Γενικά Ποια ειναι η ηλικια και το φυλο του νεου cockatiel μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kanoupa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kanoupa

PB New Member
Εγγραφή
7 Δεκ 2008
Μηνύματα
99
Πόλη
Χανιά
Γεια σας παιδια τι κανετε; Μετα απο ενα δυσαρεστο περιστατικο που ειχα με τι ''μαιρα'' :-( πηρα την αποφαση να παρω νεο cockatiel!
θα ηθελα τη βοηθεια σας οσον αφορα το φυλο κ την ηλικια που φαινετε να ειναι... Βαση της δικιας μου εμπειριας πιστευω οτι ειναι αρκετα μα αρκετα μικρο κ οτι ειναι μαλλον αρσενικο... φυσικα δε βλαπτει κ μια 2 γνωμη κ αυτη ειναι η δικια σας...
αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι αυτο 'κελαιδαει' κ σφυριζει με διαφορους τροπους ενω το παλιο 'εκραζε' δεν εκανε σφυριγματα! Απο κει πιστευω οτι ειναι αρσενικο κ βαση της ουρας του! Οσο για την ηλικια αν δειτε τα ποδαρακια του κ το μεγεθος των νυχιων φαινεται να ειναι αρκετα μικρο! Εδω να σημειωσω οτι οταν σηκωσε τα φτερα του απο κατω δεν φαινετε να εχει παντου φτερα αλλα ειδα δερμα κ πανω σα κουκιδες ασπρου πουπουλου κ σα να διχνει οτι βγαζει καινουριο! Πιστευω βεβαια να μην ειναι κατι αλλο ανυσηχιτικο :s !

εδω σας εχω μερικες φωτο που ισως βοηθησουν:
 

Συνημμένα

  • tiel1.webp
    tiel1.webp
    12,8 KB · Προβολές: 99
  • tiel2.webp
    tiel2.webp
    17,1 KB · Προβολές: 86
  • tiel3.webp
    tiel3.webp
    14,6 KB · Προβολές: 88
  • tiel4.webp
    tiel4.webp
    35,4 KB · Προβολές: 114
Αν καταλαβα σωστα εννοεις τη Μαιρα με το PBFD? ; Eλπιζω να απολυμανες το κλουβι εξονυχιστικα η να αγορασες καινουριο; Βαλε μια καθαρη κοντινη φωτογραφια απο το προσωπο. Τα whiteface απο εκει φαινονται. 😉 Παντως ειναι πολυ ομορφο!
 
μικρό είναι σίγουρα
θα κάνω και γω λοιπόν μια διάγνωση απ'όσο έμαθα και αν είναι όλα λάθος πειτε μου x)
ειναι whiteface κοκατιλ, αυτό σημαίνει οτι δε μπορείς με σιγουριά να ξέρεις το φύλο και λόγω της ράτσας αλλα και λόγω του νεαρού της ηλικίας, εκτός και αν κάνεις εξέταση dna
καλα τα ειπα; :D
αυτο που ξέρω σίγουρα και δε μπορεί να με αμφισβητήσει κανείς είναι οτι είναι ΠΑΝΈΜΟΡΦΟ



Ανέστη ποστάραμε μαζι "$
 
δημιουργια συννημενων εικονων

PBFD;δε το καταλαβα αυτο... Το κλουβι το επλυνα οσο καλυτερα μπορουσα κ του εριξα αυθονο καυτο νερο.. Μετα τα πραγματακια που ειχε μεσα τα αφησα να στεγνωσουν κ τα χτυπησε αρκετος ηλιος!
οσο για τη φοτο οριστε:
 

Συνημμένα

  • tiel5.webp
    tiel5.webp
    16 KB · Προβολές: 88
  • tiel6.webp
    tiel6.webp
    14,9 KB · Προβολές: 84
Επειδη δεν ξερουμε την ακριβη ηλικια δεν μπορω να σου πω με σιγουρια. Παντως στα ενηλικα whiteface αυτα με καταλευκο προσωπο χωρις καθολου γκρι σημαδια ειναι αρσενικα και αυτα που εχουν γκρι στο προσωπο ειναι θηλυκα. Οποτε αν ειναι ενηλικο εγω θα ελεγα με πολυ μικρη επιφυλαξη οτι ειναι θηλυκο.


Υ. Γ. ισως εκανα λαθος και προκειται για αλλο πουλι αλλα τη Μαιρα απο που την ειχες παρει;
 
τη μαιρα την ειχα παρει απο πετ σοπ! Δεν μου την εχει δωσει ενα μελος απο δω! Αλλος ηταν... Θυμαμαι που το διαβαζα...)
αν ειναι ομως θυληκο θα εκανε ετσι διαφορα σφυριγματα; Χτες το πηρα κατευθειαν αρχισε! Ειναι αρκετα ημερο παντως... Δε θα δυσκολευτω κ πολυ..χτες κιολας εφαγα απο το χερι μου!
φοιβο αυτο που ειδα κατω απο τα φτερα του οταν τα σηκωσε που δεν ειχε φτερα αλλα φαινοταν σε ενα σημειο το δερμα του κ σα να εβγαιναν πουπουλα δε νομιζω να ειναι κατι ανυσηχιτικο;
 
τη μαιρα την ειχα παρει απο πετ σοπ! Δεν μου την εχει δωσει ενα μελος απο δω! Αλλος ηταν... Θυμαμαι που το διαβαζα...)
αν ειναι ομως θυληκο θα εκανε ετσι διαφορα σφυριγματα; Χτες το πηρα κατευθειαν αρχισε! Ειναι αρκετα ημερο παντως... Δε θα δυσκολευτω κ πολυ..χτες κιολας εφαγα απο το χερι μου!
φοιβο αυτο που ειδα κατω απο τα φτερα του οταν τα σηκωσε που δεν ειχε φτερα αλλα φαινοταν σε ενα σημειο το δερμα του κ σα να εβγαιναν πουπουλα δε νομιζω να ειναι κατι ανυσηχιτικο;

Μαλλον μπερδευτηκα τοτε... :D
Φυσιολογικο ειναι που ειναι ετσι κατω απο τις φτερουγες δεν ειναι τα παντα στα πλευρα και τις μασχαλες τους καλυμμενα με φτερα. Οσο για το φυλο ισως ειναι αρσενικο και ασπρισει τελειως το προσωπο του μεγαλωνοτας. Εγω ειπα αν ειναι ενηλικο τοτε θα ελεγα θηλυκο αλλα δεν ξερεις την ηλικια του οποτε τιποτα δεν ειναι σιγουρο. Κι αφου λες οτι σφυριζε πολυπλοκα τοτε ισως προκειται γι αρσενικο. 😉
Συγχαρητηρια που τα πατε τοσο καλα απο την αρχη!
 
ναι σφυριζε αρκετα πολυπλοκα... Κ εκανε διαφορετικα σφυριγματα... Κοινο το σημειο που δεν εχει καλυθει με πουπουλα αργοτερα δε θα καλυθει; Το παλιο μου ειχε παντου!
 
ναι σφυριζε αρκετα πολυπλοκα... Κ εκανε διαφορετικα σφυριγματα... Κοινο το σημειο που δεν εχει καλυθει με πουπουλα αργοτερα δε θα καλυθει; Το παλιο μου ειχε παντου!

Επειση μαλλον δεν καταλαβα σωστα για ποιο σημειο ακριβως αναφερεσαι τοτε αφου ειχε και το αλλο κοκατιλ σου εκει κι αφου βλεπεις
σα κουκιδες ασπρου πουπουλου κ σα να διχνει οτι βγαζει καινουριο
να φυτρωνουν τοτε αυτα ειναι μαλλον τα νεα φτερα που βγαινουν. 😉
 
μαλλον...η περιοδος πτεροροιας ποτε ειναι ακριβως;κ κατι αλλο, σε 1 πετ σοπ μου ειπαν πως για να εισαι σιγουρος τι φυλο ειναι θελει ψαξιμο, στη λεκανη του... Ειναι λεει διαφορετικα τα αρσενικα απο τα θυλικα... Ξερεις κατι;βασικα αργοτερα σιγουρα θα του παρω ταιρι, ας εξηκιωθει πρωτα κ μετα...
 
το κοκατιλακι σου φαινεται νεαρο απο τα ματια του! Και εγω νομιζω οτι προκειται για αρσενικο πουλι λογο του ασπρου του κεφαλιου του και των σφυριγματων του! στο πουλακι σου πρεπει να ειναι η πρωτη του πτεροροια και να βγαινει ή να εχει βγει το καινουριο του φτερωμα! Προσπαθησε να του δεινεις βιταμηνες απο κοματακια φρουτα και λαχανικα καθως να του παρεχεις πετρα και παιχνιδακια! Να το χαιρεσαι!
 
του εχω βαλει κ πετρα κ παιχνιδια... Του εχω βαλει κ κατι στικ που μου ειπε ο πετσοπας πως ειναι βιταμινουχα, απο φρουτα κ λαχανικα χερω πως το μαρουλι πρεπει να το αποφευγω... Ολα τα αλλα καλο του κανουν ετσι;
εχω απο το παλιο κατι βιταμινες σε σκονη που μου τις ειχαν δωσει να του τις βαζω στο νερο... Να τις συνεχισω κ σε αυτο;
 
ο πετσοπας σου εδωσε τα στικ για να πουλησει δεν του κανουνε καλο και το χοντρενουν αμα του δεινεις μια στο τοσο! Επεσης το μαρουλι φυσικα και κανει αρκει να το εχεςι πλυνει πρωτα πολυ καλα! το αβοκαντο δεν κανει να τρωνε
δες και αυτο εδω :

τι βιταμηνες ειναι αυτες; δες αμα εχουν ληξει! αμα του δεινεις φρουτα και λαχανικα δεν νομιζω οτι τις εχει απολυτη αναγκη αλλα για να το βοηθησεις στην πτεροροια του θα μπορυσες
 
Eγω το βλεπω για αρσενικο.Λογικα αν ηταν θηλυκο θα υπηρχαν κυμματιστες γραμμες στην ουρα του.

Οσο για τα στικ μην τα βαζεις. Ειναι εξαιρετικα παχυντικα και δεν του προσφερουν απολυτως τιποτα. Μπορεις να τα χρησιμοποιησεις ομως ως τροπο εκπαιδευσης.

Οι βιταμινες που λες οτι εχεις τι μαρκα ειναι;Εγω χρησιμοποιω το bogena multi-vit της beaphar.

YΓ:Το αλλο σου κοκατιλ η Μαιρα τι επαθε;
 
ειναι whiteface κοκατιλ, αυτό σημαίνει οτι δε μπορείς με σιγουριά να ξέρεις το φύλο και λόγω της ράτσας αλλα και λόγω του νεαρού της ηλικίας, εκτός και αν κάνεις εξέταση dna
καλα τα ειπα; :D

Βασιάννα, μπορείς να ξεχωρίσεις το φύλο των whiteface, αρκεί να έχουν ενηλικιωθεί. Εκεί που χρειάζεται να κάνεις το dna test, για να σιγουρευτείς για το φύλο των πουλιών, είναι στα lutino και albino.
 
Βασιάννα, μπορείς να ξεχωρίσεις το φύλο των whiteface, αρκεί να έχουν ενηλικιωθεί. Εκεί που χρειάζεται να κάνεις το dna test, για να σιγουρευτείς για το φύλο των πουλιών, είναι στα lutino και albino.

Και στα pied.
 
απο τι ειδα τωρα ειναι οι ιδιες βιταμινες με τις δικες σου ακριβως! Γυρισα μια μερα σπιτι κ το ειδα ψωφιο!☹
δε ξερω απο τι...
 
Back
Top