Ασθένειες Ποια είναι η δοσολογία του fungustatin για καρδερίνες;

Το να σου πουμε δοσολογια ειναι ευκολο, αλλα το δυσκολο που ειναι η διάγνωση ποιος την εκανε;
 
Η επιλογη μου να ρωτησω για την δοσολογία ειναι μονόδρομος. Οταν δεν υπάρχει πτηνιατρος, κτηνιατρος στο νησί βασιζεσαι στην πείρα και στο ψαξιμο σου. Βρίσκεις τα συμπτώματα και αποφασίζεις, νομίζω ειναι καλυτερα απο το να βλέπεις κατι που αγαπάς να φεύγει και να κάθεσε άπραγος. αν θα βοηθήσεις φίλε κάντο γρήγορα
 
Δωσε πληροφοριες για τι πουλι προκειται, τι παρουσιαζει ως συμπτωμα και ποια εκδοση του φαρμακου εχεις.
Με την μονη ή τις πολλες καψουλες;
 
Προκειται για καρδερινα, εχει πρησμένο εντερο και διάρροια χρωματος ασπρο. Τρωη κανονικά, κινηση κανονικη αλλα λιγο φουσκωμένη. Θα σου ανεβασω αυριο φωτο κοιλιάς και φωτο φαρμάκου.
 
Το fungustatin ειναι για Megabacteria φιλε μου που σημαινει οτι θα πρεπει στα δεξια κατω απο το στερνο να βλεπεις διογκωμένο τον προλοβο του πουλιου.
Να βλεπεις δηλαδη ενα μπαλακι να ανεβοκατεβαινει ανεξαρτητα απο τον ρυθμο αναπνοης του.

Εσυ μας περιγραφεις διογκωμένο εντερο που παραπεμπει ενδεχομενως σε κοκκιδια που ειναι πολυ συνηθισμένο στις καρδερινες.
 
Είναι άγριο;
Δεν εχω αγρια,
[automerge]1583492488[/automerge]
Το fungustatin ειναι για Megabacteria φιλε μου που σημαινει οτι θα πρεπει στα δεξια κατω απο το στερνο να βλεπεις διογκωμένο τον προλοβο του πουλιου.
Να βλεπεις δηλαδη ενα μπαλακι να ανεβοκατεβαινει ανεξαρτητα απο τον ρυθμο αναπνοης του.

Εσυ μας περιγραφεις διογκωμένο εντερο που παραπεμπει ενδεχομενως σε κοκκιδια που ειναι πολυ συνηθισμένο στις καρδερινες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν εχω αγρια,
[automerge]1583492488[/automerge]
Βλεπεις εσυ μπαλακι να ανεβοκατεβαινει;
οχι ρε φιλε, ξεκινησα esb και θα δω πως θα παη και το εβαλα σε νοσοκομείο κλουβί αλλα νομιζω οτι θα ειναι οκ. Θα κοιταξω την κοιλια σε τρεις μερε: και ανάλογα θα πράξω.
 
Αρα στην παρουσα φαση δεν εχεις εμφανες θεμα με megabacteria, συνηθως εμφανιζεται σε δευτερη φαση οταν υπαρχει ηδη μια ασθενεια.

Σε οτι αναφορα τα κοκκιδια ριξε μια ματια στο αρθρο περι παθολογιας της καρδερινας.
 
Back
Top