Φροντίδα Ποια απο τα παιχνίδια των παπαγάλων σας είναι τα πιο αγαπημένα τους;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dadj
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dadj

PB New Member
Εγγραφή
12 Απρ 2014
Μηνύματα
209
Πόλη
Αθήνα
Αγαπητοί φίλοι, μπορείτε ίσως να μοιραστείτε την εμπειρία σας και να μου πείτε ποια είναι τα πιο αγαπημένα παιχνίδια των παπαγάλων σας; θα βόλευε ίσως να λέγατε και σε τι είδος παπαγάλου αναφέρεστε κατά περίπτωση.
 
Το θηλυκό μου red rumped είναι "κολλημένο" με μια κούνια από νήματα που έχει και με τα οποία περνάει ώρες ατελείωτες. Ο ένας ροζέλλα μου, παίζει με το στικάκι της κανέλλας που έχει ένα κουδουνάκι στο τελείωμα του κορδονιού του, τα lovebirds δεν παίζουν με τα παιχνίδια, λίγο με μια κούνια, όλη μέρα σκίζουν χαρτάκια και κάνουν σεξ, τα budgies μου παίζουν μόνο με τα χορταρικά και το cockatiel παίζει με μια μπαλίτσα κρεμαστή με κουδουνάκι μέσα. Γενικά όσα λεφτά έχω δώσε για παιχνίδια, πεταμένα ήταν. Άλλα ντ' άλλων παίζουν.
 
λίγο με μια κούνια, όλη μέρα σκίζουν χαρτάκια και κάνουν σεξ,.
Mαρια εχω μια ερωτηση πανω σε αυτο! Ενας φιλος μου εχει ενα ζευγαρι red rumbed νομιζω ειναι και αναιβενουν το ενα πανω στο αλλο, με λιγα λογια προσπαθουν να ζευγαρωσουν, αλλα δεν βγαζουν αβγα τα δικα σου βγαζουν;
 
  • Like
Αντιδράσεις: JohnP
Όχι καθόλου, βέβαια τώρα πρόσφατα τα έβαλα σε μεγαλύτερο κλουβί και δεν τους έχω βάλει ποτέ φωλιά. Το αρσενικό είναι lutino και μου φαίνεται αυτά κάπου το χάνουν λίγο το παιχνίδι.
 
Το θηλυκό μου red rumped είναι "κολλημένο" με μια κούνια από νήματα που έχει και με τα οποία περνάει ώρες ατελείωτες. Ο ένας ροζέλλα μου, παίζει με το στικάκι της κανέλλας που έχει ένα κουδουνάκι στο τελείωμα του κορδονιού του, τα lovebirds δεν παίζουν με τα παιχνίδια, λίγο με μια κούνια, όλη μέρα σκίζουν χαρτάκια και κάνουν σεξ, τα budgies μου παίζουν μόνο με τα χορταρικά και το cockatiel παίζει με μια μπαλίτσα κρεμαστή με κουδουνάκι μέσα. Γενικά όσα λεφτά έχω δώσε για παιχνίδια, πεταμένα ήταν. Άλλα ντ' άλλων παίζουν.

Thanks Μαρια για τα info. Σκεφτομαι οτι αν γραψουμε ολα τα μελη θα ειναι πολυ βοηθητικο γ ολους μας...
 
Εγω παρολο που φτιαχνω στο budgie μου ποικιλια παιχνιδιων,τα οποια αλλαζω σχεδον καθε μηνα, εχω παρατηρησει οτι μεγαλυτερη αγαπη εχει σε ενα παιχνιδι που αποτελειται απο 3 σκοινακια στα οποια περασα χαντρες και επειτα τα εδεσα σε ενα κρικο ωστε να κρεμονται. Ειναι ο,τι πιο απλο του εχω φτιαξει, παρ'ολα αυτα ο ενθουσιασμος του γι αυτο παραμενει αμειωτος εδω και 5μηνες, απο τοτε δηλαδη που του το εβαλα στο κλουβι, γεγονος που μου κανει εντυπωση γιατι γενικα ο δικος μου βαριεται ευκολα 😛
 
Το θηλυκό μου red rumped είναι "κολλημένο" με μια κούνια από νήματα που έχει και με τα οποία περνάει ώρες ατελείωτες. Ο ένας ροζέλλα μου, παίζει με το στικάκι της κανέλλας που έχει ένα κουδουνάκι στο τελείωμα του κορδονιού του, τα lovebirds δεν παίζουν με τα παιχνίδια, λίγο με μια κούνια, όλη μέρα σκίζουν χαρτάκια και κάνουν σεξ, τα budgies μου παίζουν μόνο με τα χορταρικά και το cockatiel παίζει με μια μπαλίτσα κρεμαστή με κουδουνάκι μέσα. Γενικά όσα λεφτά έχω δώσε για παιχνίδια, πεταμένα ήταν. Άλλα ντ' άλλων παίζουν.

roflmao.gif


Τα δικα μου παιζουν με τα παντα. Αλλα πες μας τι πουλια εχεις μηπως σου δοθουν συγκεκριμενες προτασεις μιας και δεν θα βγαλεις καποιο πορισμα απο αυτο εδω το γκαλοπ. 😉
 
Τα parrotlets μου ενδιαφέρονται για κάποια παιχνίδια τους, τα οποία (όπως έχω καταλάβει) τους καλύπτουν συγκεκριμένες ανάγκες...
Ο πχ Μάριος (νευρικός χαρακτήρας) έχει μεγάλη αδυναμία στα χαρτάκια τα οποία κόβει και στα σχοινάκια τα οποία... 😀πιπιλάει μετά μανίας!

tinypic-no-longer-available.jpg


Φυσικά λατρεύει και τα...😛κορίτσια του, τα οποία του καλύπτουν συγχρόνως τις δύο προηγούμενες ανάγκες (να κόβει και να πιπιλάει).
tinypic-no-longer-available.jpg


... Ο Κάρλο πάλι (ως πιο 😛θερμός-εκδηλωτικός αρσενικός) έχει άλλη αδυναμία, αυτό το παιχνιδάκι.

tinypic-no-longer-available.jpg


Έκοψα τα μισά ''καγκελάκια'' γιατί όταν ανέβαινε πάνω του, έμπαιναν ανάμεσα στα μικρά κενά τα ποδαράκια του με κίνδυνο να μπλέξουν και να τραυματιστούν

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

.. Έχει μεγάλη πλάκα, γιατί όταν βλέπει πως τον βλέπω (πάνω στο παιχνίδι)... Τρέχει και φεύγει μακριά του!:D
 
Καλησπέρα!Η ροζέλα μου έχει αγαπήσει μία ξύλινη σκάλα στην οποία κοιμάτε! Το πρωί την πιάνει με το ράμφος και την κουνάει πάνω-κάτω! Απο την μία πλευρά την έχει σχεδόν φάει! Επίσης του έχω και ένα χοντρό σχοινί το οποιό το πιάνει και το τραβάει και όταν σταματάει να το κάνει αρχίζει και φωνάζει και ξανά απο την αρχή! Πλάκα έχει!
 
χαχα! Ο Μαριος με τα κοριτσια του! 👍 Ο Καρλος ειναι μικρος ακομη, θα γινει καρδιοκατακτητης κι αυτος.😎;) Ποσο διασκεδαστικα ειναι τα κλουβια τους. :)
 
:Dξέχασα να αναφέρω ότι ο Μάριος ξετρελαίνεται όταν λύνει τον κόμπο της καμπάνας του (ώστε αυτή να πέσει κάτω)

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Εγω παρολο που φτιαχνω στο budgie μου ποικιλια παιχνιδιων,τα οποια αλλαζω σχεδον καθε μηνα, εχω παρατηρησει οτι μεγαλυτερη αγαπη εχει σε ενα παιχνιδι που αποτελειται απο 3 σκοινακια στα οποια περασα χαντρες και επειτα τα εδεσα σε ενα κρικο ωστε να κρεμονται. Ειναι ο,τι πιο απλο του εχω φτιαξει, παρ'ολα αυτα ο ενθουσιασμος του γι αυτο παραμενει αμειωτος εδω και 5μηνες, απο τοτε δηλαδη που του το εβαλα στο κλουβι, γεγονος που μου κανει εντυπωση γιατι γενικα ο δικος μου βαριεται ευκολα 😛
Μπράβο έχεις πολύ όρεξη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dadj
Καλημέρα παιδιά, βλέπω ότι υπάρχει πολύ φαντασία και μεράκι με αποτέλεσμα να έχετε πολύ ωραία τα κλουβιά σας. Ο δικός μου(AMAZONA) του αρέσουν ΠΑΡΑ πολύ τα πλαστικά παιχνίδια(ειδικά αυτά που κάνουν θόρυβο) απο μια συγκεκριμένη εταιρία, τα οποία είναι πολύ καλά ποιοτικά και ανθεκτικά για μεγάλους παπαγάλους. Με τα σχοινιά δεν παίζει ιδιαίτερα, ίσως και να τα βαρέθηκε, αλλά με την σκαλίτσα του (που είναι για πιο μικρούς παπαγάλους) την έχει τσακίσει σε 24 ώρες όπως θα δείτε και στην φώτο. Σκέφτομαι, με το που την διαλύσει τελείως τις επόμενες ημέρες, να πάω σε έναν επιπλοποιό και να φτιάξω ένα κρεμαστό κάθετο ξύλο με χαλκαδάκι και πολλά εξογκώματα για να ασχολείται. Θα ανεβάσω και φώτο με την πρώτη ευκαιρία.

http://imageshack.com/a/img901/998/HQwN94.jpg
 
Καλημέρα παιδιά, βλέπω ότι υπάρχει πολύ φαντασία και μεράκι με αποτέλεσμα να έχετε πολύ ωραία τα κλουβιά σας. Ο δικός μου(AMAZONA) του αρέσουν ΠΑΡΑ πολύ τα πλαστικά παιχνίδια(ειδικά αυτά που κάνουν θόρυβο) απο μια συγκεκριμένη εταιρία, τα οποία είναι πολύ καλά ποιοτικά και ανθεκτικά για μεγάλους παπαγάλους. Με τα σχοινιά δεν παίζει ιδιαίτερα, ίσως και να τα βαρέθηκε, αλλά με την σκαλίτσα του (που είναι για πιο μικρούς παπαγάλους) την έχει τσακίσει σε 24 ώρες όπως θα δείτε και στην φώτο. Σκέφτομαι, με το που την διαλύσει τελείως τις επόμενες ημέρες, να πάω σε έναν επιπλοποιό και να φτιάξω ένα κρεμαστό κάθετο ξύλο με χαλκαδάκι και πολλά εξογκώματα για να ασχολείται. Θα ανεβάσω και φώτο με την πρώτη ευκαιρία.

http://imageshack.com/a/img901/998/HQwN94.jpg


Γιαννη μερικες φιλικες συμβουλες. Καταρχην μπραβο σου για το καθαρο κλουβι, καθως η καθαριοτητα δεν ειναι μονο η μιση αλλα ολη η αρχοντια και δειχνει το μερακι σου. Το κλουβι ομως ειναι μικρο γι'αυτο το πουλι και οι πατηθρες αν και ξυλινες δεν ειναι καλες διοτι κρατουν τα πελματα σε μια μονοτονια η οποια δεν ειναι φυσικη για τα πουλια ουτε για την υγεια των πελματων τους επειδη ειναι πολυ λειες. Προτιμησε φυσικα κλαδια, μπορεις να βρεις κλαδια ελιας -και να φτιαξεις ο ιδιος αν πιανουν τα χερια σου- που ειναι εξαιρετικα για πατηθρες. Δες κι εδω για να παρεις ιδεες. Οι αμαζονιοι λατρευουν να μασουλανε και να ροκανιζουν ξυλα ολη μερα. Αυτα τα ακρυλικα παιχνιδια τους αρεσουν αλλα καλο ειναι να μην υπαρχουν μονο τετοια στα κλουβια τους. Στο αλλο μου μηνυμα σου εδωσα ιδεες για απλα φυσικα υλικα που ειναι οτι πρεπει για τετοιες δραστηριοτητες.
 
Γεια σας παιδια, εχω ενα μικρο παπαγαλο σενεγαλης: τον/την λορι (που το λεω και γκρεμλιν 🙂 λογω χρωματος και γιατι ειναι διαολακι). Το εχω λιγο καιρο αλλα αυτες τις 2-3 εβδομαδες φαινεται οτι απολαμβανει να ξεφλουδιζει τα ξυλινα κλαρακια/πατηθρες. JohnP, του εχω και εγω το ιδιο σχοινι (2η φωτο), το εχω διπλα στους κρικους και ετσι κανει την μαϊμου κρεμομενο απο το ενα στο αλλο. Η πάτηθρα με τα σχοινακια (3η φωτο) το απασχολει καποιες φορες αλλα γενικα δεν ξοδευει πολλη ωρα σε αυτην. Εχω παρει αυτο το παιχνιδι με τα χαρτινα κουτακια που επισης δεν τρελαινεται ιδιαιτερα (4η φωτο). Απολαμβανει αυτο το κρεμασμενο παιχνιδι με τα κοκκινα/κιτρινα ξυλινα κυλινδρικα τεμαχια (2η, 5η φωτο). Του αρέσει να στεκεται στους κρικους και στο χοντρο σχοινι και να παιζει μαζι με το παιχνιδι αυτο. Πιστευω οτι ευνοει πολυ η θεση του και για αυτο ισως εχει γινει το αγαπημενο του. Του εχω παρει προσφατα ενα πιο συνθετο απο πλεξιγκλας που τραβαει 2 μικρες φραχτές και πεφτει μια λιχουδια... λαστ ταιμ εφτασε να λυσει το 50% (του ειχα μεσα μια αποξηραμενη πιπερια - σ. Που λατρευει) και μετα απο λιγη προσπαθεια παει στην ταιστρα και βρισκει μια ιδια πιπερια και την τρωει! σαν να λεει εχει και αλλου πορτοκαλιες. Γενικα τα παιχνιδια τα περναω με ενα βετεξ με νερο+ξυδι πριν τα βαλω μεσα (καποια τα βουταω και τελειως σε νεροξυδο).
@Ανεστης: ευχαριστω πολυ, αν εχεις καμια ιδεα ευπροσδεκτη, παντως εφτιαξα το ποστ γενικα και οχι προσαλατολισμενα για εμενα.
20141122_094916.webp 20141123_131236.webp 20141123_131250.webp 20141123_131258.webp 20141123_202254.webp
 
To κοκατιλ μου δεν μπορει να σταματησει να μασαει ξυλακια παγωτου και γλωσσοπιεστρες! Επίσης του αρεσουν πολυ τα κοτσανια απο το κεχρι και ο σπαγγος. Πιο χοντρα ξυλα και σκοινια ουτε τα ακουμπαει (επομενως και τα αγοραστα παιχνιδια..). Θα σκισει κανα χαρτι και θα παιξει με κανα καμπανακι. Τελος ξεχασα να αναφερω το πληκτρολογιο...
 
Καλησπέρα,

Σήμερα πήγαμε μια Κυριακάτικη βόλτα και πήρα ένα παιχνίδι(ξύλινο σπαθί απο πεύκο) για την Larra, από ένα μαγαζί με σουβενίρ το οποίο τίμησε απο τα πρώτα δευτερόλεπτα...
Nx6TTv.jpg
 
Back
Top