Γενικά Ποια είναι η κατάλληλη εποχή για να πάρω καναρίνι;

Μαιρη

PB Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.739
Πόλη
Αθήνα
Θέλω να πάρω ένα αρσενικό καναρινάκι γιατί με ξετρελαίνει το τραγούδι τους. Επείδή είμαι άσχετη με τα καναρινάκια (έχω μόνο παπαγάλους) μπορείτε να μου πείτε πια είναι η κατάλληλη εποχή για να βρω έναν καλό τραγουδιστή; :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Don_Gr
Καλυτερα να αφησεις το καλοκαιρι να περασει!
Καλυτερη εποχη για να παρεις ενα καναρινι ειναι μετα την πτερορροια περιπου τελος Σεπτεμβρη.
Η πτερορροια ειναι η πιο δυσκολη εποχη για ενα πουλι και αν την περασει καλα και σωστα θα εχει υγεια μεχρι την επομενη πτερορροια.
Προσεξε ομως να ελεγξεις μερικα πραγματα οταν ειναι να αγορασεις το πουλι. Διαβασε ενα αρθρο για να καταλαβεις τι πρεπει να προσεξεις! Απόκτηση νέων πουλιών

Και επειδη ανεφερες τραγουδιστη σου προτεινω
Καναρίνια φωνής (Roller Harz, Waterslager Malinois, Timbrado, American Singer, Chopper Warbler)


Η ζωηράδα, το πλήρες και στιλπνό φτέρωμα, τα καθαρά και φωτεινά μάτια, είναι οι βασικές ενδείξεις ενός υγιούς καναρινιού.
 
Συμφωνώ και να προσθέσω ότι κατάλληλη εποχή είναι μετά το τέλος των εκθέσων δηλ. Οκτ - Νοε που θα βρείς καλά πουλιά.

Καλά τα καναρίνια φωνής, αλλά μπορείς να βρεις και καναρίνια χρώματος που κελαϊδούν αρκετά καλά.

Τα είδη που υπάρχουν είναι πάρα πολλά.
Δες εδώ και θα καταλάβεις
Φωτογραγικό ’λμπουμ Πουλιών Συντροφιάς
 
Back
Top