Ασθένειες Ποια ειναι τα συμπτωματα της κοκκινης ψειρας;

Αν και τηλεγραφικό το μήνυμά σου, χωρίς ανάπτυξη για να καταλάβουμε τις απορίες σου... και με βάση τον τίτλο της ερώτησης... Θα σου προτείνω να διαβάσεις πρώτα αυτά το άρθρο... https://community.petbirds.gr/threads/Ακάρεα-και-ψείρες-στα-πουλιά.17693/.
Αν δεν σε καλύψει... ρωτάς.
Απλά θα κάνεις τον κόπο αν θέλεις να γράψεις δυο λόγια παραπάνω στην ανάπτυξη για να μη χρειαστεί να μαντεύουμε.
 
Έχεις ενδείξεις πως υπάρχει στα πουλιά σου κόκκινη ψείρα ή απλά από περιέργεια ρωτάς;
Μια υγρή (όχι μούσκεμα) χαρτοπετσέτα διπλωμένη πάνω στο κλουβί θα σου δείξει μερικές μέρες αργότερα αν υπάρχουν ψείρες στα πουλιά σου.
Η ψείρα αρέσκεται στην υγρασία και το "σκοτάδι" για την ημέρα που κρύβεται... και με τη χαρτοπετσέτα αυτό κάνουμε.
 
Δεν καταλαβα πως μπορω να την εντοπισω

Εγω εχω μια σκονη και ριχνω γυρο απο τα κλουβια και μεσα στο κλουβι
Ή όπως αναφέρθηκε παραπάνω με την χαρτοπετσέτα ή όπως λέει και το άρθρο: "να καλύψετε το κλουβί τη νύχτα με ένα άσπρο πανί. Η εξέτασή του το πρωί, θα παρουσιάσει μικροσκοπικά καφετιά ή κόκκινα στίγματα, εάν το πουλί έχει κόκκινα ακάρεα."
 
Μπορείς, πέρα απ το να τσεκάρεις αραιά και που με την μέθοδο της χαρτοπετσετας, να τα ψεκαζεις μια φορά τον μήνα (τους καλοκαιρινους μηνες-πιο αραιά όταν η θερμοκρασία πέφτει) με chevitren της chevita. Βγάζεις ταιστρες και ποτιστρες ψεκαζεις κλουβια και πουλιά και όλα καλά. :)
 
.. Απλα.. Αν καταλαβω ποτε τιποτα, να το προλαβω (ενημερωτικα)
για την καλύτερη δυνατή ενημέρωση σου αλλά και όλων μας..υπάρχουν τα άρθρα στο φόρουμ, αγαπητέ Φώτη!:)
 
Εγω προσωπικα οταν ειχα ηδη προσβληθει και δεν το ειχα αντιληφθει (ναι καλο στραβαδι ειμαι) το προσεξα γιατι οταν εβλεπα τηλεοραση το βραδυ, 3-4 φορες ακουσα τη νυχτα να χτυπιουνται τα πουλια χωρις λογο. Σαν νυχτερινο πανικο ενα πραγμα.

Τελικα δυστυχως δε χρειαστηκα τεστ χαρτοπετσετας, γιατι εφτασα σε σημειο να ειναι εμφανεις στο κλουβι ακομα και την ημερα. Μακρυα απο σενα, αμα ανα τακτα διαστηματα κανεις το τεστ θα το αντιληφθεις εγκαιρως.
 
Έχεις ενδείξεις πως υπάρχει στα πουλιά σου κόκκινη ψείρα ή απλά από περιέργεια ρωτάς;
Μια υγρή (όχι μούσκεμα) χαρτοπετσέτα διπλωμένη πάνω στο κλουβί θα σου δείξει μερικές μέρες αργότερα αν υπάρχουν ψείρες στα πουλιά σου.
Η ψείρα αρέσκεται στην υγρασία και το "σκοτάδι" για την ημέρα που κρύβεται... και με τη χαρτοπετσέτα αυτό κάνουμε.

Το τεστ δείχνει σίγουρα αποτελέσματα Γιαννη ;
 
Το τεστ δείχνει σίγουρα αποτελέσματα Γιαννη ;
Αν υπάρχει σωστή τοποθέτηση και επιμονή συνήθως ναι.
Σε διαφορετική περίπτωση πρέπει είτε να ξέρεις που θα πρέπει να ψάξεις, είτε να φανείς τυχερός και να πέσεις πάνω τους.
Να σας μεταφέρω τη ρήση που χρησιμοποιούσαν οι πιο παλιοί εκτροφείς για την ψείρα...
Όταν δεν βλέπεις ψείρες... υπάρχουν σίγουρα αρκετές κρυμμένες...
Όταν βλέπεις τις ψείρες... Τότε σίγουρα είναι πάρα πολλές οι κρυμμένες.
 
Back
Top