Φροντίδα Ποια άμμο μου προτείνετε για υπόστρωμα στα κλουβιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MrNek36
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλημέρα, γιατί χρησιμοποιείς ζεολιθο; Προσφέρει κάτι παραπάνω απ την άμμο;

Υπάρχει ενα τεράστιο post-vote που πολλά μέλη καταθέτουν τις απόψεις τους για διάφορα υλικά που χρησιμοποιούν σαν υπόστρωμα.

->https://community.petbirds.gr/threads/Στρώμα-υγιεινής-στους-πάτους-των-κλουβιών-των-πουλιών.57/

Διαβάζοντας το κατέληξα ότι ο Ζεόλιθος είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή δεδομένης της απορροφητικότητας του ακόμα και στα πλέον τοξικά υλικά.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κάτι άλλο, άλλα μέχρι στιγμής με ικανοποιεί απολύτως το αποτέλεσμα που έχω. Έχω σκοπό να δοκιμάσω και ροκανίδι οξιάς όταν τελειώσουν τα αποθέματα ζεολίθου.

Γενικά μου αρέσει να πειραματίζομαι και να συμπεραίνω μέσω αυτής της οδού:)
 
Δηλαδή απορροφάει υγρά και κρατάει μυρωδιές αρκετά;

Aκριβώς!
Είναι υλικό με εξαιρετικές απορροφητικές και αντιβακτηριδιακές ιδιότητες!

Διάβασε την παράγραφο "χρησεις" -> https://el.wikipedia.org/wiki/Ζεόλιθος

Όμως, δεν θεωρώ ότι, για παράδειγμα, η άμμος για γάτες δεν θα κάνει δουλειά.Άλλωστε κάποια μείγματα άμμου για γάτες περιέχουν ζεόλιθο για τους παραπάνω λόγους.

Κατέληξα στην επιλογή αυτή κάτω την λογική μου να προσπαθώ να εξασφαλίζω για τα καναρίνια μου τις ιδανικότερες δυνατές συνθήκες. Βεβαίως μαθαίνω ακόμα και. Για πάντα:)
 
Αυτές με αρώματα δεντρολίβανο για παράδειγμα είναι καλές για τα πουλιά ή θα τα ενοχλεί; Επίσης πρέπει να βγαίνει η σχαρς για να την τρώνε; Γιατί εγώ την βαζω σε συνδυασμό με χαρτί κουζίνας από κάτω και πάνω του οι αμμος για επιπλέον απορρόφηση και εξουδετέρωση τυχών οσμων
 
Αυτές με αρώματα δεντρολίβανο για παράδειγμα είναι καλές για τα πουλιά ή θα τα ενοχλεί;

Δεν το γνωριζω αυτο για να σου απαντησω.. Η μονη αυθαιρετη σκεψη που θα μπορουσα να κανω ειναι.. Πως επιτυγχανεται αυτο το αρωμα; Με προσθηκη καποιων ουσιων; Εαν ναι, ξερουμε τι ειδους ουσιες ειναι και αν μακροπροθεσμα ειναι βλαβερες η οχι.. Κανω μια υποθεση βεβαιως.. Τιποτα παραπανω..

Επίσης πρέπει να βγαίνει η σχαρς για να την τρώνε;

Δεν νομιζω οτι ειναι καλο να τρωνε απο εκει που κανουν τα περιτωματτα τους..Αυτο το εχω ακουσει ξανα αλλα διαφωνω καθετα.
 
Δημήτρη είσαι ακριβώς στη σκέψη μου όσον αφορά το άρωμα. Το άλλο το είπα γιατί στην περιγραφή του προϊόντος στο link λέει ότι το τρώνε από κάτω κτλ
 
Δεν νομιζω οτι ειναι καλο να τρωνε απο εκει που κανουν τα περιτωματτα τους..Αυτο το εχω ακουσει ξανα αλλα διαφωνω καθετα.

Ένα μικρό οφ τόπικ. Τα περιττώματα βρίσκονται αποκλειστικά κάτω από τις δύο πατήρθρες και σχηματίζουν μια λεπτή λωρίδα. Αυτές οι δύο λωρίδες καλύπτουν ένα πολύ μικρό ποσοστό του κλουβιού. Ειδικά σε 60αρια όπως τα δικά σου. Οπότε τα όποια τσιμπολογήματα τα κάνει σε όλη την υπόλοιπη καθαρή άμμο. Δεν μπαίνω καν στη συζήτηση για το πόσο ''θανατηφόρες'' είναι οι ξεραμένες κουτσουλιές. Αν θέλεις συνεχίζουμε τη συζήτηση στο αντίστοιχο θρεντ.

Ον τόπικ πάλι. @MrNek36 εγώ θα σου έλεγα να πάρεις την Pico που είναι η πιο φθηνή απ'όλες. Την ίδια δουλειά κάνει με τις υπόλοιπες.
 
Ένα μικρό οφ τόπικ. Τα περιττώματα βρίσκονται αποκλειστικά κάτω από τις δύο πατήρθρες και σχηματίζουν μια λεπτή λωρίδα. Αυτές οι δύο λωρίδες καλύπτουν ένα πολύ μικρό ποσοστό του κλουβιού. Ειδικά σε 60αρια όπως τα δικά σου. Οπότε τα όποια τσιμπολογήματα τα κάνει σε όλη την υπόλοιπη καθαρή άμμο. Δεν μπαίνω καν στη συζήτηση για το πόσο ''θανατηφόρες'' είναι οι ξεραμένες κουτσουλιές. Αν θέλεις συνεχίζουμε τη συζήτηση στο αντίστοιχο θρεντ.

Ευχαριστώ πολύ @patrickios 👍 , αλλά σε αυτό το θέμα μάλλον θα με βρεις κάθετο, συνεπώς δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο νέο thread :)
 
Ευχαριστώ πολύ @patrickios 👍 , αλλά σε αυτό το θέμα μάλλον θα με βρεις κάθετο, συνεπώς δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο νέο thread :)

Η όποια συζήτηση θα γινόταν για να καταγραφούν οι απόψεις και οι μελλοντικοί αναγνώστες να μπορούν να δουν όλες τις διαφορετικές πλευρές. Όχι για να σε πείσω να αφαιρέσεις τις σχάρες. Αφού αυτό πιστεύεις καλά κάνεις και το εφαρμόζεις. Κι εγώ έχω σε κάποια από τα κλουβιά σχάρες γιατί βολεύει. Σε άλλα δεν έχω γιατί βολεύει αλλιώς.
Δεν είναι δηλαδή ότι έχω κάποια κάψα στο να πείσω τους άλλους να μη χρησιμοποιούν σχάρα.

Απλά όταν βλέπω να χαρακτηρίζεται (έστω και έμμεσα) ως επικίνδυνο το να μη χρησιμοποιούμε σχάρα, ε, πρέπει να πω ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
 
Back
Top