Διατροφή Ποια είναι η κατάλληλη τροφή για το σκαρθί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης FINCHiii
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

FINCHiii

PB Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
589
Πόλη
Θεσσαλονίκη
την ημερα της πρωτοχρονιας βρηκα ενα πουλι στην αυλη που δεν πετουσε... ειχε σπασμενη φτερουγα. μου ειπαν οτι το λεν σκαθαρι αλλα απο οτι ειδα δεν εχει καθολου κιτρινο οπως αυτα στο forum. Θελω να ρωτησω ποια ειναι η καταληλη τροφη για αυτα τα πουλια. εγω του δινω σπορους... Ευχαριστώ
 
Προφανώς εννοείς σκαρθί ή σκαρθάκι; Αν μπορείς βάλε μια φωτό για να δούμε τι πουλί είναι.
 
Σκαρθί μήπως; Το σκαθάρι ειναι έντομο.

Συγνώμη Βασίλη δεν είχα δει οτι απάντησες
 
μοιαζει με αυτο στην φωτο, αλλα δεν εχει κιτρινο φωτογραφια(αυτου που επιασα) θα ανεβασω αυριο
 

Συνημμένα

  • emberiza_cirlus_e1089.webp
    emberiza_cirlus_e1089.webp
    74,6 KB · Προβολές: 353
Aυτο ειναι σιρλοτσιχλονο. Ανεβασε μια φωτογραφια απο το πουλακι για να σου πουμε και για το τραυμα που δεν το αφηνει να πεταξει.
 
Στην φωτογραφία που μας έβαλες εμφανίζεται ενα ενήλικο αρσενικό σιρλοτσίχλονο. Τα νεαρά του είδους δεν εμφανίζουν κιντρινο στο φτέρωμα. Πιθανών να είναι νεαρο του είδους που εμφανίζεται σε συχνά σε πεδινές εκτάσεις με ψηλά δέντρα και πυκνούς θάμνους μέσα στους οποίους χτίζει την φωλιά του. Τρέφεται με άγριους σπόρους για αυτό και δύσκολα επιβιώνει σε αιχμαλωσία. Αν είναι νεαρό ίσως έχει ανάγκη και απο καποια εντομα. Επικοινώνησε με το ΕΚΠΑΖ της Β. Ελλάδας και θα σε βοηθήσουν.
 
το πουλι εχει σπασμενο φτερο και τραυμα στο κεφαλι(εαν οπως λες georg. Δεν επιβιωνει δεν νομιζω πως θα ζουσε ηδη σημερα 5 ημερες. Απ'οτι φαινεται τρωει σπορους και το εχω σε μεγαλο ημισκοτεινο(για να μην στρεσαρεται)κλουβι με καραρινι(για να βλεπει πως καταναλωνεται η τροφη και το νερο){ειναι καλο να τα εχω μαζι ή οχι;}. Τελος οδυσσεα ο πατερας μου λεει να μην το πιανω στην φωτογραφια φαινεται μνο το τραυμα του κεφαλιου αν μπορεσω θα βγαλω και μια με το σπασμενο φτερο ( το οποιο εχω δεσει με ταινια πανω στο σωμα του)
 

Συνημμένα

  • user3638_pic5808.webp
    user3638_pic5808.webp
    13,9 KB · Προβολές: 418
Ρισκάρεις την υγεία και τη ζωή του καναρινιού σου έτσι! Το άγριο πουλί μπορεί να είναι φορέας πολλών ασθενειών. Η καλύτερη λύση είναι πιστεύω να πάρεις μια οργάνωση όπως ο ΕΚΠΑΖ που είπε η Georgina για να περιθάλψουν κατάλληλα το πουλάκι. Από ένα λάθος δέσιμο μπορεί να μην ξαναπετάξει ποτέ ενώ με τη σωστή περίθαλψη ίσως έχει ελπίδες να επιστρέψει στη φύση.
 
χρηστο απο τα αποσιωποιητικα που εχεις στη φραση σου παραπανω διακρινω (ισως 🙂 οτι αυτος ο αποχωρισμος ηταν κατι που δεν σε χαροποιησε. Απο το προφιλ σου ειδα οτι εισαι μαθητης.στην ηλικια σου και γω,ζωντας ακομα στην επαρχια αναμεσα στα αγριοπουλια με εξιταρε η ιδεα να εχω ενα τετοιο πουλακι στην κατοχη μου (καρδερινα και καλογερος ηταν τα πρωτα στις σκεψεις μου). Με τον καιρο καταλαβα οτι μονο εκει εξω στη φυση ειναι ευτυχισμενα.υπαρχουν παμπολλα ποστ στο φορουμ αυτο με επιχειρηματα αντικειμενικα για αυτο που σου λεω. Θα τα βρεις και θα καταλαβεις.

ενα να ξερεις :αν το πουλακι ζησει εσωσες μια ψυχουλα. Αν δεν ζησει εσυ εψαξες τροπους να το βοηθησεις.σε καθε περιπτωση να εισαι περηφανος αλλα και χαρουμενος γιατι εβαλες τις βασεις σιγουρα στο μελλον θα σωσεις καποια αλλα 😉
 
ευχαριστω Δημητρη. και εγω αυτο πιστευω και παρ' ολο που στην Πτολεμαιδα ακομα και στα pet shop ολα τα ιθαγενη ειναι αγρια(ειχα αγορασει ενα φανετο το οποιο χτυπιοταν στο κλουβι σαν τρελο {μηκος 1 μετρο Χ 60 εκατοστα})_προσπαθουν οι περισσοτεροι που ασχολουνται να προστατευσουν την αγρια ομορφια του τοπου και να φανουν αρωγοι στις δυσκολιες που αντιμετωπιζουν...
 
καταλαβα επισης πως αν και εχουμε σκυλο στην αυλη _τωρα με τα χιονια{ τα πουλια ερχοντουσαν προς αναζητηση τροφης}_μια γατα εχει σκοτωσει 4 πουλια αναμεσα τους 2 σπουργιτια μια παππαδιτσα και ενα σαν αηδονι γκρι με κοκκινη ουρα και μαυρη προσωπιδα. Πιστευω πως αυτη ευθυνεται για τον τραυματισμο του πυλιου που περιθαλψα αν και δεν εχω επιχειρηματα...
 
:) αυτη τη δουλεια της κανει.φροντισε αν της ριχνεις καμμια λιχουδια και αν ειναι χορτατη μπορει να βαριεται να κυνηγησει και να γλυτωσουν τα επομενα. Εναλλακτικα βρες ηπιες μεθοδους απομακρυνσης της απο την περιοχη. Με τον σκυλο τα "κανανε πλακακια " φαινεται... Ε ρε που εχει φτασει η διαφθορα στον τοπο
 
ετσι φαινεται Δημητρη. Θα προσπαθησω να την διασπασω απο την κυνηγητικη της δραστηριοτητα και να την ταιζω αλλη τροφη.
 
Απ'οτι βλεπω το θεμα με το σκαρθι ''εκλεισε'', αισιως οποτε μπορουμε ανετα να ασχοληθουμε με τις γαστριμαργικες προτιμησεις της γατουλας!
Τα βασικα ενστικτα δεν ξεγελιουντε με λιχουδιες..
Αστο ζωο να κανει αυτο που ξερει..
 
ok μιας και τα χιονια ελιοσαν θα εχει πλεον και η ιδια μεγαλο προβλημα στο να πιασει τα πουλια
 
Back
Top