Αναπαραγωγή Ποια αυγοτροφη να βαλω σε κόκκινους νεοσσούς;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Καλησπερα.. Μια αλλη απορια :). Χθες ενα καναρινι μου (κοινο) εκανε αυγο (ασπορο), αφου δεν υπαρχει αρσενικος μαζι της. Μαλλον επειδη ακουγε τον διπλανο που κελαηδουσε της φιλεναδας του :).. Τις εβαλα φωλια σημερα και εκανε κι αλλο αυγο. Το Σαββατο θα μου δωσει ενας εκτροφεας 4 αυγα απο κοκκινα καναρινια και θα τα βαλω στο συγκεκριμενο καναρινι. Θελω παρα πολυ να δω καναρινακια κοκκινα και αφου μου δοθηκε η ευκαιρια ειπα να την εκμεταλευτω..

Τι αυγοτροφη να βαλω οταν βγουν με το καλο; Αυτην που βαζουμε στα κοινα καναρινια ή αυτη που βαζουμε στα κοκκινα; Ρωταω επειδη η μανα που θα τα μεγαλωσει δεν θα ειναι σαν αυτα..

Σας ευχαριστω.
 
φυσικα για κοκκινα, αλλα αν θελεις καλα αποτελεσματα πρεπει να βαλεις και προσθετα χρωστικη για κοκκινα, αλλα με προσοχη στην δοση, κοκκινα θα σου δωσει η μωσαικα;
 
ειναι ενα σκευασμα συμπυκνωμενο το οποιο το κανεις μιξη με την αυγοτροφη η το νερο αναλογα, γινεται μεταβολισμος στο συκωτι και οταν βγαζουν πουπουλα τα μικρα η στην πτεροροια τα μεγαλα γινονται κοκκινα, το τι περιεχει ( καταξανθινη, καροτινη Β ) ισως και αλλες ουσιες, αλλα μπορεις να βρεις στο ιντερνετ
 
Συγγνωμη που βγαινω εκτος αλλα ποιος εκτροφεας δινει αυγα; Πρωτη φορα το ακουω!
 
Ειναι φιλος του θειου μου. Ειπα στον θειο μου πως εχω δυο κοκκινα καναρινια που αγορασα αρρωστα και δυο που τρωνε τα αυγα και του το ειπε. Επειδη του ειχε δωσει καναρινια δωρο, σκεφτηκε μηπως μου δωσει και εμενα;-). Εεε αυτος ειπε να μου δωσει 4 αυγα..
ειναι ενα σκευασμα συμπυκνωμενο το οποιο το κανεις μιξη με την αυγοτροφη η το νερο αναλογα, γινεται μεταβολισμος στο συκωτι και οταν βγαζουν πουπουλα τα μικρα η στην πτεροροια τα μεγαλα γινονται κοκκινα, το τι περιεχει ( καταξανθινη, καροτινη Β ) ισως και αλλες ουσιες, αλλα μπορεις να βρεις στο ιντερνετ

Ποσα στοιχιζει;
 
Τελικα μου εδωσε 5 αυγα. Τρια ενος ζευγαριου και 2 απο αλλο ζευγαρι.. Εβαλα τα τρια στην θηλυκια που μου γενναει ασπορα και τα δυο σε ενα αλλο μου ζευγαρι (κοινα καναρινια) που εχει κανει χθες το τριτο αυγο.. Σημερα δεν εκανε αλλο.. Ο λογος που τα εβαλα ετσι ειναι για να ξεχωριζω τα αδελφια και να μπορω του χρονου να τα ζευγαρωνω. Θα ηθελα να μαθω ποια αυγοτροφη να δωσω σε αυτη την περιπτωση αφου μεσα στην φωλια θα εχει κοινα και κοκκινα καναρινια; Αν δωσω την κανονικη αυγοτροφη θα μπορω να αναγνωρισω τα κοκκινα καναρινια; Εχουν κατι αλλο το οποιο τα ξεχωριζει εκτος απο το χρωμα τους;

Σας ευχαριστω
 
εαν τα δωσεις αυγοτροφη για κοκκινα, οι κοκκινοι νεοσσοι θα κοκκινισουν και τα κοινα θα πορτοκαλισουν, εαν τα δωσεις απλη αυγοτροφη,τα κοινα θα κιτρινισουν (δλδ οτι χρωμα ειναι οι γονεις τους ) και τα κοκκινα θα ειναι πορτοκαλί, αλλα μη νομιζεις οτι μονο με την αυγοτροφη για κοκκινα θα κοκινισουν και πολυ καλα, χρειαζεται και εξτρα χρωστικη
 
Αν φανε τα κοινα κοκκινη αυγοτροφη θα παθουν κατι; Εννοω για την υγεια τους..
 
Back
Top