Αναπαραγωγή Ποια είναι η διαδικασία αναπαραγωγής των κόκκινων μοζαΐκ καναρινιών

theos1979

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2013
Μηνύματα
15
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα και από μένα! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση ως αρχάριος στο θέμα άσπρα μοζαικ. Πήρα φέτος και ένα ζευγάρι μοζαικ και όλα πάνε κατ'ευχην μιας και η θηλυκιά μου κάθεται στα αυγουλάκια της... Θα ήθελα αν κάποιος ξέρει ποια είναι η διαδικασία αν τελικά τα αυγά είναι πιασμένα... Δηλαδή διατροφή, χρωστική και ότι άλλο ξέρουμε... Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 🙂
 
Πριν απ' όλα ανέβασε μία φωτογραφία των πουλιών για να δούμε τι είναι.
Σωστά! απλά θα σας πω ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο τα πουλάκια μου...
 

Συνημμένα

  • received_2550790108469295.webp
    received_2550790108469295.webp
    43,6 KB · Προβολές: 47
Η αναπαραγωγή τους σε γενικές γραμμές δεν διαφέρει σε τίποτα από αυτά που περιγράφονται εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/

Όλες οι υπόλοιπες ιδιαιτερότητες που αφορούν στα μωσαϊκά, περιγράφονται εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Χορήγηση-χρωστικών-στα-κόκκινα-και-mosaic-καναρίνια.18694/
 
απλά θα σας πω ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο τα πουλάκια μου...

Τα πουλακια ειναι μια χαρα και πολυ ομορφα, καλα αναπαραγωγικα αποτελεσματα να εχεις!
 
, απλά θα σας πω ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο τα πουλάκια μου...
Αυτό δεν το "αποφάσισες" εσύ, έτσι. τυχαία! Κάτι ξέρεις. Κάτι σου είπαν, για να το λές. 🙂 Πράγματι ενώ δεν είναι άσχημα πουλάκια (αν και δεν φαίνονται ολόκληρα και καθαρά) Είναι απο δύο αντίθετες σειρές. Το θηλυκό είναι για γραμμή αρσενικών(μεγάλη μάσκα) και το αρσενικό για γραμμή θηλυκών (μικρή μάσκα). Οπως και νάχει φυσικά, δεν παύουν να είναι ΛΙΠΟΧΡΩΜΙΚΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΜΩΣΑΙΚΟΥ . Μια ποικιλία που μπορούμε να πούμε οτι είναι ίσως η ομορφότερη στην κατηγορία χρώματος. Καλή συνέχεια.
 
Καλησπέρα! Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου προτείνετε μια βιταμίνη για μοζαικ όλοι πάνε να μου πουλήσουν ότι νάνε..

Για ποιο λογο πιστευεις οτι πρεπει να χορηγησεις βιταμινες Θεοφιλε;
Θεωρεις οτι εχουν διατροφικες ελλειψεις;
 
Δεν υπάρχουν βιταμίνες ειδικά για μωσαϊκά. Αυγοτροφές ΝΑΙ . Υπάρχουν για μωσαϊκά. Για τις πρώτες 50 μέρες της ζωής τους χρειάζονται μια αυγοτροφή ΟΥΔΕΤΕΡΗ ή ΓΙΑ ΛΕΥΚΗΣ ΒΑΣΗΣ πουλιά, καθώς είναι η περίοδος που δεν πρέπει να πάρουν οποιαδήποτε χρωστική. Μετά είτε θα συνεχίσουν με την ίδια αυγοτροφή αφού στην σύνθεσή της προστεθεί η ανάλογη χρωστική, είτε θα πρέπει να πάρουν μια έτοιμη αυγοτροφή, ειδική για κόκκινου παράγοντα πουλάκια.
 
Για ποιο λογο πιστευεις οτι πρεπει να χορηγησεις βιταμινες Θεοφιλε;
Θεωρεις οτι εχουν διατροφικες ελλειψεις;
Όχι απλά όταν βγουν τα μικρά πως θα τα μεγαλώσουν; Μόνο με ασπράδι αυγού;
[automerge]1585416566[/automerge]
Δεν υπάρχουν βιταμίνες ειδικά για μωσαϊκά. Αυγοτροφές ΝΑΙ . Υπάρχουν για μωσαϊκά. Για τις πρώτες 50 μέρες της ζωής τους χρειάζονται μια αυγοτροφή ΟΥΔΕΤΕΡΗ ή ΓΙΑ ΛΕΥΚΗΣ ΒΑΣΗΣ πουλιά, καθώς είναι η περίοδος που δεν πρέπει να πάρουν οποιαδήποτε χρωστική. Μετά είτε θα συνεχίσουν με την ίδια αυγοτροφή αφού στην σύνθεσή της προστεθεί η ανάλογη χρωστική, είτε θα πρέπει να πάρουν μια έτοιμη αυγοτροφή, ειδική για κόκκινου παράγοντα πουλάκια.
Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση ότι θέλουν αυγοτροφη και όχι βιταμίνη..
Θα πρέπει να βρω αυγοτροφη για λευκά καναρίνια και μετά της 50 μέρες της ζωής τους θα προσθέσω την ανάλογη χρωστική.. αν και το 50 το είδα να γίνεται 40 η ακόμη και λιγότερο... Είμαι αρκετά μπερδεμένος με αυτό το θέμα των ημερών.😟😟😟
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αρα αναφέρεσαι σε αυγοτροφη-μαλακη τροφη.
Ενα προιον που εχει βολεψει εμενα ειναι η μαλακη τροφη της Easyyem, με 22% πρωτεινη και χαμηλα λιπαρα στο 8%.
Εχει ωραια υφη οταν προσθεσεις υγρασια.

Για τα βαψιματα θα σου απαντησουν τα παιδια που ασχολουνται.
 
Είμαι αρκετά μπερδεμένος με αυτό το θέμα των ημερών.
Δεν αποτελούν όριο οι 30-40 ή 50 ημέρες. Εκείνο που προσέχουμε, είναι να έχει ολοκληρωθεί πλήρως το πτέρωμα. Καλόν είναι να έχει περάσει τουλάχιστον και μια εβδομάδα ακόμα πριν ξεκινήσουμε χρωστική. Αυτό συμβαίνει συνήθως κοντά στις 50 ημέρες γι' αυτό σου έδωσα έναν αριθμό.
[automerge]1585422545[/automerge]
Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση ότι θέλουν αυγοτροφη και όχι βιταμίνη.
Δεν έγραψα τετοιο πράγμα. Εκείνο που έγραψα είναι οτι δεν υπάρχουν βιταμίνες που να έχουν αποκλειστικό στόχο τα μωσαϊκού πτερώματος πουλιά. Ο,τι θέλεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις απο βιταμίνες. Εγώ, ας πούμε, χρησιμοποιώ την ferti-vit (verselle laga) στην αυγοτροφή που φτιάχνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καποιες φορες γινεται μπερδεμα με τον ορο βιταμινη, γιατι σε πολλα pet shop βιταμινη ονομαζουν λανθασμενα την μαλακη τροφή/αυγοτροφη και μπερδευουν τον μη εμπειρο αγοραστη.

Εδω εμεις βιταμίνη/βιταμινες ονομαζουμε τα συμπληρώματα διατροφής ειτε σε υγρη μορφη είτε σε μορφη σκονης που προστίθενται στο νερο ή στην μαλακη τροφη/αυγοτροφη.
 
Back
Top