Γενικά Ποια είναι η γνώμη σας για τον Εκλέκτους;

Στρατος38

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2018
Μηνύματα
318
Πόλη
Σέρρες
Επειδή πρόσφατα ειχα μια (για οσους ξέρετε) τραγικη περιπέτεια με το γκριζακι μου και τελικα κατέληξε σε απόλυα κανω μια έρευνα να βρω νεο συγκάτοικο νομίζω ότι θα ηθελα εναν εκλέκτους... Μου αρέσει το μέγεθος του τα χρωματα η δυνατότητα ομιλίας αν καποιος μπορεί να μου πει τη γνώμη του ή και να μου προτείνει κάτι αλλο θα το ηθελα... Ευχαριστώ
 
Είναι ο μόνος μεγάλος παπαγάλος που θα ήθελα να έχω. Πανέξυπνα και ιδιαίτερα ομιλητικα πουλιά. Έχω ακουσει από κατόχους ότι τα αρσενικά είναι πιο "εύκολα" πουλιά ως προς τη διαχείριση τους.

Δεν σκέφτεσαι να ξαναπάρεις ζακο μια και ήδη γνωρίζεις τις ιδιαιτερότητες του είδους;
 
Έχουν ιδιαίτερες διατροφικές απαιτήσεις. Τρέφονται κυρίως με φρούτα και λαχανικά και σπόρους. Τα πέλετς απαγορεύονται στους εκλέκτους διότι οι τροφές που είναι σχετικά υψηλές σε πρωτεΐνη τους δημιουργούν πρόβλημα. Επίσης έχουν πιο δυνατή φωνή απο τους γκρίζους. Προσωπικά έχω αδυναμία στα κόκκινα θηλυκά που είναι και πιο δύσκολα πουλιά όπως είπε κι η Ζωή κι αυτό διότι είναι το κυρίαρχο φύλο σε αντίθεση με τα υπόλοιπα είδη. Αυτό το δείχνει αρχικά το εντονότερο χρώμα τους καθώς και το ότι είναι πολυγαμικά, δηλαδή στη φύση ένα θηλυκό μπορεί να ζευγαρώνει την ίδια περίοδο με μεγάλο αριθμό αρσενικών. Επίσης γίνονται πιο επιθετικές στην περίοδο αυτή απο τα αρσενικά αφού αυτές καλούνται να προστατεύσουν τη φωλιά τους.
 
Εγω νομίζω οτι αν παρω θα προτιμήσω αρσενικο γιατι μου αρέσει το εντονο πρασινο οσο για τις κραυγές δεν με ενοχλεί γιατι βρισκομαι επαρχία και οχι σε διαμέρισμα..
 
Έχεις βρει εκτροφέα Στρατο;
Εδώ υπάρχουν πολλοί εκτροφείς, επειδη έχουν την ίδια ή και μεγαλύτερη ζήτηση απ'ό,τι οι ζακο, αλλά στην Ελλάδα δεν έχω ακούσει πολλούς να έχουν 🤨
 
Τετοια εποχη εχω δει οτι ταχουν πουλησει, βεβαια δεν χανεις τιποτα να ψαξεις αλλα λογω οτι ειναι ποιο ας το πουμε σπανια πουλια δεν τα βρισκεις οπως τα ζακο
 
Μπράβο για την απίθανη απόφαση σου να πάρεις εκλέκτους. Όπως σου είπαν και τα υπόλοιπα μέλη είναι πολύ έξυπνα πουλιά, ομιλητικά και πολύ όμορφα. Εάν διαλέξεις θυλικο να ξες πως δεν είναι πολύ κοινωνικά και δένονται με ένα μέλος της οικογένειας. Αντίθετα τα αρσενικα είναι πολύ κοινωνικά και θέλουν να εξερευνούν πολυ. Εμένα ο δικός μου(έχω ένα ζευγάρι εκλέκτους) πολλές φορές έχει βγει από το σπίτι για να δει τι υπάρχει εκεί έξω. Πάντως όταν τον είχαμε βγάλει με λουρί (όχι κανονικό λουρί ξέρετε αυτό που του δένει άλλο το σώμα) φοβοτανε παρά πολύ. Έβλεπε τα δέντρα και κυριολεκτικά έτρεμε. Πάντος να ξες ότι εάν δεν γίνει το δικό τους ο,τι και να τους κάνεις θα φωνάζουν και θα φωνάζουν και θα φωναζουν. Το κακό με αυτά τα πουλιά είναι ότι έχουν πολύ δυνατή φωνή και αντοχη στο να φωνάζουν. Από την άλλη θα σε εκπλήξουν με τις οικανοτητες τους στο να μιλουν. Κάτι πράγματα που κυκλοφορούν στο ίντερνετ του τυπου, αυτό το είδος παπαγάλων μπορεί να μάθει 10 λέξεις, μην τα πιστεύεις. Εμένα όσο πιο πολύ ακούνε, τους μιλάς κ. Α. τόσο πιο πολύ μαθαινουν. Συμπερασματικά είναι πολυ δύσκολα πουλιά με ιδιαίτερες απαιτήσεις στο φαγητό. Πάντως εάν θες έναν παπαγάλο που να δεθεί με όλα τα μέλη της οικογένειας καλύτερα πάρε ένα αρσενικο. Εάν θες έναν παντοτινό σύντροφο που θα σε έχει για θεό πάρε ένα θυλικο. Από εκτροφείς τώρα στην Αθήνα έχει πόλους που κάνουν εκλεκτους(δεν θυμαμε τώρα από ποιον πειραμε τον αρσενικό, την θυλικια την πειραμε από την Τσεχία ήταν σε μια έκθεση) ελπίζω να βοήθησα 😉
 
Πολυ κατατοπιστικο μυνημα ευχαριστώ και αν εκανες και μια παρουσίαση θα ηταν τελεια.. Το μονο δυσκολο να βρω εκτροφεα με δυνατότητα αποστολής γιατι δεν ειμαι Αθήνα
 
Back
Top