Διατροφή Ποια αυγοτροφή να διαλέξω για την αναπαραγωγή;

Birdman.gr

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2015
Μηνύματα
276
Πόλη
Αθήνα
εχω διαβασει πολλα λινκ για την καταλληλοτητα μιας αυγοτροφης απλα δν 3ερω ποια να διαλεξω για την αναπαραγωγη.. Ρωταω λοιπον ποια περνετε εσεις που μπορω να την βρω και εαν στην παρασκευη μιας αυγοτροφης εαν βαλω ριγανι και δυοσμο που τα εχω 4 χρονια στο ντουλαπι δημιουργουν προβληματα στα πουλια μας...
 
ριγανι και δυοσμο που τα εχω 4 χρονια στο ντουλαπι
Πέταξέ τα. Είναι μεγάλο το διάστημα.
Οποιαδήποτε αυγοτροφή έτοιμη καλής μάρκας ή κάποια που θα φτιάξεις εσύ, φροντίζοντας λόγω εποχής να έχει όσο το δυνατόν λιγότερη υγρασία Αυγοτροφές για πουλιά - αυγοτροφές
 
Αυτό που ζητούμε κυρίως από μια αυγοτροφή είναι η πρωτεΐνη. Κάνε μια αναζήτηση για να εντοπίσεις δύο τρεις μάρκες που μπορείς να βρεις στην περιοχή σου. Αυτό που θα πρέπει να κοιτάξεις πρώτα από όλα είναι το ποσοστό της πρωτεΐνης που θα πρέπει να βρίσκεται όσο υψηλότερα γίνεται από το 20-25%. Περιορίσε την επιλογή σου σε συγκεκριμένες μάρκες για να μπορέσουμε να συζητήσουμε καλύτερα.

Δεν ξέρω ποιο είναι το μέγεθος της εκτροφής σου, αλλά εφόσον δεν έχεις πολλά πουλιά θα μπορούσες να τους προσφέρεις αυγό βραστό για να τους παρέχεις την πρωτεΐνη που χρειάζονται. Αν θέλεις να φτιάξεις αυγοτροφή, μην χρησιμοποιήσεις τα βότανα που έχεις. Μετά από τέσσερα χρόνια είναι περισσότερο νεκρά παρά αποξηραμένα.
 
Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Σταύρο.Αν έχεις λίγα πουλιά σε συμφέρει το βρασμένο αυγό.
Όσο για την αυγοτροφή αν την φτιάξεις εσύ, να φτιάξεις λίγη ποσότητα, για 4-5 μέρες το πολύ.
 
καπου ακουσα οτι εαν δινεις κα8ε μερα αυγο τα πουλια παχαινουν και δυσκολευεται η αναπαραγωγη τους... Οποιος μπορει να μου συστισει μια αυγοτροφη 8α ταν καλο, αλλιως 8α φτιαξω μια μονος μου με αυγο βρωμη μελι και ριγανι
 
Θα ελέγχεις τα πουλιά για τυχόν λίπος.
Καλό είναι σιγά-σιγά να αυξάνεις την ποσότητα αυγού στα πουλιά.
 
Καθε μερα φρεσκο αυγο για 15 λεπτα βρασμενο δν ειναι υπεραρκετο; Εχω ακουσει οτι τον αρσενικο το λιπος δν τον βοηθα αρε σε αυτον αυγο ανα 2 μερες;
 
Μπορείς να δίνεις και 1/4 του αυγού κάθε μέρα σε κάθε πουλάκι.
Συσσωρευμένο λίπος στο αρσενικό είναι αίτια για άσπορα αυγά.
 
Μπορεις να δινεις και 1/4 οπως σου ειπαν, αλλα μπορεις να δινεις με ελαχιστο ή καθολου κροκο.
 
Αν δίνεις ένα βραστό αυγό και το καναρινάκι βρίσκεται σε ένα κλουβάκι 10Χ20 είναι λογικό να τρώει τρώει τρώει και μετά να αποκτήσει λίπος. Αν το κλουβί είναι αρκετό για πτήσεις και εκγύμναση δεν νομίζω να παχύνει... Φυσικά ένα αυγό για ένα καναρινάκι είναι πολύ! Εγώ που τους φτιάχνω αυγοτροφή δικιά μου με τα χεράκια μου υπολογίζω σε κάθε καναρίνι ένα κουταλάκι του γλυκού.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top