Διατροφή Ποια είναι η γνώμη σας για τα microgreens;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MARY58
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MARY58

PB Known Member
Εγγραφή
29 Αυγ 2021
Μηνύματα
3.783
Καλημέρα κ καλό μήνα. Έπεσα σε ένα άρθρο για τα microgreens κ θα ήθελα την γνώμη σας για αυτά. Το άρθρο που επισυνάπτω είναι ενδεικτικό, υπάρχουν κ πολλά άλλα.
Μου έκανε εντύπωση ότι όπως κ τα φύτρα τα microgreens έχουν πιο θρεπτικά συστατικά από τα ενήλικα φυτά αλλά νομίζω με την απουσία της υγρασίας χωρίς τον φόβο ανάπτυξης μυκήτων. Υπάρχουν microgreens μπρόκολο, κουνουπίδι, ραδίκι, σπανάκι κ βοτάνων. Ειδικά για το μπρόκολο το σκέφτομαι. Εσείς τα έχετε προσφέρει στο καναρίνι σας;

https://www.mistikakipou.gr/microgreens-kalliergeia-ti-einai/
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Λίγο που έριξα μια ματιά στο άρθρο που επισύναψες Μαίρη, βλέπω ότι προφανώς και είναι νόστιμα, αλλά για κατανάλωση από άνθρωπο ας πούμε είναι όχι τόσο συμφέρουσα η καλλιέργειά τους συγκριτικά με το να αφήσει κανείς το φυτό να μεγαλώσει. Π.χ. στην καλλιέργεια σπανακιού και άλλων όμως φυτών, μπορείς να κόβεις τα φύλλα, όχι από χαμηλά όμως και το φυτό βγάζει νέα, οπότε έχεις και δεύτερη συγκομιδή.
Εσείς τα έχετε προσφέρει στο καναρίνι σας;
χωρίς να γνωρίζω τον όρο microgreens, ναι, σε κάποιες περιόδους προσφέρω στα καναρίνια μου, διότι στις ζαρντινιέρες μου συνήθως κάνω πυκνή σπορά κυρίως από ρόκα και νεροκάρδαμο, την οποία στην πορεία πρέπει να αραιώσω, οπότε όταν τα φυτά είναι μικρά βγάζω αρκετά.
 
  • Ευχαριστώ
Αντιδράσεις: MARY58
@ianos Ναι συμφωνώ Γιάννη δεν είναι συμφέρουσα καλλιέργεια για άνθρωπο αλλά υπάρχουν άτομα που τα καλλιεργούν κ τα πουλάνε. Αν κ μπορούμε κ μόνοι μας, όπως εσύ να τα καλλιεργούμε στην ζαρντινιέρα. Θέλουν πολλές ώρες σε φως. Σε εμένα δεν το βλέπω όσο μας έρχονται τέσσερις αποικίες από σπουργίτια! Σαν κεφτέδες με φτερά τα έχει κάνει η μάνα μου. Τέλος πάντων, ψήνομαι για το μπρόκολο κ το κουνουπίδι. Υποθέτω το πλύσιμο κ το στέγνωμα τους θα πρέπει να γίνεται πιο προσεκτικά λόγω των ευαίσθητων μίσχων.
 
Μαίρη μου, εφόσον έρχονται σπουργίτια θα έλεγα να το αφήσεις καλύτερα. Μεταφέρουν πάρα πολλές ασθένειες και παράσιτα. Δεν θέλω να σε τρομάξω, αλλά είναι κρίμα να σου αρρωστήσει το πουλάκι. Εκτός κι αν έχεις ένα περβάζι μέσα στο σπίτι σε φωτεινό σημείο. Διαφορετικά ό,τι και να βάλεις, δεν θα έχεις ασφάλεια.
Αν και τώρα που το καλοσκέφτομαι, αν βάλεις μια διαφανή νάυλον σακούλα, δλδ βάλεις τη γλάστρα μέσα σε μια τέτοια, τότε ναι, η καλλιέργειά σου θα είναι ασφαλής από τους .....φτερωτούς κεφτέδες 😀
 
  • Χρήσιμο
Αντιδράσεις: MARY58
Μαίρη μου, εφόσον έρχονται σπουργίτια θα έλεγα να το αφήσεις καλύτερα. Μεταφέρουν πάρα πολλές ασθένειες και παράσιτα. Δεν θέλω να σε τρομάξω, αλλά είναι κρίμα να σου αρρωστήσει το πουλάκι. Εκτός κι αν έχεις ένα περβάζι μέσα στο σπίτι σε φωτεινό σημείο. Διαφορετικά ό,τι και να βάλεις, δεν θα έχεις ασφάλεια.
Αν και τώρα που το καλοσκέφτομαι, αν βάλεις μια διαφανή νάυλον σακούλα, δλδ βάλεις τη γλάστρα μέσα σε μια τέτοια, τότε ναι, η καλλιέργειά σου θα είναι ασφαλής από τους .....φτερωτούς κεφτέδες 😀
Σωστή συμβουλή. Σ' ευχαριστώ Γιάννη.
Κ τα αγαπώ τα άτιμα. Αλλά έχω καταλήξει να βγάζω τον Σοφοκλή στο μπαλκόνι κ εγώ να κάνω διάδρομο πάνω κάτω να τα διώχνω για να μην τον πλησιάζουν! Σκέφτομαι να βρω να αγοράσω μια φορά microgreens να κόψω αντίδραση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλημέρα κ καλό μήνα. Έπεσα σε ένα άρθρο για τα microgreens κ θα ήθελα την γνώμη σας για αυτά. Το άρθρο που επισυνάπτω είναι ενδεικτικό, υπάρχουν κ πολλά άλλα.
Μου έκανε εντύπωση ότι όπως κ τα φύτρα τα microgreens έχουν πιο θρεπτικά συστατικά από τα ενήλικα φυτά αλλά νομίζω με την απουσία της υγρασίας χωρίς τον φόβο ανάπτυξης μυκήτων. Υπάρχουν microgreens μπρόκολο, κουνουπίδι, ραδίκι, σπανάκι κ βοτάνων. Ειδικά για το μπρόκολο το σκέφτομαι. Εσείς τα έχετε προσφέρει στο καναρίνι σας;

https://www.mistikakipou.gr/microgreens-kalliergeia-ti-einai/
καλημερα και καλη εβδομαδα και καλο μηνα.
Επι της ουσιας φυτρα φτιαχνεις αλλα σε χωμα/υποστρωμα
Υπαρχουν πολυ πιο απλα υποστρωματα και δουλευουν μια χαρα.
Chia / σιταρι (αναποφλιωτο)/σουσαμι(αναποφλιωτο) /ολα τα μιγματα για φυτρα εμποριου ειναι παιχνιδι να κανεις φυτρα και αν θες παρα πολυ ευκολα τα περνας σε χωμα και αλλαζει σταδιο αναπτυξης

 
Chia
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2024-09-02-09-45-06-496_com.miui.gallery.webp
    Screenshot_2024-09-02-09-45-06-496_com.miui.gallery.webp
    2 MB · Προβολές: 2
  • Screenshot_2024-09-02-09-46-08-592_com.miui.gallery.webp
    Screenshot_2024-09-02-09-46-08-592_com.miui.gallery.webp
    1,7 MB · Προβολές: 2
  • Screenshot_2024-09-02-09-47-13-057_com.miui.gallery.webp
    Screenshot_2024-09-02-09-47-13-057_com.miui.gallery.webp
    2 MB · Προβολές: 2
  • Screenshot_2024-09-02-10-01-28-838_com.miui.gallery.webp
    Screenshot_2024-09-02-10-01-28-838_com.miui.gallery.webp
    3,1 MB · Προβολές: 0
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@φιλομαθης Σ' ευχαριστώ Νίκο. Ν την ξέρω την διαδικασία για τα φύτρα. Αλλά αν είναι να πας σε χώμα, το κάνεις κατευθείαν χωρίς να φτιάξεις φύτρα που θέλει προσοχή μην σαπίσουν κλπ. Υποθέτω έχεις δώσει φύτρα στα δικά σου. Έχεις δώσει microgreens;
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλημέρα κ καλό μήνα. Έπεσα σε ένα άρθρο για τα microgreens κ θα ήθελα την γνώμη σας για αυτά. Το άρθρο που επισυνάπτω είναι ενδεικτικό, υπάρχουν κ πολλά άλλα.
Μου έκανε εντύπωση ότι όπως κ τα φύτρα τα microgreens έχουν πιο θρεπτικά συστατικά από τα ενήλικα φυτά αλλά νομίζω με την απουσία της υγρασίας χωρίς τον φόβο ανάπτυξης μυκήτων. Υπάρχουν microgreens μπρόκολο, κουνουπίδι, ραδίκι, σπανάκι κ βοτάνων. Ειδικά για το μπρόκολο το σκέφτομαι. Εσείς τα έχετε προσφέρει στο καναρίνι σας;

https://www.mistikakipou.gr/microgreens-kalliergeia-ti-einai/

Αλλά αν είναι να πας σε χώμα, το κάνεις κατευθείαν χωρίς να φτιάξεις φύτρα
Οταν βαλεις σπορους σε χωμα και δεν τηρησεις καποιες αποστασεις κινδυνευεις απο υπερπυκνωση που δεν αφηνει να αεριστουν καλα τα νεα "φυτα" και εχεις ασχημα αποτελεσματα. οπως ειδες στην μια φωτο ειναι πανω σε χαρτι κουζινας..οταν ειδα οτι πηγαινε καλα το εβαλα πανω σε χωμα σε γλαστρα και οι ριζες βρηκαν τον δρομο τους και προεκυψε αυτο που φαινεται στην μια φωτο και αργοτερα εφτασε σε περιπου ενα μετρο υψος και παραλιγο να εχω και συγκομιδη σπορων :-)
Στην αλλη φωτο αυτο που βλεπεις ειναι αυτο που το χαρτονι που στρωνουν κατω οταν βαφουν. ελεγχεις ακομα περισσοτερο την αποσταση των φυτρων μεταξυ τους.
αυτα ειναι πατεντες αν θες δικες μου.
Υπαρχουν και σπορεια υπαρχουν και ειδικοτερα προιοντα
Αν θυμαμαι καλα ο αδερφος σου δουλευει κεντρο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Υποθέτω έχεις δώσει φύτρα στα δικά σου
παρα πολλα
Έχεις δώσει microgreens;
εχω δωσει σιταροχορτο απο τα βιολογικα..3 ευρω περιπου ενα σακουλακι με ελαχιστη ποσοτητα για το κοστος..
μια δυο τρεις μετα εψαξα για το Πως τα φτιαχνεις μονος σου και καταλαβα για ποσο περιθωριο κερδους εχουν :-)
φτιαξε φυτρα ..παρε λιγα βαλτα σε ενα γλαστρακι μεσα στο σπιτι σκεπασε τα με ενα ποντο χωμα και οταν μεγαλωσουν λιγα εκατοστα κοψε με ενα ψαλιδακι και δωστου.
Εγω εχω αρκετα καναρινια και φτιαχνω πολυ συχνα φυτρα γιατι εχω καταναλωση και εχω μαθει (the hard way) να προετοιμαζω οσο πρεπει.Χαλανε ευκολα. Το ιδιο και αν παρεις τα microgreens για ενα καναρινι..
Γενικα πιστευω οτι τα μαγαζια εκμεταλευονται λιγο τις τασεις της εποχης..και χτυπανε αλυπητα
 
Back
Top