Γενικά Ποια είναι η καλύτερη εποχή για να αγοράσεις ένα παπαγαλακι;

Papagalos19

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2009
Μηνύματα
45
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους.. Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει μια καταλληλη εποχη για να αγορασεις ενα παπαγαλακι..σκοπεύω να παρω ενα και θελω τη γνωμη σας

PS Επισης θα εκανε κακο στο παπαγαλακι η μεταφορα απο μια πολη σε αλλη; Καλοκαιρι ερχεται και αναγκαστικα θα πρεπει να το περνω μαζι μου.. Θα μπορουσε να φοβισει αυτο το παπαγαλακι; 😕
 
Καλημερα! Καλο θα ήταν να μην μεταφερεται το παπαγαλακι απο μια πολη σε αλλη, η αλλαγή περιβαλλοντος θα το στρεσαρει πολυ το πουλακι!
Αληθεια τι παπαγαλακι σκεφτοσουν να παρεις; Και κατι αλλο, εννοεις για διακοπες μονο θες να το μεταφερεις ή γενικοτερα;
 
Budgie σκεφτομαι να παρω(ειναι ακριβα τα αλλα ☹)
και μονο για διακοπες
 
Αμα ειναι μονο μια φορα ενταξει!
Εγω νομιζα να μεταφερεται συνεχεια...
Καλη επιλογη τα Budgie ειναι εξυπνα χαριτωμενα και παιχνιδιαρικα, παρε δυο καλυτερα για να εχουν και παρεουλα, ειναι πολυ κοινωνικα πουλακια!
 
Καλησπερα σε ολους.. Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει μια καταλληλη εποχη για να αγορασεις ενα παπαγαλακι..σκοπεύω να παρω ενα και θελω τη γνωμη σας

PS Επισης θα εκανε κακο στο παπαγαλακι η μεταφορα απο μια πολη σε αλλη; Καλοκαιρι ερχεται και αναγκαστικα θα πρεπει να το περνω μαζι μου.. Θα μπορουσε να φοβισει αυτο το παπαγαλακι; 😕
Eσύ θα αποφασίσεις τι μπορείς να του προσφέρεις, πόσο μπορείς να το προσέξεις το καλοκαίρι στις διακοπές, αν θα το αφήνεις μόνο του κλπ! Αν θα γίνει μόνο ένα ταξίδι, μια μεταφορά του με κλουβί και κάτω από ποιές συνθήκες! Επειδή στα προηγούμενα θέματά σου εξέφραζες φόβο ασθενειών, πρέπει να έχετε επισκεφθεί πτηνίατρο μόλις το αναλάβεις, οπότε θα σου δώσει και ο γιατρός τη γνώμη του, σχετικά με το αν και πόσο μπορεί να προσαρμοσθεί στο πρόγραμμα διακοπών σου!
 
Τα Budgie ειναι εξυπνα και παιχνιδιαρικα, ο,τι πρεπει για καποιον που αγοραζει πρωτη φορα παπαγαλο.
Οπως σου ειπε κ η Βικτωρια παρε 2 να τα εχεις ζευγαρακι.
Με τι θα κανεις τα ταξιδια σου; Με αμαξι δικο σου;
 
Καλησπερα σε ολους.. Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει μια καταλληλη εποχη για να αγορασεις ενα παπαγαλακι..σκοπεύω να παρω ενα και θελω τη γνωμη σας

PS Επισης θα εκανε κακο στο παπαγαλακι η μεταφορα απο μια πολη σε αλλη; Καλοκαιρι ερχεται και αναγκαστικα θα πρεπει να το περνω μαζι μου.. Θα μπορουσε να φοβισει αυτο το παπαγαλακι; 😕
Αναλογα την κατασταση που θα βρισκεται το παπαγαλακι.Αν θελεις ενα μωρο και σε ενδιαφερει να αναπτυξεις μια ιδιαιτερη σχεση μαζι του τοτε καλα ειναι να το παρεις απο καλοκαιρινη γεννα. Τα καλοκαιρινα πουλια ειναι καλυτερα( βεβαια δεν ξερω τι παπαγαλακι εννοεις). Το να το μεταφερεις οχι μονο δεν ειναι κακο αλλα το αντιθετο μαλιστα(στο βαθμο που ξερεις τι να κανεις βεβαια κ εχεις ολα τα απαραιτητα μαζι). Ετσι θα μαθει να απευσθητοποιειται απο το ενδεχομενο στρες που εμφανιζουν τα πουλια που μεγαλωνουν κ συνεχιζουν να ζουν σαν αγαλματα στο σπιτι, και θα κοινωνικοποιηθει ετσι ωστε κ το ιδιο στην καθημερινη του ζωη να νιωθει πιο ισορροπημενο και πιο υγιες.
 
Back
Top