Διατροφή Ποια είναι η βασική τροφή για τα παραδείσια πτηνά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vaggeliss
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vaggeliss

Banned
Εγγραφή
4 Φεβ 2009
Μηνύματα
151
Πόλη
Αθήνα
καλησπέρα σας!
ήθελα να ρωτήσω ποιά είναι η βασική τροφή για τα παραδείσια πτηνά;(π.χ. των καναρινιών είναι το καναβούρι με κεχρί κ.λοιπά.η τροφή για καναρίνια δηλαδή.)των παραδεισίων η βασική-κανονική τους τροφή είναι η παπαγαλίνη,ή χρειάζεται και κάποιο εξτρά είδος σπόρου, π.χ. κεχρί;
ευχαριστώ πολύ! Παιδιά..
 
Βαγγέλη στο εμπόριο κυκλοφορούν απο επώνυμες εταιρίες συσκευασμένες τροφές που περιέχουν όλα τα απαραίτητα είδη σπόρων στις ιδανικές αναλογίες για τα εξωτικά πουλιά. Προτίμησε να αγοράσεις απο αυτές παρα να πάρεις χύμα, αναμφιβόλου ποιότητας
 
Εγω παίρνω μια της quiko για τα παραδείσια μου.Χυμα μη πάρεις σου δίνουν πραγματικά ότι να΄ναι.
 
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


το θέμα είναι: τα έχω κανά 2μηνο τώρα και τους προσφέρω συνέχεια παπαγαλίνη. Είχα αγοράσει 1μιση κιλό και ακόμα δεν έχει τελειώσει. Δηλαδή επειδή είναι καθεαυτού παπαγαλίνη η συγκεκριμένη τροφή που τους δίνω, μπορεί να συμβεί τίποτα;

Λοιπόν,τέλος! αύριο παρασκευή είναι και μετά το σχολείο ''σφαίρα'' στο pet shop για να προμηθευτώ<- είπαμε να χρησιμοποιήσω καμια πιο κλασσική και ωραία σαν έκφραση λέξη, αλλά όχι κι έτσι. Προμηθευτώ. Πιό απλά.
..στο pet shop λοιπόν, για να αγοράσω εξωτικών τροφή.
ευχαριστώ και πάλι. Γεια.
 
από χθές έχω γραφτεί στο forum και νιώθω πολύ κοντά με όλα τα μέλη.
γι αυτό,όπως και χθές ανέφερα:είναι πολύ σπουδαίο να υπάρχουν τέτειες ιστοσελίδες που αισθάνεσαι ότι προσφέρεις και ως αντάλλαγμα σου προσφέρουν πληροφορίες για απορίες που σε ταλανίζουν.
ευχαριστώ παιδιά. Περνώ πολύ ωραία!
 
βαγγέλη και εμένα στην αρχή μου είχαν δώσει παπαγαλίνη να τρώνε αλλα οταν αγόρασα το 2ο πουλάκι μου, μου είπαν οτι δεν κάνει η παπαγαλίνη γιατί είναι πολυ μεγάλη και σκληρη και μπορεί να σπάσει το ράμφος τους. Δεν ΄ξέρω κατα πόσο ισχύει αυτό αλλα η αλήθεια είναι οτι απο τότε που τους εβαλα την τροφή για εξοτικά πουλιά τρωνε περισσότερο...
 
Εντάξει, σήμερα τώρα μετά το σχολείο πήγα και αγόρασα τροφή που τους είπα για τα εξωτικά παραδείσια. Εντάξει, μια χαρά είναι όλα τώρα. Είναι όλα
Ευχαριστώ..
 
κεχρι στα ζεμπράκια;

Παιδιά για τα ζεμπράκια η βασική τροφή είναι η παπαγαλίνη σωστά;
Εγω τους δίνω παπαγαλίνη χωρίς κεχρι. Πρέπει να τους πάρω και κεχρί;Υπάρχει έτοιμο μίγμα παπαγαλίνης με κεχρί;
Ποια τροφή προτείνετε ως καλύτερη λύση για βασική τροφή για ζεμπράκια;
 
μπορεις να τους αναμιγνυεις ενα μερος παπαγαλινης με ενα μερος κελαηδινης. Παντως το κεχρι το χρειαζονται.
 
Το βασικό μείγμα είναι η τροφή για παπαγαλάκια.
Το επόμενο μείγμα είναι τροφή για κανάρια, (κελαιδίνη).
Σε όσους δεν το ξέρουν, το φρέσκο μαλακό ψωμί.
Τα δικά μου "επιτίθενται" στη μαλακιά μάζα του ψωμιού με τεράστια χαρά.
 
Το βασικό μείγμα είναι η τροφή για παπαγαλάκια.
Το επόμενο μείγμα είναι τροφή για κανάρια, (κελαιδίνη).
Σε όσους δεν το ξέρουν, το φρέσκο μαλακό ψωμί.
Τα δικά μου "επιτίθενται" στη μαλακιά μάζα του ψωμιού με τεράστια χαρά.

To basiko migma gia papagalakia einai gia ... papagalakia
To migma gia Kanarinia einai gia ... kanarinia
To fresko malako psomi einai gia ... ton ektrofeas kai mono.

Gia ta Zebrakia pernoume migma gia zebrakia i gia paradisia, MONO afto einai gia afta ta poulia.

Kai paragalo poli an den kseroume to sosto, ala seloume na grafoume kati na pame stin Kategoria CHIT-CHAT kai ekei boroume na grafoume oso seloume, xoris na perdeboume kapion.
 
Kai paragalo poli an den kseroume to sosto, ala seloume na grafoume kati ...

Είσαι πολύ απόλυτος φίλε μου για να είσαι αληθινός.

Γεμίσαμε απο ειδήμονες εδώ μέσα.
 
ΓειΑ σας θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια σελιδα (για online pet-shop) που να πουλανε φαρμακα και συμπληρωματα για τα κατοικιδια πτηνα! Ευχαριστω.
 
Ρίξε μια ματιά:
kiklos.info
https://culpret.gr/
http://www.ornitalia.gr/
Ηλεκτρονικό pet shop, e-pet.gr
CARDUELIS-PRO - ΑΡΧΙΚΗ
:: Petline ::
 
Back
Top