Αναπαραγωγή Ποια ειναι η καλυτερη εποχη για να βαλω ζευγαρια;

ΣΤΕΦΑΝΟΣ

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2007
Μηνύματα
117
Πόλη
Δράμα
θελω να βαλω φετος για πρωτη φωρα καρδερινες, σκαθακια και φανετες ζευγαρια! Πια ειναι η καλυτερη εποχη για να τα βαλω; Και τι πιθανοτητες εχω σαν πρωταρεις;
 
Στέφανε για τις καρδερίνες καλό είναι να είναι μαζί από νωρίς για να ταιριάξουν.
Δηλ. Οκτώβρη Νοέμβρη.
Τίποτα δεν αποκλείει βέβαια επιτυχία και σε αργότερο σμίξημο.
Φυσικά παίζουν πολλά ρόλο, όπως ο χαρακτήρας των πουλιών, ο χώρος, η διατροφή...
Φυσικά παρατήρηση από τον εκτροφέα και υπομονή.
 
Γιώργο, όταν λέμε μαζί εννοούμε με χώρισμα στη ζευγαρώστρα και αν ναι, πότε πρέπει να αφαιρεθεί; Επίσης θα έχει ενδιαφέρον και η απάντηση στο αντίστροφο ερώτημα: Για πόσο καιρό πριν το πρώτο αβγό (θεωρητικά) θα πρέπει να βρίσκονται τα πουλιά μαζί στη ζευγαρώστρα χωρίς το χώρισμα;
 
Οι πιθανότητες που έχεις είναι τόσες όσες έχουμε όλοι μας. Θέλει πολλύ υπομονή και όχι βιασύνες. Προπάντων βέβαια καλό ταίριασμα των πουλιών.Αυτό θα έπρεπε να έχει γίνει από αρχές Οκτώβρη αλλά ποτέ δεν είναι αργά.Βέβαια δεν ξέρω και τί πουλιά διαθέτεις.Αν είναι εκτροφής, περσυνά,ή φετινά, πόσο καιρό τα έχεις στην κατοχή σου. Πρέπει να προσέξεις πολύ και τον χώρο όπου θα τα στεγάσεις. Πίστεψε με δεν έχεις να χάσεις τίποτα με το να προσπαθήσεις. Πάντα βέβαια στο μυαλό σου να έχεις και την αποτυχία. Η γνώμη μου είναι βέβαια να ξεκινήσεις με ζευγάρια καρδερινών ή φανέτων ή σκαρθιών. Όχι πάντως όλα μαζί. Η προσοχή σου θα είναι στραμμένη σε ένα είδος και όχι σε πολλά.
 
Γιώργο, όταν λέμε μαζί εννοούμε με χώρισμα στη ζευγαρώστρα και αν ναι, πότε πρέπει να αφαιρεθεί; Επίσης θα έχει ενδιαφέρον και η απάντηση στο αντίστροφο ερώτημα: Για πόσο καιρό πριν το πρώτο αβγό (θεωρητικά) θα πρέπει να βρίσκονται τα πουλιά μαζί στη ζευγαρώστρα χωρίς το χώρισμα;

Σταύρο προσωπικά δεν χρησιμοποιώ χώρισμα καθόλου.
Υπάρχει όμως μια θεωρία που λέει, έχω τα πουλιά χωρίς χώρισμα αρχικά και τους βάζω χώρισμα (για εξωτερική εκτροφή) περίπου αρχές Μάρτη μέχρι η θηλυκιά να χτίσει φωλιά έτσι ώστε να πυρώσουν περισσότερο.
Μετά αφαιρώ το χώρισμα και αρχίζουν τα βατέματα...)
Δεν το έχω εφαρμόσει.
 
Back
Top