Γενικά Ποια είναι τα απαραίτητα σκευάσματα για ένα εκτροφείο;

Μάνος Ίτσιος

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2014
Μηνύματα
215
Πόλη
Χανιά
Γεία σας. Θα ήθελα να μου πείτε τι πράγματα πρέπει να έχει ένα εκτροφείο π.χ.φάρμακα, βιταμίνες και συμπληρώματα οπού χρειάζεται το εκτροφείο σε περίπτωση κάποιας ανάγκης.
 
Για σου Μανο,

εγω θα ελεγα οτι εξαρταται απο την περιοδο, άλλα συμπληρωματα θελεις για την περιοδο της αναπαραγωγης και αλλα για την περιοδο της πτεροροιας. Επισης αλλα για καναρινια χρωματος και αλλα για καναρινια τυπου και ισως λογο ιδιαιτεροτητων αλλα για ιθαγενη και εξωτικα

Κατι που ειναι απαραιτητο για ολο τον χρονο θα ελεγα ενα συμπληρωμα πολυβιταμινης και ενα δεξτροζης. Πολλα μενονωμενα σπορια επισης θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις σαν συμπληρωμα εκτος της βασικης τροφης σου.
Επισης καλο θα ειναι να βαλεις στο ετησιο προγραμμα σκευασματα για την απολυμανση του χωρου σου και των κλουβιων.

Οσον αφορα τα φαρμακα η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια, εγω ειμαι λιγο "μαλωμενος" με φαρμακα και "προληπτικες" θεραπειες :)
 
Λοιπον.. Ολο το χρονο τι πραγματα πρεπει να εχει το εκτροφειο μου; Γενικα πρεπει να εχει διαφορα πραγματα οπως πολυβιταμινη, κρεμες, ψαλιδακια για δαχτυλιδια, για σκουλικι και τετοια πραγματα... Τι πρεπει να εχω.?

Καταλαβα αυτο που ειπες πριν την απαντηση μου...
 
Λοιπον.. Ολο το χρονο τι πραγματα πρεπει να εχει το εκτροφειο μου; Γενικα πρεπει να εχει διαφορα πραγματα οπως πολυβιταμινη, κρεμες, ψαλιδακια για δαχτυλιδια, για σκουλικι και τετοια πραγματα... Τι πρεπει να εχω.?

Καταλαβα αυτο που ειπες πριν την απαντηση μου...

ψαλιδακι σιγουρα θα σου φανει χρησιμο δυστυχως οταν θα εχεις προβλημα με το δαχτυλιδι και θα πρεπει αμεσα να το αφαιρεσεις
ΠΡΟΣΟΧΗ δεν κανουν ολα τα ψαλιδακια για την αφαιρεση των δαχτυλιδιων,το αποτελεσμα ειναι να σπαει το ποδι του πουλιου.
και κρεμα για την περιποιηση των ποδιων καλο ειναι να υπαρχει αφου ειναι κατι που μπορεις να το επαναλαμβανεις οποτε θελεις.
 
πχ... Μπενταντιν κρεμα η καποια φαρμακα οπως για σκουλικι και ακαρεα πρεπει να εχω;
 
Μπεταντίν ναι, αιμοστατικό μην τύχει κανένα ατύχημα σε φτερό.
 
Εγώ χρησιμοποιώ συνήθως το υγρό, βέβαια σπάνια έχει χρειαστεί ευτυχώς.
Καρβουνάκι γράψατε ότι πρέπει να έχεις πάντα;
 
Να υποθέσω @Μάνος Ίτσιος πως η ερώτηση είναι περισσότερο για φάρμακα και αντιβιώσεις που πιθανόν να σου χρειαστούν;
 
Να υποθέσω @Μάνος Ίτσιος πως η ερώτηση είναι περισσότερο για φάρμακα και αντιβιώσεις που πιθανόν να σου χρειαστούν;
Αυτά τα κρατάμε προληπτικά Γιάννη; Πως ξέρουμε, τι, αν θα χρειαστεί; Εγώ δεν παίρνω ποτέ, είναι και οι ημερομηνίες λήξης. Απλά έχω εντοπίσει ένα μαγαζί πολύ ενημερωμένο κοντά μου σχετικά ώστε αν χρειαστεί να τρέξω.
 
Την άποψή μου γα τις φαρμακευτικές προληπτικές αγωγές και αντιβιώσεις την έχω πει πολλές φορές. Μια αντιβίωση ή ένα φάρμακο είναι χρήσιμο μόνο όταν γνωρίζουμε ακριβώς την ασθένεια που φυσικά έχει το πουλί. Η προληπτική χορήγηση φαρμάκων εξασθενίζει την άμυνα των πτηνών και ασφαλώς δεν τα καλύπτει σε καμία περίπτωση.
Πιστεύω πως η χορήγησή τους έχει να κάνει περισσότερο με την ανασφάλεια που έχουμε στο δικό μας κεφάλι, παρά με τις πραγματικές ανάγκες των πτηνών.
 
Back
Top