Ασθένειες Ποια άλλη αντιβίωση να δώσω εναλλακτικά του baytril;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vasokal
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vasokal

PB New Member
Εγγραφή
2 Δεκ 2019
Μηνύματα
3
Καλημέρα. Το καναρίνι μου έχει διάρροια και ο κτηνίατρος έδωσε Baytril. To καναρίνι όμως επειδή μάλλον δεν του άρεσε η γεύση σταμάτησε να τρώει και να πίνει. Την τρίτη μέρα βλέποντας ότι με την αντιβίωση η κατάσταση χειροτέρεψε την αφαίρεσα και του έβαλα νερό. Μόλις του έβαλα το νερό άρχισε να τρώει και να πίνει κανονικά και βρήκε πάλι το κέφι του. Ο κτηνίατρος δεν παραδέχτηκε ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο αλλά ότι οφείλετε στην ίωση και μου πρότεινε αν συνεχίσει η διάρροια να του δίνω δύο σταγόνες πρωί βράδυ με σύριγγα. Ποια άλλη αντιβίωση μπορώ να του δώσω εναλλακτικά γιατί ο κτηνίατρος λέει ότι αυτή είναι η καλύτερη και οτιδήποτε άλλο είναι υποδεέστερο σαν σκεύασμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ποια άλλη αντιβίωση μπορώ να του δώσω εναλλακτικά
Εμείς δεν μπορούμε να σου προτείνουμε εναλλακτικό φάρμακο, δεν είναι δική μας αρμοδιότητα. Είναι ένα θέμα που πρέπει να το συζητήσετε με τον γιατρό.

την αφαίρεσα και του έβαλα νερό
Κακώς διέκοψες την αντιβίωση. Από τη στιγμή που πίστευες ότι το πουλάκι δεν πίνει νερό εξαιτίας της αντιβίωσης που υπήρχε μέσα, η άποψή μου είναι ότι έπρεπε να κάνεις αυτό που πρότεινε ο γιατρός:
μου πρότεινε αν συνεχίσει η διάρροια να του δίνω δύο σταγόνες πρωί βράδυ με σύριγγα

Να ρωτήσω...
αλλά ότι οφείλετε στην ίωση
Ποια ίωση; Ανέφερε ο γιατρός τη λέξη ίωση;
 
Αυτο που αναφερεις με το Baytril συμβαινει, να μην αποδεχονται τα πουλια το νερο.
Απο κει και περα η δοση των τεσσάρων σταγονων για το στομα-προσωπικη μου αποψη-ειναι κατι παραπανω απο υπερβολικη.
To Baytril ειναι οντως απο τα αποτελεσματικοτερα σκευασματα και απο τα πιο "βαρια" συναμα.

Σε ποιον γιατρο το πηγες;
Το 0.5% σου εδωσε;
 
Απο κει και περα η δοση των τεσσάρων σταγονων για το στομα
Ίσως η Βάσω εννοούσε ότι της είπε να δίνει δύο σταγόνες συνολικά, δηλαδή από μια σταγόνα πρωί βράδυ. Βάσω, αν θέλεις διευκρίνισε σε παρακαλώ.
 
Θα επικοινωνήσω πάλι με τον κτηνίατρο για διευκρινήσεις. Αλλά είμαι σίγουρη οτι δεν έπινε την αντιβίωση γιατι δεν του άρεσε και ο Γιατρός πρέπει να μου προτείνει εναλλακτική. Εγώ δεν υπάρχει περίπτωση να του τη δίνω με σύριγκα. Δύσκολο.
[automerge]1575284633[/automerge]
Baytril 0,5 μου έδωσε
 
Δεν ειναι κατι δυσκολο,υπομονη θελει.
Ο γιατρος για να προτεινει το Baytril κατι θα εχει υπ'οψιν του.

Να επικοινωνησεις αμεσα μαζι του.
 
@vasokal μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις σε μια αυγοθήκη πολύ μικρή ποσότητα αυγοτροφής και να στάξεις τις σταγόνες στην αυγοτροφή.
Αν την καταναλώσει θα έχεις λύσει το πρόβλημα.
 
Back
Top