Διατροφή Ποια είναι η ημερησια μερίδα μεικτών σπόρων για Ζακο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης LuckyZako
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

LuckyZako

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2016
Μηνύματα
33
Πόλη
Αθήνα
Ποια είναι η ημερισια μερίδα μεικτών σπόρων και τι λαχανικά και φρούτα να του δίνω;
 
Με τον καιρό θα δεις την ποσότητα που τρώει κάθε μέρα και θα του βάζεις ανάλογα. Βέβαια όχι μόνο σπόρους και την υπόλοιπη πλήρη διατροφή που περιγράφεται στα άρθρα που σου έδωσα.
 
στα άρθρα που σου έδωσα.
Για να μη μεινει μετεωρο, εδω ειναι τα αρθρα που σε παρεπεμψε η Μαρια.
Διάβασε τα θέματα για τους παπαγάλους, τόσο για την ψυχολογία τους, όσο και για την συνολική τους σωστή φροντίδα και για ό,τι χρειαστείς, ευχαρίστως τα συζητάμε.
https://community.petbirds.gr/threads/Οδηγός-φροντίδας-παπαγάλων.26295/
 
Ευχαριστώ πολύ. Με τον χρόνο θα καταλάβω ποσο να του βάζω . Εχθές πρώτη φορά τον έβγαλα από το κλουβί και έκατσε στον ώμο μου. Είναι καραπροπονημενος στο χέρι ο Lucky :)
WP_20160406_21_31_07_Selfie.webp
 
Πανέμορφη η παρέα σου.
Αυτές τις μέρες πόση ποσότητα σπόρων τρώει;
Δείχνει να του αρέσει ή να προτιμάει κάτι άλλο;
 
Του βάζω 1 καπάκι ξυριστικου αφρού 3 με 2 φορές την ημέρα. Προτημαει πολύ την μπανάνα. :)Ευχαριστώ πολύ 😉
 
Η ποσοτητα που λες, αν μιλαμε για αφρο μαρκας Ν...ζ... Μα επαρρκει για 3 μερες, με την προυποθεση οτι θα υπαρχουν φρουτα και λαχανικα στο κλουβι
 
Του βάζω 1 καπάκι ξυριστικου αφρού 3 με 2 φορές την ημέρα . Προτημαει πολύ την μπανάνα. :)Ευχαριστώ πολύ 😉
Noxzema? τεράστια ποσότητα... Μήπως τρώει μόνο τους ηλιόσπορους κάθε φορά; δείξε μας σε μια φωτογραφία το καπάκι
 
Δεν ξερω μαρκα δεν γραφει και μου το εδοσε η μητερα μου ετσι για χαβαλέ να εχω να του δινω με κατι τροφη, για να μην δινω με την χουφτα. Η χωρητικοτητα του είναι 108 γραμμαρια νερου καθαρο βαρος ( χωρις δηλαδή τα 7 γραμμαρια το καπακι ).
 
Και του δίνεις 300 γρ. σπόρους την ημέρα; Είναι πάρα πολύ! Τρώει όλη αυτή την ποσότητα;
 
108 γραμμαρια νερο είναι 300 γραμμαρια σποροι; Νομιζα πολύ πιο λιγο. Ναι τα τρωει όλα όμως νομιζω αφηνει τα παρα πολύ μικρα σπορακια ( λιγα σε αριθμο ).
 
108 γραμμαρια νερο είναι 300 γραμμαρια σποροι;
Χα χα χα συγγνώμη δεν είχα δει το "νερό" :)
Να του βάζεις λίγο λιγότερο, να τρώει και τους μικρούς σπόρους και να τρώει και άλλα τρόφιμα.
 
Του βαζω να εχει μπανανα, καροτο και λιγο ροδι μια φορα την ευδομαδα και λιγοτερο. Του βαζω συχνα λαχανικα και φρουτα οποτε η τροφη του να μην αποτελείτε από σπορια αλλα και από διαφορα. :)
 
Back
Top