Διατροφή Ποια είναι η ολοκληρωμένη διατροφή για τους african grey;

ΠΑΝΟΣ

PB Member
Εγγραφή
17 Ιουλ 2008
Μηνύματα
141
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γειά σας! Σε λίγο καιρό θα αποκτήσω και εγώ το δικό μου μωρό African Grey. Είναι 4 μηνών και έχει απογαλακτιστεί. Μπορείτε να μου πείτε μια ολοκληρωμένη διατροφή που θα τον βάλω να ακολουθήσει;Ευχαριστώ
 
Εγώ από 5 Μηνών του δίνω αυγοτροφή..φρούτα..σποράκια..pellets.. Τροφή με φρούτα για african και βιταμίνη στο νερό του όχι όμως καθημερινά (; Όλα) Τώρα είναι 10 Μηνών
 
Mε το καλό να το δεχθείς! Πάνο ζήτα να σου στείλουν από την τροφή που το τάιζαν για την αρχή, μόλις το υποδεχθείς. Για τη συνέχεια νομίζω θα σου χρησιμεύσει το άρθρο -σε παράθεση-. Έχουν καταθέσει σ'αυτό, πολλά μέλη τη γνώση - γνώμες & εμπειρία τους. Στο Φόρουμ των Παπαγάλων Κεφ. Διατροφή υπάρχουν και άλλα σχετικά. Καλή προετοιμασία!
https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/
 
Πιστεύω Κώστα ότι πρέπει να τα ταίζουμε όσο πιο φυσιολογικά μπορούμε απο την φύση, διότι στην φύση τους οι παπαγάλοι έχουν pellets και είναι υγιείς;
 
Γεια σου Πανο να σου ζηση ο μικρος φρουτα λαχανικα και pellets εινε οτι το καλητερο! Τον απογαλακτισμο εσυ τον εκανες η ετσι τον αγορασες;
 
Δεν τον έχω πάρει ακόμα αλλά σύντομα θα έρθει!Όχι ο εκτροφέας απο τον οποίο τον πέρνω τον έκανε
 
Η διατροφή ειναι ενα απο τα σημαντικότερα πράγματα στη ζωή του Αφρικάνικου Γκρίζου παπαγάλου.
Οι παπαγάλοι επιτρέπεται να τρώνε φρούτα και λαχανικά, εκτός απο τα ιδιαιτέρως δηλητηριώδη αβοκάντο,Τα μήλα, τα αχλάδια, καρότα, η πάπρικα, το μαρούλι, το λάχανο,το μπρόκολο και το μάνγκο είναι πολύ καλές τροφές. Επίσης λατρεύουν τα μαλακά φρούτα οπως ειναι η μπανανα, το μανταρίνι, τα κεράσια, οι φράουλες κτλ.
Ένα σφιχτό αυγό, βρασμένο και ξεφλουδισμένο μια φορα την εβδομάδα, άντι για τις έτοιμες τροφές με αυγό. Όπως επίσης μια φορα το μηνα δίνουμε λίγο φρέσκο σκόρδο μαζί με το αυγό. Η μυρωδία βέβαια ειναι ανυπόφορη. Εχω διαβασει πως πρόκειται για έναν αποτελεσματικό τρόπο απαλλαγής απο τα σκουλήκια και ειναι πολυ υγιεινό.
Το γιαούρτι(σε μικρές ποσότητες)κάνει καλό στο έντερο.
Απαγορευεται να δινουμε στους παπαγαλους αλμυρά κράκερ, πατατάκια και σοκολάτα!
 
Γειά σας! Σε λίγο καιρό θα αποκτήσω και εγώ το δικό μου μωρό African Grey. Είναι 4 μηνών και έχει απογαλακτιστεί. Μπορείτε να μου πείτε μια ολοκληρωμένη διατροφή που θα τον βάλω να ακολουθήσει;Ευχαριστώ
το καημένο το παπαγαλάκι!
 
Καημενο για πιο λογο ακριβως; Τον ξέρεις προσωπικά τον Πάνο;
Αν και είμαστε τελείως of topic νομίζω ότι πρέπει να το εξηγήσεις δημόσια.
 
Θα παρακαλέσω να παραμείνεται στο αρχικό θέμα του ποστ. Τυχόν διαφορές που προκύπτουν μεταξύ των μελών, δεν αφορούν τα υπόλοιπα μέλη.
 
Με καλυψε απολυτα η Victoria με τις τροφες που γραφει. Φυσικα πρεπει να τρωει και διαφορους σπορους εκτος απο τα φρουτα και τα λαχανικα.
 
συνεχώς βγαίνουν και νέα είδη τροφής με βάση τα παλιά όμως. Εδώ στην Κύπρο τουλάχιστον συνεχώς βρίσκω νέα είδη για τον Ντέμη
 
Αυτή την περίοδο το μέλος Mallias απέκτησε ζακό 4 μηνών, διάβασε πως τα πάει και τι ρωτάει, είναι ίδιας ηλικίας μ'αυτόν που περιμένεις και σχεδόν ίδιες οι απορίες που θα έχετε. https://community.petbirds.gr/threa...ζακό-μου-να-συνεχίσω-να-του-δίνω-κρέμα.13232/

Και το μέλος Dimitris1973 απέκτησε ένα μωρό ζακό https://community.petbirds.gr/threads/Το-νέο-μου-μωρό-Ζακό.13121/

Θα έχετε πολλά κοινά στο εξής. 😉
 
Back
Top