Ποια είναι τα συμπτώματα της λεισμανίασης στα σκυλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Toliscr7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Toliscr7

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2020
Μηνύματα
571
Πόλη
Λάρισα
Καλησπέρα σε όλους ποια είναι τα συμπτώματα της λεισμανιασης στα σκυλιά?
 
Εύχομαι να μην έχει Καλαζάρ. Ένα σκυλί γνωστής μου το πέρασε και η θεραπεία είναι πολύ ακριβή. Δυστυχώς το σκυλί στο οποίο αναφέρομαι πέθανε πρόσφατα αφού είχε χάσει τα νεφρά του.
 
Μου χάρισαν ζώο με καλαζαρ και σκουλήκι στη καρδιά ,κάναμε θεραπείες και τώρα είναι υγιέστατη απλά μένει για πάντα φορέας και κάνουμε εξετάσεις κάθε τρίμηνο . Βέβαια έχω άριστο γιατρό .
 
Μου χάρισαν ζώο με καλαζαρ και σκουλήκι στη καρδιά ,κάναμε θεραπείες και τώρα είναι υγιέστατη απλά μένει για πάντα φορέας και κάνουμε εξετάσεις κάθε τρίμηνο . Βέβαια έχω άριστο γιατρό .
Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο. Αυτό στο οποίο αναφέρομαι είχε βρεθεί σε κάδο σκουπιδιών. Επίσης ρόλο παίζει και η ράτσα κλπ. Ο γιατρός που το εξέτασε είναι ο καλύτερος της περιοχής (είναι και οικογενειακός φίλος) αλλά όπως και στο νόσημα του καρκίνου στους ανθρώπους οι θεραπείες δεν πέτυχαν και το σκυλάκι έχασε τα νεφρά του. Μετά η γνωστή παρήγγειλε ενισχυτικές θεραπείες από Δανία αλλά και πάλι δεν έγινε τίποτα. Δυστυχώς το σκυλάκι απεβίωσε πέρυσι, μετά από 3 χρόνια σκληρής μάχης με την ασθένεια. Χαίρομαι όμως πολύ για το σκυλάκι σου Ειρήνη. Πραγματικός ήρωας!
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@KONSTANTINOS MICHAIL εγώ έχω πινσερ και μου είπαν (όχι η κτηνίατρος) ότι αυτά κολλάνε πανευκολα δεν ξέρω τι ισχύει και τι όχι
 
@KONSTANTINOS MICHAIL εγώ έχω πινσερ και μου είπαν (όχι η κτηνίατρος) ότι αυτά κολλάνε πανευκολα δεν ξέρω τι ισχύει και τι όχι
Δεν μπορώ να σου πω για αυτά γιατί δεν έχω εμπειρία. Το εμπειρικό δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ρώτα ένα κτηνίατρο. Μιλάμε για το σκυλάκι που είχες παρουσιάσει κάποτε;
 
@KONSTANTINOS MICHAIL ναι για αυτό μιλάμε αλλά έχουμε Ιανουάριο η περίοδος Καλαζαρ είναι από Μάρτη μεχρι Οκτώβρη τώρα να το τσίμπησε τότε και να παρουσιάσε σύμπτωμα τώρα δεν ξέρω
 
@KONSTANTINOS MICHAIL ναι για αυτό μιλάμε αλλά έχουμε Ιανουάριο η περίοδος Καλαζαρ είναι από Μάρτη μεχρι Οκτώβρη τώρα να το τσίμπησε τότε και να παρουσιάσε σύμπτωμα τώρα δεν ξέρω
Τα συμπτώματα δεν είναι πολύ ξεκάθαρα. Ίσως να υπήρχαν, αλλά σταδιακά αυξάνονται. Έχεις παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα στην ούρησή του; Η γνωστή το είχε στειρώσει, οπότε όταν είχε συχνοουρία έτρεξε στον κτηνίατρο. Το καλαζάρ του διέλυσε τα νεφρά... Στο τέλος του έφευγαν συνέχεια, παντού γιατί δεν μπορούσε να τα ελεγξεί.
 
εγώ έχω πινσερ και μου είπαν (όχι η κτηνίατρος) ότι αυτά κολλάνε πανευκολα δεν ξέρω τι ισχύει και τι όχι
Γιατί δεν ρωτάς την κτηνίατρο; Για θέματα ασθενειών είναι προτιμότερο να ρωτάς το γιατρό.
 
@Stavros τον έχω πάει στον κτηνίατρο ρώτησα εδώ εμπειρικά αν έχει τύχει σε κανέναν από εδώ
 
Τόλη δεν εννοούσα να πηγαίνεις το σκυλί στο γιατρό όταν έχεις μια απορία. Εννοώ ότι όταν θες για παράδειγμα να μάθεις αν τα πίντσερ κολλάνε πανεύκολα, κάνε ένα τηλέφωνο στο γιατρό για να τον ρωτήσεις και δίνε μικρότερη ή και καθόλου σημασία στο τι λένε οι άλλοι και γενικά σε ότι λένε για θέματα ασθενειών. Η γνώμη των φροντιστών έχει κάποια αξία όταν αφορά σε θέματα φροντίδας των ζώων και σε αυτά καλό είναι να ακούς γενικά απόψεις άλλων μέχρι να καταλήξει στη δική σου. 🙂
 
Τόλη δεν εννοούσα να πηγαίνεις το σκυλί στο γιατρό όταν έχεις μια απορία. Εννοώ ότι όταν θες για παράδειγμα να μάθεις αν τα πίντσερ κολλάνε πανεύκολα, κάνε ένα τηλέφωνο στο γιατρό για να τον ρωτήσεις και δίνε μικρότερη ή και καθόλου σημασία στο τι λένε οι άλλοι και γενικά σε ότι λένε για θέματα ασθενειών. Η γνώμη των φροντιστών έχει κάποια αξία όταν αφορά σε θέματα φροντίδας των ζώων και σε αυτά καλό είναι να ακούς γενικά απόψεις άλλων μέχρι να καταλήξει στη δική σου. 🙂

Πολύ σωστά!
Ο γιατρός είναι υπεύθυνος για την υγεία των ζωντανών οργανισμών και όχι η γνώμη του καθενός ....
 
Back
Top