Φροντίδα Ποια είναι τα αγαπημένα παιχνίδια για καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fredy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fredy

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιουλ 2015
Μηνύματα
128
Πόλη
Βέροια
Γεια σας! Επειδή δεν γνωρίζω πολλα για καναρίνια θα ήθελα να μάθω ποια είναι τα αγαπημένα παιχνίδια των καναρινιών;​
 
Τα καναρίνια δεν δείχνουν διάθεση παιχνιδιού όπως κάνουν για παράδειγμα οι παπαγάλοι.
Θα έλεγα μάλιστα πως δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που θα χαρακτηριστεί παιχνίδι και που θα ασχοληθούν με αυτό.
Φυσικά θα ήταν χαζό να ισχυριστώ πως δεν παίζουν γιατί κάτι τέτοιο μοιάζει μη φυσιολογικό...
Τα καναρίνια λοιπόν παίζουν με πολλά άλλα εκτός αυτών που εμείς θα χαρακτηρίζαμε "παιχνίδια".
Παίζουν για παράδειγμα κυνηγώντας την ουρά του συγκατοίκου τους
Παίζουν τραβώντας φτερά από το πουλί που είναι δίπλα τους.
Παίζουν με όλα τα σκεύη, με ότι υπάρχει στο χώρο τους.
Ξαναλέω όμως... όχι με παιχνίδια όπως εμείς τα έχουμε στο μυαλό μας.
Εκμεταλλευόμενοι λοιπόν αυτή την προδιάθεση που έχουν τα καναρίνια προσπαθούμε να τους δίνουμε κίνητρα για παιχνίδι εκγύμνασης.
Δένουμε σχοινιά να τραβούν τοποθετούμε "μηχανισμούς" άθλησης, κάτι σαν αυτό που έχω κάνει κι εγώ.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
τοποθετούμε "μηχανισμούς" άθλησης, κάτι σαν αυτό που έχω κάνει κι εγώ.
https://community.petbirds.gr/threads/Παιχνίδια-καναρινιών-που-ταυτόχρονα-γυμνάζουν.23686/
Το παραθέτω και για το know how!
Είναι και στα project του καλοκαιριού!
Όπως βλέπεις Γιάννη σε έχω φακελωμένον, οπότε το νού σου😛
Πολύ καλή κατασκευή👍.
 
Σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι τρόποι άθλησης - παιχνιδιού στα καναρίνια.
Κάθε ιδέα σχετική @Deukalion με ενδιαφέρει άμεσα... όποτε...
Πρόσφατα μάλιστα άκουσα για τις κινούμενες πατήθρες, ακολουθούν τις κινήσεις των κλαδιών των δέντρων, χωρίς όμως να έχω περισσότερο πληροφόρηση ή εικόνα...
Πολύ καλή κατασκευή.
Για να μην παρεξηγηθώ...
Από κάπου την έχω κλέψει σαν ιδέα και απλά την "εξέλιξα" κάπως.
 
Πρόσφατα μάλιστα άκουσα για τις κινούμενες πατήθρες, ακολουθούν τις κινήσεις των κλαδιών των δέντρων, χωρίς όμως να έχω περισσότερο πληροφόρηση ή εικόνα...
Είμαι βέβαιη πως θα το ψάξετε κύριε Γιάννη και θα μας ενημερώσετε περαιτέρω. Πολύ ενδιαφέρον!
 
Back
Top