Διατροφή Ποια είναι η ημερήσια δόση σπόρων ανά πουλί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης paul.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

paul.

PB New Member
Εγγραφή
8 Νοε 2011
Μηνύματα
75
Πόλη
Κέρκυρα
Εντάξει.. μια ερωτηση ποια ειναι η ημερισια δοση σπορων;
 
Νομιζω οτι ενα μειγμα σπορων σε δοσολογια ενα κουταλι του γλυκου ειναι αρκετη. Περιμενε καλυτερα τον @misalouris εγω δεν το χω και πολυ.
 
Νομιζω οτι ενα μειγμα σπορων σε δοσολογια ενα κουταλι του γλυκου ειναι αρκετη. Περιμενε καλυτερα τον @misalouris εγω δεν το χω και πολυ.
Ούτε κι εγώ ξέρω...
Χρειάζεται μια ποικιλία σπόρων... επιλέγει πάντα πρώτα τους λιπαρούς... κι όταν τελειώσουν πάει αναγκαστικά στους υπόλοιπους.
Ανατροφοδότηση θα γίνεται τακτικά ανάλογα με τις ποσότητες που χορηγούμε.
 
Ούτε κι εγώ ξέρω...
Χρειάζεται μια ποικιλία σπόρων... επιλέγει πάντα πρώτα τους λιπαρούς... κι όταν τελειώσουν πάει αναγκαστικά στους υπόλοιπους.
Ανατροφοδότηση θα γίνεται τακτικά ανάλογα με τις ποσότητες που χορηγούμε.
Kαλημερα σε ολους, ειχα ξεκινησει με αναμικτη τροφη χυμα μαζι μα τα μπισκοτακια κιτρινα μπλε κοκκινα μετα απο ενα χρονο σταδιακα την εκοψα και τους βαζω απο τα quiko την standard πανε καλα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: paul.
Εσεις γεμιζετε ολη την ταιστρα για να μην θελει συχνη αλλαγη;
 
Μπορεις ειτε να υπολογισεις την ποσοτητα που θα βαλεις μεχρι το επομενο γεμισμα (πχ θα βαλεις φαγητο σε 3 μερες ξανα, βαζεις 3κουταλακια και καθε μερα το φυσας να φυγουν τα φλουδια και να μεινουν οι σποροι, μεχρι να αδειασει η προβλεπομενη ποσοτητα), και μπορεις και να βαζεις καθε μερα την προβλεπομενη (καθημερινη ανανεωση).

Αυτο επαφιεται στο τι θα διαλεξεις εσυ.
 
Μπορεις ειτε να υπολογισεις την ποσοτητα που θα βαλεις μεχρι το επομενο γεμισμα (πχ θα βαλεις φαγητο σε 3 μερες ξανα, βαζεις 3κουταλακια και καθε μερα το φυσας να φυγουν τα φλουδια και να μεινουν οι σποροι, μεχρι να αδειασει η προβλεπομενη ποσοτητα), και μπορεις και να βαζεις καθε μερα την προβλεπομενη (καθημερινη ανανεωση).

Αυτο επαφιεται στο τι θα διαλεξεις εσυ.
πρωσοπικα σε μονα κλουβια 4 κουταλακια για μια εβδομαδα και στην κλουβα τα γεμιζω και καθε 15 λιγο λιγοτερο.

Ναι αναλογα με τις δυνατοτητες καθενος..
σωστα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: paul.
Ούτε εγώ έχω βγάλει συμπέρασμα φίλε. Πάντα πάει στους λυπαρούς όπως λέει ο κ. Γιάννης. Μετά το αφήνω να φάει όσο μπορεί το κέχρι και δίνω και λίγο millet για να ξεχνιέται. Πιστεύω το ένα κουτάλι του γλυκού ίσως είναι λίγο οπότε βάζω λίγο παραπάνω.
 
Για εμένα η ποσότητα σπόρων είναι σημαντική μόνο για αυτό που λέει ο Γιάννης εδώ:
Χρειάζεται μια ποικιλία σπόρων... επιλέγει πάντα πρώτα τους λιπαρούς... κι όταν τελειώσουν πάει αναγκαστικά στους υπόλοιπους.
Κάποιοι έχουν την άποψη ότι μπορούμε να γεμίζουμε την ταΐστρα μέχρι επάνω και να φυσάμε κάθε μέρα τα τσόφλια των σπόρων για να μένουν μέσα μόνο οι γεμάτοι σπόροι συνεχίζοντας αυτή τη διαδικασία μέχρι να αδειάσει εντελώς η ταΐστρα.

Νομίζω όμως ότι αυτός ο τρόπος δεν είναι και ο καλύτερος, γιατί έτσι και με βάση το γεγονός ότι τα πουλιά προτιμούν και καταναλώνουν πρώτα τους λιπαρούς σπόρους, θα καταλήξουν να τρώνε μόνο ασπούρι τις τελευταίες ημέρες πριν το άδειασμα της ταΐστρας. Επομένως μια πιο σωστή τακτική θα ήταν να βάζουμε μικρότερη ποσότητα, ίση για περίπου μια δύο μέρες έτσι ώστε να υπάρχει καθημερινά διαθέσιμη η ποικιλία σπόρων που θέλουμε.

Επίσης, θα πρέπει να ελέγχουμε συνεχώς τα πουλιά και ανάλογα με την εποχή, για να δούμε αν υπάρχει περιττό λίπος ώστε να ρυθμίσουμε αναλόγως το μείγμα των σπόρων που προσφέρουμε, γιατί αν θέλουμε να είμαστε πιο σωστοί, το μείγμα των σπόρων ανά εποχή είναι ίσως σημαντικότερο από την ημερήσια ποσότητα τροφής που πρέπει να τους προσφέρουμε.
 
Επομένως μια πιο σωστή τακτική θα ήταν να βάζουμε μικρότερη ποσότητα, ίση για περίπου μια δύο μέρες έτσι ώστε να υπάρχει καθημερινά διαθέσιμη η ποικιλία σπόρων που θέλουμε.
Συμφωνώ με φανατισμό. Για τους λόγους περί σπόρων που ανέφερε ο Σταύρος αλλά και γιατί λερώνονται οι σπόροι, υγραίνονται πιθανόν από το μπάνιο των πουλιών και δημιουργείται πρόσφορο έδαφος για ανάπτυξη μυκήτων και ασθενειών, σκόρων τροφίμων κτλ. Το πολύ για δύο ημέρες τροφή.
 
Σωστα, η εβδομαδιαια++ ανανεωση μπορει να οδηγησει σε χαλασμενα σπορια. 1000like Μαρια.
 
Αρα καταληγουμε στο οτι ανα 2 μερες θα ηταν καλη περιπτωση.. Με καλη τροφη(παντα)..
 
Back
Top