώ.
 
Back
Top