Γενικά Ποια ειναι η εποχη πτερορροιας στα καναρινια;

kikisavv

PB New Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2015
Μηνύματα
30
Πόλη
Θεσσαλονίκη
ποια ειναι η εποχη πτερορροιας στα καναρινια;σημερα οταν γυρισα απο την δουλεια ειδα τα κλουβι που εχω το αρσενικο μου καναρινι γεματο πουπουλα... φταιει μηπως οτι το αλλαξα θεση;το αλλαξα γιατι το χωρισα απο το θηλυκο... Πρεπει σε αυτη την περιπτωση περα απο το να προσεξω την διατροφη του να κανω κατι αλλο;
 
ποια ειναι η εποχη πτερορροιας στα καναρινια;σημερα οταν γυρισα απο την δουλεια ειδα τα κλουβι που εχω το αρσενικο μου καναρινι γεματο πουπουλα... φταιει μηπως οτι το αλλαξα θεση;το αλλαξα γιατι το χωρισα απο το θηλυκο... Πρεπει σε αυτη την περιπτωση περα απο το να προσεξω την διατροφη του να κανω κατι αλλο;
Καλή πτερόρροια...
Η εποχή που τα πουλιά θα αλλάξουν το φτέρωμα έχει ξεκινήσει...
Να βρείς χρονο να διαβάσεις όλα όσα σχετικά με την πτερόρροια των πουλιών συμπεριλαμβάνονται στο πολύ καλό άρθρο του @Stavros ..
Να ξέρεις όμως πως δεν υπάρχει ημερομηνιακός προσδιορισμός της έναρξης... αλλά συνθήκες που επιτρέπουν ή καλύτερα επιβάλουν την αλλαγή φτερώματος στα πουλιά.
Όταν λοιπόν συνδυαστούν οι υψηλές θερμοκρασίες και οι ορμονικές προδιαθέσεις, με την μεγάλη αύξηση τόσο στην ένταση όσο και στη διάρκεια του ηλιακού φωτός αρχίζουν τα φτερά να φεύγουν από τα πουλιά...
Τη διαφορετική έναρξη της πτερόρροιας μπορούμε να την εξακριβώσουμε και από τη διαφοροποίηση τόσο στην ημερομηνία έναρξης όσο και στην διάρκειά της στα πουλιά που εκτρέφουμε...
Μπορεί λοιπόν να βρίσκονται στον ίδιο χώρο με τις ίδιες συνθήκες αλλά έχουν διαφορετική πτερόρροια.
 
Back
Top