Διατροφή Ποια βιταμίνη να βάλω για να κρατήσει το χρώμα της;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kimi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kimi

PB Member
Εγγραφή
22 Δεκ 2007
Μηνύματα
619
Πόλη
Λαμία
Έχω μια κόκκινη κανάρα, με μαύρο στις φτερουγες. Ποια βιταμίνη να της βάλω, ποιά μάρκα; Θέλω να κρατήσει το χρώμα της.
 
Κόκκινη αυγοτροφή της orlux

Οποια μάρκα και αν δώσεις ΤΩΡΑ δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι στο πτέρωμα του πουλιού. Το πτέρωμα "βάφεται", αλλάζει απόχρωση κατά την πτερόρροια. Καλόν είναι πάντως να συνηθίζει μια καλή αυγοτροφή σαν και αυτήν της orlux
 

Συνημμένα

  • orlux_red.webp
    orlux_red.webp
    21,5 KB · Προβολές: 58
να χαιρεσε το καναρινακι σου εχω και εγω εναν αρσενικο κοκκινο μονο που ο δικος μου εχει μαυρες πιτσιλιες στο κεφαλι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: kimi
του δινω μονο οταν κανει πτεροροια για να βγαζει ποιο εντονα κοκκινα πουπουλα. Αλλωστε μονο τοτε βαφοντε ολα τα καναρινια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: kimi
Σωστότερος όρος είναι "αυγοτροφή".
Βιταμίνες αποκαλούν στα πετ σοπ κάτι σκόνες που πωλούνται χύμα και είναι αδόκιμος όρος.
Τις βιταμίνες τις χορηγούμε στο νερό.
 
Εγω που πηρα την patee δεν ειμαι ευχαριστημενος και προσφατα στην αυγοτροφη για τα παραδεισια, τοσο χαλια αυγοτροφη δεν εχω ξαναδει, με τα χιλια ζορια την τρωγαν τα πουλια, συνιστω να μην την παρει κανεις καλη η orlux μονο σε πολυβιταμινες-προβιωτικα, στις αυγοτροφες ειναι μαπα και δεν μυριζουνε κι ωραια σε σχεση με κατι αλλες,τωρα αυγοτροφη να εχει μεσα γαριδες που ακουστηκε,το ειδαμε κι αυτο

Αντιθετα πηρα μια αυγοτροφη μαρκας "με εκαψες" προσφατα απο Θεσσαλονίκη wind soft λεγοταν καπως ετσι δεν αφησαν τιποτα να παει χαμενο
 
Μα και τις κοκκινο-κιτρινο-πράσινες τρώνε σαν τρελλά.
Αυτό τί σημαίνει;
-Πάντα πρέπει να κυττάμε Ημερ/νία λήξης και να προσέχουμε
να μην υπάρχει παραβίαση στην συσκευασία.
Βέβαια υπάρχουν και άλλες μάρκες ίσως καλύτερες της Orlux
sluis,cede,beaphar,white mollen,manitoba κλπ.
Αλλά όσον αφορά τις άγνωστες, δεν πρέπει να είναι
η αποδοχή τους απο τα πουλιά,το βασικό κριτήριο για
την ποιότητά τους. Τα αρωματικά έλαια και οι γλυκώζες καθυστούν
πολλά "σκουπίδια" ευχάριστα στα πουλιά.
 
Τη μάρκα αυτή που λες Δημήτρη πρώτη φορά την ακούω.
Πάντως εγώ χρησιμοποιώ τις αυγοτροφές τις olrux εδώ και πολλούς μήνες και είμαι ευχαριστημένος. Μια χαρά τις τρώνε και πάντα όταν βάζω αυγοτροφή πέφτουν όλα με τα μούτρα. Βέβαια κάθε καναρίνι είναι διαφορετικό.

Δεν πρέπει να είναι κριτήριο τι τρώνε με πολύ όρεξη αλλά η ποιότητα αυτών που τρώνε. Και την χύμα "βιταμίνη" τρώνε αλλά δε σημαίνει ότι είναι καλή για τη υγεία τους.
 
το cold patee για τα κοκκινα καναρινια το χρησιμοποιω τα τελευταια χρονια με αριστα αποτελεσματα η αυγοτροφη για τα αγριοπουλια δεν δινετε ως εχει την νοτιζουμε με λιγο νερο η και με μελι και νερο επειτα την προσφερουμε στα πουλακια μας
 
Back
Top