Αναπαραγωγή Ποια είναι η σωστή διαδικασία για αναπαραγωγή κακαρίκια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Steve 14
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Steve 14

PB New Member
Εγγραφή
1 Απρ 2018
Μηνύματα
39
Πόλη
Νίκαια
Ζευγάρωμα κακαρικια
Παρακαλώ αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει.έχω δυο κακαρικια. Ταιζονται συνέχεια. Κάνουν σχεδόν όλα μαζί τρώνε μαζί παίζουν μαζί κτλ. Τροφή τρώνε αποστροφή όλα καλά τους είχα βάλει φωλιά αλλά έμπαινε ο αρσενικός και κρυβόταν μερικές φορές έμπαινε και η θηλυκιά. τους έβγαλα τη φωλιά μήπως γνωριστούν καλύτερα και κάνουν όλα τα πράγματα μαζί ταΐζονται πάρα πολύ. Ερώτηση είναι την φωλια να την ξαναβάλω και ότι κάνουνε ή δεν θα κάνουμε κάτι. Ποια είναι η σωστή διαδικασία για αναπαραγωγη. Φοβάμαι ότι βρίσκουν τη φωλιά σαν παιχνίδι επειδή τους αρέσει το κρυφτό σύμφωνα με τα κακαρικια. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει τον ευχαριστώ
roseicollis02.gif
roseicollis02.gif
 
Καλησπερα! Καταρχην τι ηλικια εχουν τα πουλακια και ποσο καιρο τα εχεις; Ειναι σιγουρα δυο πουλακια αντιθετου φυλου; Καταρχην πρπεει να ειναι αετοιμα αναπαραγωγικα τα πουλακια, περα απο αυτο πολυ σημαντικο ειναι η σωστη διατροφικη προετοιμασια η οποια πρεπει να περιλαμβανει φρουτα, λαχανικα, αυγο βραστο, αυγοτροφη κτλ

Δε καταλαβα το λογο που εβαλες τη φωλια και μετα την εβγαλες!
 
Τα κακαρικια και τα δυο είναι χρονιαρικα τα έχω περίπου ενα μηνα. Τα πήρα απο πετ και ήταν ήδη μαζί στο ίδιο κλουβί. Τα πάνε πολύ καλά. Σήμερα παρατήρησα ότι το αρσενικό πάει να την καβαλήσει. Τρώνε την τροφή, αυγοτροφη, λαχανικά δεν έχω δώσει. Την φωλιά την έβγαλα Γιατί νόμιζα ότι το αρσενικό κρυβόταν όταν μας έβλεπε. Δεν γνωρίζω παρα πολλά για αναπαραγωγή. Ευχαριστώ για την βοήθεια
 
Πρέπει πρώτα να σιγουρευτείς ότι είναι αρσενικό και θηλυκό καθώς στους συγκεκριμένους παπαγάλους δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στα δύο φύλλα.Αυτό μπορεί να συμβεί μόνο με τεστ DNA. Το ότι το ένα προσπαθεί να καβαλήσει το άλλο δεν σημαίνει ότι είναι ζευγάρι ετερόφυλο. Συγκεντρωμένες πληροφορίες για τους παπαγάλους που απόκτησες θα βρεις στο παρακάτω άρθρο:
https://community.petbirds.gr/threads/Κακαρίκι-cyanoramphus.17933/ στις παρακάτω λίστες μπορείς να βρεις επιτρεπόμενα φρούτα και λαχανικά
https://petbirds.gr/posts/315026/.
 
Back
Top