Γενικά Ποια απο τις τρεις φυλες Παπαγαλου μου ταιριαζει πιο πολυ;

george_papa

PB New Member
Εγγραφή
26 Απρ 2015
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα παιδια, ονομαζομαι Γιωργος και μενω στην Αθηνα. Στο παρελθον ειχα μικρους παπαγαλους (κοκατιλ,love birds,ροζελα), στο αμεσο μελλον θελω να αγορασω εναν μεγαλο παπαγαλο. Εχω διαβασει αρκετα αρθρα για διαφορες φυλες. Μένω σε διαμερισμα και θελω ο παπαγαλος μου να ειναι οσο πιο ησυχος γινεται, να ειναι παιχνιδιαρης και φιλικος. Είμαι αναμεσα σε κοκατου(με κιτρινο λοφιο),ζακοκαι αμαζον. Ποια απο τις τρεις φυλες μου ταιριαζει πιο πολυ;Ευχαριστω
 
  • Like
Αντιδράσεις: dadj
Γεια σου Γιώργο, καλώς βρεθήκαμε και εύχομαι σύντομα να βρεις τον παπαγάλο που σου ταιριάζει!
Όπως θα γνωρίζεις και από την εμπειρία σου από μικρότερα πουλιά, παπαγάλος και ησυχία είναι δύο ασύμβατες έννοιες, ιδιαίτερα για τους τρεις που αναφέρεις.
Φυσικά αυτό εξαρτάται και από τις ώρες που το πουλί θα έχει παρέα ή θα περνάει μόνο του.
Υπάρχει ένα θέμα και ένας πίνακας που ίσως σε βοηθήσει στην αναζήτησή σου Συγκριτικός Πίνακας Ειδών Παπαγάλων (Project) .
 
Καλώς ήρθες στην παρέα @george_papa :) ! Εδώ θα βρεις ανθρώπους που ασχολούνται με πολλά είδη και είναι πρόθυμοι να σε βοηθήσουν, δυστυχώς από παπαγάλους δε γνωρίζω αλλά σίγουρα είσαι στο σωστό μέρος
 
Καλησπερα παιδια, ονομαζομαι Γιωργος και μενω στην Αθηνα. Στο παρελθον ειχα μικρους παπαγαλους (κοκατιλ,love birds,ροζελα), στο αμεσο μελλον θελω να αγορασω εναν μεγαλο παπαγαλο. Εχω διαβασει αρκετα αρθρα για διαφορες φυλες. Μένω σε διαμερισμα και θελω ο παπαγαλος μου να ειναι οσο πιο ησυχος γινεται, να ειναι παιχνιδιαρης και φιλικος. Είμαι αναμεσα σε κοκατου(με κιτρινο λοφιο),ζακοκαι αμαζον. Ποια απο τις τρεις φυλες μου ταιριαζει πιο πολυ;Ευχαριστω

Hi γιωργο. Οπως εγραψε κ η Μαρια παπαγάλοι κ ησυχία ειναι ασυμβατες εννοιες. Απο αυτά τα ειδη σιγουρα οχι κοκατοο σε διαμερισμα, μην κανεις αυτο το λάθος! Με εναν γκρι ισως εχεις πιο πολλες πιθανότητες να ειναι σχετικά ησυχο πτηνό αλλα κ παλι τπτ δεν ειναι σιγουρο... επισης οι γκρι κ τα κοκατοο δεν κανουν γ σπιτι με αλλεργικά ατομα. ψαξε στο φορουμ υπαρχουν πολλά ποστς απο κατοχους παπαγαλων π θα σε βοηθήσουν. Ελπίζω να σε helped
 
ευχαριστω για τις απαντησεις σας,τι γνωμη εχετε για τους αμαζον; Επισης διαβασα οτι ειναι καλυτερο να αγορασω παπαγαλο ταισμενο απο τους γονεις του και οχι ταισμενο στο χερι ισχυει;
 
Ποιους amazon; Ρίξε μια ματιά στα θέματα του Ανέστη που έχει ένα είδος να πάρεις μια ιδέα <broken link removed> .
Και όσο για το τάϊσμα πάλι από τον Ανέστη @Φοίβος αυτό το θέμα Ανατροφή νεοσσών με τη μέθοδο του co-parenting .
Πάντως θα δεις πως είναι μαγικά πουλιά :)
 
παιδια μιλησα με εναν εκτροφεα και μου ειπε οτι αν εχεις παιδια, σκυλια κλπ τα ζακο γινονται επιθετικα και στρεσαρονται, ειναι αληθεια;
 
Η αλήθεια δεν είναι αυτή, η αλήθεια είναι πως είναι άκρως συναισθηματικά πουλιά, με ιδιαίτερη προσωπικότητα, δένονται κυρίως με ένα άτομο, δεν αγαπούν τις αλλαγές στην καθημερινότητά τους και στον χρόνο ενασχόλησής τους μαζί τους. Έχω δει ζακό σε πολυμελείς οικογένειες να ζουν μια χαρά και να έχουν καλές σχέσεις με όλους ασχέτως του ιδιαίτερου δεσίματός τους με κάποιον.
Κανένα πουλί της ίδιας φυλής δεν είναι απόλυτα όμοιο με κάποιο άλλο, έχουν δική τους προσωπικότητα και χαρακτήρα.
Μεγάλη προσοχή στα πτηνά που έχουν απογαλακτιστεί πρόωρα και έχουν ταϊστεί αποκλειστικά με κρέμα, σε όποιο είδος και αν ανήκουν. Αυτά παρουσιάζουν τα περισσότερα ψυχολογικά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nbah
τα πουλια που ειναι ταισμενα απο τους γονεις τους κανουν λιγοτερη φασαρια;
 
Τα πουλιά που έχουν ταϊστεί από τους γονείς τους είναι πιο σωστά εκπαιδευμένα να λειτουργήσουν ως πουλιά σε όλες τις φάσεις της ζωής τους, είναι πιο ολοκληρωμένα ψυχολογικά και πιο σωστά οπλισμένα στο ανοσοποιητικό τους.
Τώρα αν τα θέλουμε πιο εξοικειωμένα με τον άνθρωπο, παρεμβαίνουμε ταΐζοντας συμπληρωματικά βάσει του άρθρου που σου έβαλα στην αρχή στο ποστ 6. Αν το διαβάσεις, θα καταλάβεις πολλά.
 
γνωριζω 3 εκτροφεια παπαγαλων στην ελλαδα ενα στη βαρκιζα, ενα στη ροδοκαι ενα στην κρητη. Μπορειτε να μου πειτε γνωμες απο προσωπικες αγορες;
 
Λοιπόν εγώ έρχομαι να κάνω και εγώ κατι που όταν το έβλεπα να το κάνουν άλλοι σε άτομα που ετοιμάζονταν να πάρουν παπαγάλο νευρίαζα πολύ... Το έχεις σκεφτεί καλά να πάρεις παπαγάλο; κ δη μεγάλο παπαγάλο; έχεις ανθρώπους που να τον μεγαλώσετε μαζι; Που να τους ξέρει όπως εσυ;
Κατ αρχάς απο την αβεβαιότητα του λόγου σου σου πρότεινω να διαβάσεις αρκετά για πριν αρχίσεις να σκεφτεσαι αγορα. Δες εδω στο φόρουμ για τα είδη γενικά και οταν καταλήξεις στο είδος αγόρασε ένα εξειδικευμένο βιβλιο και βρές κάποιον που να έχει παπαγάλο να τον βιώσεις λίγο απο κοντα.
Έγω πήρα γκρευ και απο θόρυβο είμαι ικανοποιημένος. Ξεσηκώνει την γειτονία μονο όταν ακούει τα πουλία έξω και αν κλείσω παράθυρα είμαι οκ. Απο κει και πέρα χωρίς να έχω ακόμα παιδι ο παπαγάλος με προετοιμάζει για το τι θα αντιμετωπίσω... Οι ανάγκες του παπαγαλου συγκρίνονται με ένα βρέφος και η συμπεριφορά του ώρες ώρες ειναι ίδια με της πιο δύσκολης γυναίκας που μπορείς να φανταστείς...
Η επικοινωνία και η σχέση που έχεις με ένα μεγάλο παπαγάλο ειναι απίθανη αλλα η ευθύνη και η κούραση είναι μεγάλη και κυρίως Κ Α Θ Η Μ Ε Ρ Ι Ν Η. Το λιγότερο 3 φορές τη μέρα να του προσφέρεις απο ενα τέταρτο εως κ μια-δυο-τρεις ώρες...
Τον μικρό τον πήρα απο την Κρήτη και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, τόσους μήνες μετά και ο άνθρωπος ακόμα συζητάει μαζι μου για τα πάντα. Ο μικρός ήρθε υγιής, ημερος και ψιλομαθημένος στα πέλλετς.
Οτι θέλεις ρώτα και δίαβασε αρκετά. Οι χαριτωμενίες που βλέπεις στα βίντεο ειναι η κορυφή του παγόβουνου. Σου προσφέρουν απίστευτες στιγμές αλλα μετά από πολυ πολυ δουλεια... και κυριώς μονο αν το θέλουν αυτοι.
 
Τον μικρό τον πήρα απο την Κρήτη και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, τόσους μήνες μετά και ο άνθρωπος ακόμα συζητάει μαζι μου για τα πάντα.
Νομίζω πως είναι το ελάχιστο ως προς την επαφή που πρέπει να κρατάμε... ειδικά για τα μεγαλόσωμα και γιατί όχι και ακριβά πουλιά...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Σκέψου επίσης πρίν τον πάρεις τον παραξενίδη Ζακό, ότι όταν θα θες να πας διακοπές Ξεχνάς το αεροπλάνο... Οι πιλότοι στο Ελλαδιστάν δε δέχονται τη μεταφορά του πουλιού... Θα τον/τους έχεις πάντα συντροφιά στο αμάξι, στο πλοίο και οολος ο κόσμος και τα μικρά παιδάκια θα θέλουν να στα επεξεργαστούν από κοντά
 
Ξεχνάς το αεροπλάνο... Οι πιλότοι στο Ελλαδιστάν δε δέχονται τη μεταφορά του πουλιού..
Πως το λες αυτό; Σε κλουβί δεν επιτρέπεται; Απλά τα ζώα περνούν από έγκριση γιατί υπάρχει όριο αποδοχής ζώων στην καμπίνα επιβατών.
 
Εχω ρωτησει ανθρωπο που εργαζοταν στην Ολυμπιακη και μου ειχε πει πως δεν τα δεχονται διοτι δεν αντεχουν τις πιεσεις. Ετσι ειχα κλεισει μονοκλινη καμπινα με κατοικιδιο στο πλοιο για να μεταφερω το ζευγαρι μου, high class.
 
Αν και δεν ειναι του εδώ θεματος θελω καποιος που εχει εμπειρια στις μεταφορες να μου πει την γνώμη του... Να ξεκαθαρίσω δεν με ενδιαφέρει απλα να μεταφερθει το πουλι αλλα να μεταφερθει με ασφάλεια και αν είναι δυνατόν άνετα... Το πάσχα που δοκιμασα να τον μεταφέρω διαπίστωσα οτι ενα δεύτερο κλουβι δεν αρκεί χρειάζεται απαραίτητα κλουβί μεταφορας! Διοτι ο μικρος πετολόγαγε πανικόβλητος και πριν μπει στο αμάξι ειχε γινει ομελετα οποτε κ επέστρεψε στη θέση του... εχετε υπ οψιν σας κλουβια μεταφοράς και απο κόστος τι παίζει; απο ιδιοκατασκευες έχετε να προτείνετε κατι αξιόλογο;
 
Οντως δεν ειναι του παροντος...

Ριξε ενα βλεφαρο εδω για εικονες
κλουβι μεταφορας παπαγαλου - Αναζήτηση Google

[url="http://myparrots.gr/2012/01/06/parrot-travel-cages/]Κλουβιά Μεταφοράς για Παπαγάλους : MyParrots.gr[/URL]
Κοστος δες που τα πουλανε, φανταζομαι ποικιλουν οι τιμες.
 
Back
Top