Διατροφή Ποια είναι η γνώμη σας για την καναρινοτροφή Royal Vogelfutter;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Elli

PB Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2020
Μηνύματα
1.940
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους! Πηγα και πηρα σημερα τροφουλα 20 κιλων για δοκιμη 😂 !βλεπω τεραστια διαφορα στην καταναλωση απο την προηγουμενη τροφη που επαιρνα ηταν σε συσκευασια που εγραφε Κλουβοτεχνικη και το εβαζε αυτη στο pet shop χυμα! Τωρα πριν λιγο εβαλα αυτη που πηρα και δεν ακουω κιχ εχουν πεσει ολα με τα μουτρα στο φαγητο! Αφου παω και τα βλεπω επειδη δεν τα ακουω και τρομαζω και ολα του καλου καιρου μασουλανε ασταματητα! Τα στοματα δεν εχουν σταματησει 😂 βαζω και φωτογραφια ειναι η Royal Vogelfutter! Εκανα καλα που την πηρα; Πειτε μου οτι ειναι καλη...IMG_20200812_143318.jpg
 
@pikos apikos λοιπον αυτη που πηρα λεει:
Canary mix 20kg : Το Μείγμα standard Κεχρί Καναδά και μπισκότο που καλύπτει την καθημερινή διατροφή και τις ανάγκες των καναρινιών όλο το χρόνο.

Συστατικά :

Κεχρί Καναδά 56% , Καναβούρι 2,5% , Βρώμη Αποφλοιωμένη 10% , Νίζερ 2% , Πάνικουμ 2% , Πάνικουμ Κόκκινο 5% , Ρούπσεν 22% , Λινάρι 3% , Βορί άσπρο 2% , Βορί κίτρινο 2% , ΚοκτεΪλ φρούτων 2,5% .

Πρωτεϊνη:16.5% , Λιπαρά:17.0% , Ίνες:8.7% , Υγρασία:10.5% .

Τωρα δεν ξερω αν χρειαζονται και αλλα συστατικα επιπλεον αλλα καθε μια συσκευασια με διαφορετικη ονομασια εχει τα δικα της συστατικα! Δηλαδη τι εννοω π.χ αυτη εχει ρουπσεν μια αλλη μπορει να μην εχει οπως ισχυει και με το κοκτειλ φρουτων κτλ! Το κοκτειλ φρουτων ειναι υποτιθεται ψωμακια με φρουτα! Αυτα τα χρωματιστα εννοω! Δεν προσφερουν κατι αλλα εγω την πηρα 😂και εγω μια δοκιμη εκανα με αυτην την τροφη που την εφαγαν σαν τρελα! Λεμε τωρα οταν τελειωσει μπορει να παρω αλλη τροφουλα και μπορει την δευτερη συσκευασια αν παρω αλλη μαρκα να τρωνε την τροφη σαν σκουπα 😂εδω τα παιδια θα σε βοηθησουν καταλληλα τι πρεπει να περιλαμβανει μια τροφουλα! Εγω διαβαζω τι περιεχουν αλλα ειμαι λες και διαβαζω αγνωστο! Καναβουρι νιζερ κεχρι βρωμη ρουπσεν και τα υποτιθεμενα ψωμακια φρουτων μου ειναι γνωστα,τα αλλα, ολα αγνωστα μου ειναι!
 
Τελευταία επεξεργασία:
δηλαδή το ρουπσεν ειναι κατι που καλο ειναι να μην το συμπεραλαμβανει η τροφη; ή μηπως καποια διαστήματα πρεπει να τρώμε και τέτοια;
 
@TheBigL Δηλαδη να διαλεγα καποια χωρις ρουπσεν 😲 ;ειναι πολυ το 22% ;ειναι βλαβερο σε τοσο μεγαλο ποσοστο; Ή σε καποιο πιο μικρο ποσοστο ρουπσεν δεν υπαρχει προβλημα;
 
Νομίζω η ισορροπία χαλάει σε σχέση με τους υπόλοιπους σπόρους.
[automerge]1597306959[/automerge]
Νομίζω η ισορροπία χαλάει σε σχέση με τους υπόλοιπους σπόρους.
Είχα ανοίξει το θέμα παλιότερα
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Elli εγώ δεν δίνω καθόλου ρούπσεν.Τώρα αφού το πήρες το τσουβάλι δώσε το και γνώμη μου πάρε την επόμενη φορά χωρίς ρούπσεν ναι.Αν δεν κάνω λάθος η συγκεκριμένη εταιρία έχει κάποιες χωρίς ρούπσεν ας πούμε η 64.Έτσι την λέει.
 
@TheBigL Ωραια θα το κοιταξω την επομενη φορα! Δηλαδη η 64 εχει τα ιδια συστατικα σαν την 62 αλλα χωρις ρουπσεν;σε ευχαριστω πολυ
[automerge]1597317425[/automerge]
@ΜΑΡΙΑαα Οποτε αν καταλαβα καλα το ρουπσεν ειναι ενας λιπαρος σπορος! Απλα αν θελεις δεν δινεις καθολου και αν υπαρχει μεσα στην τροφη να ειναι σε πιο μικρο ποσοστο! Στην επομενη τροφη θα το κοιταξω καλυτερα 😁 σε ευχαριστω πολυ!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το ρουπσεν εφ'οσον προκειται για τον μεταλλαγμενο σπόρο που δεν φερει ερουκικο οξυ δεν υπαρχει προβλημα.
Αρκει να εχουμε ρατσα που επιτρεπει την καταναλωση του.
 
@Tony Forpus δηλαδη στην τροφη αυτη που πηρα υπαρχει ο μεταλλαγμενος σπορος;και πως τον ξεχωριζουμε;για τα δικα μου κανει;δεν εχω ρατσες κοινα καναρινακια ειναι! Δεν θελω να τους κανω κακο με τοσο πολυ ρουπσεν! Τους βαζω τροφη μια φορα την εβδομαδα! 😁
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Elli

King Canary Premium Χωρίς Ρούπσεν
Premium Μειγμα για καναρινια χωρις ρουπσεν. Συνθεση: Κεχρι 50,5%, Νιζερ 16%, Βρωμη Αποφλοιωμενη 7,5%, Λιναρι 7,5%, Κεχρι Σενεγαλης Plata 5%,Αγκαθι 5%, Κανναβουρι 4%, Περιλλα 2,5%, Παπαρουνα 1%, Μαρουλοσπορος Λευκος 1% 20kg -38,5€

King Canary Stantard Χωρίς ΡούπσενΜειγμα για καναρινια χωρις ρουπσεν. Συνθεση: Κεχρι 68%, Βρωμη Αποφλοιωμενη 10%, Νιζερ 8%, Λιναρι 7%, Κεχρι Σενεγαλης Plata 4%, Κανναβουρι 3% 20kg -36€

Manitoba T3 Platino Για Καναρίνια Χρώματος Με Περίλλα 20kg
Μειγμα Ενισχυμενο Με Περίλλα Για Καναρινια Χρωματος. Συνθεση:Kεχρι καναδα67%, νιζερ13%, περιλλα7%, καναβουρι,Χρυσος λιναροσπορος 20kg-42€

Και σε πεντακιλο
Manitoba T3 Platino Για Καναρίνια Χρώματος Με Περίλλα 5kg
Μειγμα Ενισχυμενο Με Περίλλα Για Καναρινια Χρώματος. Συνθεση:Kεχρι καναδα67%, νιζερ13%, περιλλα7%, καναβουρι, Χρυσος λιναροσπορος 5kg-13€

Royal Vogelfutter Canary Supreme No 63 20kg
Μείγμα για καναρίνια χρώματος χωρίς ρούπσεν και μπισκότο. Σύνθεση: Kεχρί, Λινάρι, Νίζερ, Βρώμη, Καναβούρι, Περίλλα Λευκή, Παπαρούνα, Γλυκάνισος, Βuckweat. 20kg-36€

Vadigran Breeder Plus - Πλήρης Τροφή Για Καναρίνια Χρώματος 20kg
Συνθεση : Kεχρί καναδά 76% , Νίζερ 8% , Περίλλα 6% , Βρώμη 4% , Καναβούρι 3% , Λιναρόσπορος 3% 20kg-36€

Versele Laga Breeding Χωρίς Ρούπσεν Mε Περίλλα 20kg + 2kg ΔΩΡΟ
Versele Laga Αναπαραγωγής Χωρίς Ρουπσεν - Σύνθεση: 63% Κεχρί, 12,5% Νίζερ, 9% Λινάρι,6% Καναβούρι, 2,5% Αγριους Σπόρους, 6% Βρώμη , 1% Περίλλα Ασπρη - 20kg -42€

Witte Molen Expert Canaries Posture 20kg
Witte Molen Expert Canaries Posture - Χωρίς Ρούπσεν - 20kg-47€

Beyers Deli Nature No.80 20kg
Tροφη - Μειγμα καναρινιων χωρις ρουψεν. Συστατικα: κεχρι 65%, νιζερ 15%, καναβουρι 5%, λιναρι 5%, βρωμη 5%, αγριοσποροι 5%. 20kg -37€
 
@ΜΑΡΙΑαα

Η αγορα και η τροφικη αλυσιδα ειναι γεματη μεταλλαγμενους σπορους και τροφες.
Τιποτα δεν αποκλείει να ειναι και τα υπολοιπα σπορια του μειγματος μεταλλαγμενα για καποιον λογο.

Στον συγκεκριμενο σπόρο η μεταλλαξη εγινε για να αφαιρεθεί το ερουκικο οξυ που σε μεγαλες ποσότητες ειναι τοξικο.
 
@Tony Forpus νόμιζα πως στα μεταλλαγμένα αναφέρεται ότι είναι μεταλλαγμένα. Κατάλαβα γιατί έγινε η μετάλλαξη απλά αυτό που ακούω χρόνια τώρα είναι να αποφεύγουμε τα μεταλλαγμένα! Θα μπορούσε να μην χρησιμοποιείται καθόλου στα πουλιά όπως και αλλά που είναι τοξικά! Αλλά μάλλον ζω σε άλλο σύμπαν! 🙂
 

Σχετικά θέματα

Back
Top