Γενικά Ποια ειναι η θερμοκρασια των καναρινιων;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toni
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

toni

PB Member
Εγγραφή
28 Μαρ 2008
Μηνύματα
188
Πόλη
Κοζάνη
εχει κανενας δοκιμασει να βγαλει πουλακι με θερμενομενη φωλια (απο αναγκη); τα καναρινια τι θερμοκρασια σωματος εχουν; 😕
 
Η θερμοκρασία του αυγού για την εκόλαψη είναι από 37,5 - 37,78 και η θερμοκρασία της κανάρας όταν επωάζει είναι 41,5 και για αυτό την βλέπεις να στριφογυρνάει κάθε λίγο και λιγάκι για να διατηρήσει την σωστή θερμοκρασία. Δύσκολο μου ακόγεται για αναπαραγωγή με θερμενόμενη φωλιά. Ίσως σε κλωσσομηχανή αλλά και πάλι δύσκολο μου φαίνεται.

Φιλικά
 
Το μυστήριο στην θερμοκρασία των προς εκκόλαψιν αυγών,
είναι οτι τα περιθώρεια ανοχής είναι τόσο στενά (απο 37,50-37,78 βαθμοί)
που πραγματικά είναι να απορεί κανείς, πώς είναι δυνατόν
τα θηλυκά να τα διατηρούν πάντα μέσα σ' αυτά τα πλαίσια.
Δεδομένου οτι η θερμοκρασία του σώματος των ενηλίκων είναι 41,5 βαθμοί,
χρειάζονται απο την πλευρά της θηλυκιάς συνεχείς κινήσεις
που να ρυθμίζουν τα ανώτατα και τα κατώτετα όρια αδιαλύπτως.

Υ. Γ 😀 πιάσε κόκκινο Γρηγόρη.
 
Να συγχαρώ και ανοιχτά τους προλαλήσαντες για την εξειδικευμένη γνώση που μοιράστηκαν μαζί μας!
 
εχει κανενας δοκιμασει να βγαλει πουλακι με θερμενομενη φωλια (απο αναγκη); τα καναρινια τι θερμοκρασια σωματος εχουν; 😕
Πιστεύω ότι την πληροφορία την έχουν δώσει ήδη οι προηγούμενοι. Απλά μια απορία έχω. Ποιά είναι η ανάγκη; Ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημα και θες να ζεστάνεις τα αυγά; Το ρωτάω γιατί ίσως η λύση να μην είναι η θερμενόμενη φωλιά αλλά κάτι άλλο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
λογου οτι ειχα προβλημα με μια καναρα μου που επασχε απο δυστοκια, ηθελα να ειμαι προετιμασμενος για να ξερω τι μπορω να κανω. το ελυσα αλιοσ το θεμα τωρα. ευχαριστω σε ολους για τισ πληροφοριες που εδωσαν!

τονι
 
Back
Top