Γενικά Ποια εποχη γινεται η αναπαραγωγη στα ζεμπρακια;

toliasp

PB Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
169
Πόλη
Χανιά
για σας,θελω να αγωρασω 2 παραδεισια αλλα δεν ξερω τιποτα για αυτα μηπος μπωριτε να μου πειτε πια εποχη γιναιτε η αναπαραγωγη;
 
ξερω οτι συναιχεια ζευγαρωνουν και κανουν και πολλα αυγα, διαβαζα πρην οτι συναιχεια ακομα και τωρα γινωνται αναπαραγωγες, πολυ θερμοαιμα αλλα πολυ ομορφα πουλακια, ειχα παλια αλλα οχι αυτο το ειδος και τραγουδουσανε συνεχως...
 
για σας,θελω να αγωρασω 2 παραδεισια αλλα δεν ξερω τιποτα για αυτα μηπος μπωριτε να μου πειτε πια εποχη γιναιτε η αναπαραγωγη;


Δεν ξερεις τιποτα γι αυτα οπως λες και το πρωτο πραγμα που ρωτας ειναι ποτε ειναι η αναπαραγωγη; 😕

Στο φορουμ υπαρχουνε παρα πολλα θεματα για ζεμπρακια στα εξωτικα πουλια συμπεριλαμβανομενης και της αναπαραγωγης! Πιστευω πως ειναι σωστοτερο να ενημερωθεις πρωτα για τις ιδιαιτεροτητες, τις αναγκες (διατροφικες και γενικοτερες) και συνηθειες του ειδους και αφου προετοιμαστεις για ολα αυτα μετα σκεφτεσαι την αναπαραγωγη.
 
αυτο μου ειρθε στο νου τι να κανουμε. Και γι ανα καταλαβεις αυτο μου αρεσει στα πουλια, μου αρεσουν οι αναπαραγωγες, σε αλους τους αρεσει να τα ακουνε μονο, αυτα ειναι γουστα..
 
αυτο μου ειρθε στο νου τι να κανουμε. Και γι ανα καταλαβεις αυτο μου αρεσει στα πουλια, μου αρεσουν οι αναπαραγωγες, σε αλους τους αρεσει να τα ακουνε μονο, αυτα ειναι γουστα..


Εαν δεν καλυφθουν οι βασικες αναγκες που εχει το καθε ειδος τοτε η αναπαραγωγη ειναι συνηθως μια αποτυχια που μονο καταπονηση και στρες δινει στα πουλια!
 
toliasp είπε:
για σας,θελω να αγωρασω 2 παραδεισια αλλα δεν ξερω τιποτα για αυτα μηπος μπωριτε να μου πειτε πια εποχη γιναιτε η αναπαραγωγη;
toliasp είπε:
ξερω οτι συναιχεια ζευγαρωνουν και κανουν και πολλα αυγα, διαβαζα πρην οτι συναιχεια ακομα και τωρα γινωνται αναπαραγωγες, πολυ θερμοαιμα αλλα πολυ ομορφα πουλακια, ειχα παλια αλλα οχι αυτο το ειδος και τραγουδουσανε συνεχως...
Φοίβος είπε:
Δεν ξερεις τιποτα γι αυτα οπως λες και το πρωτο πραγμα που ρωτας ειναι ποτε ειναι η αναπαραγωγη; 😕

Στο φορουμ υπαρχουνε παρα πολλα θεματα για ζεμπρακια στα εξωτικα πουλια συμπεριλαμβανομενης και της αναπαραγωγης! Πιστευω πως ειναι σωστοτερο να ενημερωθεις πρωτα για τις ιδιαιτεροτητες, τις αναγκες (διατροφικες και γενικοτερες) και συνηθειες του ειδους και αφου προετοιμαστεις για ολα αυτα μετα σκεφτεσαι την αναπαραγωγη.
Συμφωνω αλλα ηταν 1 ερωτηση στην οποια δεν μου απαντηθηκε τελειωποιημενα, γιατι εψαξα στο σιτε διαφορα οπως ειδες στο αρχικο ποστ αναφερο καποια πραγματα που διαβασα και δεν βρηκα μηνες αναπαραγωγεις γιαυτο ρωταω, δεν μπωρω να καταλαβω γιατι πρεπει να αριθμουμε της ερωτησεις πχ στο τελος η αναπαραγωγει κτλ ελευθερια λογου δεν εχουμε;δεν μου αρεσε το αρχικο σου ποστ οπως το εθεσες λιγο βιαια...
 
καθολου βιαια! 🙂 και αν ετσι το εξελαβες πραγματικα δεν το ειχα σκοπο.:)

Δεν εκρινα την αποψη σου απλα μου φανηκε περιεργο ενω εγραψες οτι δεν ξερεις τιποτα γι αυτα να ρωτας πρωτα απ'ολα ποια εποχη γινεται η αναπαραγωγη. Ποιο λογικο μου φαινεται εμενα να ρωταει καποιος που λεει δεν ξερει τιποτα πραγματα του τυπου "τι τρωνε;" "εχουνε καποιες ιδιαιτεροτητες σαν πουλια;" "Τι μεγεθος κλουβιου χρειαζονται;". Αν τα θεωρεις δευτερευοντα δικαιωμα σου να το κανεις και δεν θα σε κρινει κανεις! 😉
 
οκ, αλλα οπως σου ειπα μου αρεσουν οι αναπαραγωγες γιαυτο ηταν και το πρωτο ερωτημα μου καθως στην αναζητηση δεν το βρηκα.. Και δεν το θεωρω δευτερευοντα γιατι ειναι κατι απλον αμαθω τη τρωνε ασ πουμε που το γνωριζω καθως ειχα παλια αλλο ειδος, ενταξει ισως να σου φανηκε καπος αλλα για εμενα θα ηταν καλητερο να απαντουσα αμα ηξερα και τελος καλα, δεν θα ηταν ποιο σωστο να απαντουσαμε στην ερωτησει αμα την ξεραμε και αντιθετος να μην τιν κρινουμε; Τελος παντων δεν πειραζει απλος μαρεσει τα πραγματα τα εχουν ενα τελος το οποιο να ειναι ομοφωνω.
 
OK βρηκα για τα παραδεισια πουλια ενα αρθρο που τα αναφερει ολα, ευχαριστω
 
αυτο μου ειρθε στο νου τι να κανουμε. Και γι ανα καταλαβεις αυτο μου αρεσει στα πουλια, μου αρεσουν οι αναπαραγωγες, σε αλους τους αρεσει να τα ακουνε μονο, αυτα ειναι γουστα..

Και εμένα μου αρέσουν οι αναπαραγωγές και οι μεταλλάξεις. Αλλά θα συμφωνήσω ότι η αναπαραγωγή είναι το τελευταίο που πρέπει να μαθαίνεις για ένα είδος, προέχει η διατροφή, ο χώρος που χρειάζονται, οι ιδιαιτερότητες του είδους. Όταν λες παραδείσια για πιο είδος μιλάς; Διάφορα πουλιά αναφέρονται σαν παραδείσια όπως τα ζέμπρα, κοινωνικοί σπίνοι, γκούλντιανς, πιγκουίνοι κλπ. Καθένα έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες στο ζευγάρωμα. Σε κανένα δεν ισχύει ότι ζευγαρώνει συνέχεια! Τα ζέμπρα και οι κοινωνικοί σπίνοι θεωρρούνται από τα πιο εύκολα στην αναπαραγωγή και αν τα αφήσουμε να ζευγαρώνουν πιθανόν να μην σταματήσουν μέχρι εξαντλήσεως αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα έχουμε και επιτυχημένη αναπαραγωγή συνέχεια. Συνήθως από την τρίτη γέννα και μετά αρχίζουν τα προβλήματα λόγω κούρασης του ζευγαριού. Επίσης κανένα είδος δεν το ζευγαρώνουμε τέτοια εποχή. Μέσα στο κατακαλόκαιρο με υψηλές θερμοκρασίες το μόνο που θα καταφέρουμε θα είναι να έχουμε απώλειες σε νεοσούς (και πολλές φορές και σε γονείς) λόγω ζέστης.
 
για τα ζεμπρα ρωταω.. Τελος παντων απλος δεν μου αρεσει οταν ρωταω κατι να μην μου διναιτε απαντηση(οποιος ξερει φυσικα)και δεν μου αρεσει να κρινουν τις ερωτησεις, εγω αυτο ηθελα να μαθω εκεινει την στιγμη με 2 λεξεις<ζευγαρωνουν τον ταδε μηνα>γιναιτε ολοκληρη διαδικασια για το τι πρεπει να ρωταω και με ποια σειρα, εγω θεωρω σωστο να απανταμε στην ερωτηση αμα ξερουμε και απο εκει και περα ο καθε ενας ξερει τι κανεικαι συμφωνω, πες την γνωμη σου για το οτι για εσενα θα ηταν καλητερο να μαθεις αργοτερα για την αναπαραγωγει τους αλλα οχι και να γραφουμε επιθετικα.. Το οτι <δεν ξερεις τιποτα και θες να μαθεις για την αναπαραγωγει> οπου πρωειπε ενας φιλος απο εδω μεσα αυτο ακουγετε καπος.. Ειρωνικο, αλλα μου ειπαι οτι δεν ειχε τετοιο σκοπο και οκ τοτε.. Απλος εγω ποτε δεν εχω κρινει την ερωτηση του αλου αμα ξερω απαντω αμα δεν ξερω δεν μπαινω στην διαδικασια να κρινω την ερωτηση του αλλου, παντως βασιλη ασχετα με τα οσα εγραψες το οτι συμφωνεις κτλ εισαι ο μονος μαζι με τον fotis-k που μου απαντησατε εν μερη, ευχαριστω
 
Παναγιώτη καλημέρα.
Μην επιτίθεσαι επειδή νομίζεις ότι οι άλλοι σου επιτίθενται ή "σου τη λένε", ας μου επιτραπεί η έκφραση.
Όπως ίσως - κι αν δεν το έχεις - δεί, δές πρώτα μέσω της αναζήτησης ότι μα ότι έχει γραφεί για αυτό που σε απασχολεί, μετά κάνε μια ερώτηση, αλλά πρόσεξε και ποιοί σου απαντάνε πρώτα την κάθε φορά.
Αυτοί με την μεγαλύτερη εμπειρία είναι λογικό να σου λένε το πρέπον και το σωστό εξ αρχής.
Είναι η μεγαλύτερη βοήθεια. Να μαθαίνεις με σωστά βήματα ξεκινώντας από το Α, και σιγά σιγά φτάνεις στο Ω.
Εσύ με το που γεννήθηκες πήγες κατευθείαν στο ΑΕΙ, ή σε όποια εμπας περιπτώσι σχολή σπουδάζεις; Δεν πέρασες από κάποια πρώιμα στάδια;
Η αν οδηγείς, πήρες πρώτα το δίπλωμα με το καλημέρα και μετά έμαθες στην πράξη;
Η κάθε ράτσα έχει τα δικά της. Μπορεί να μοιάζουν μεταξύ τους, αλλά δεν είναι όλα και για όλα τα πτηνά έστω και παρεμφερούς ράτσας, το ίδιο.
Διάβασε, σκέψου, επεξεργάσου το, κάντο κτήμα σου και μετά απάντα και μην γίνεσαι εσύ επιθετικός και απαιτητικός, όσο και αν είναι προτέρημα της ηλικίας σου.
δεν ισχύει παντού και πάντα στη ζωή, ειδικά όταν είμαστε μέσα σε μία κοινότητα ενός φόρουμ με κάποιες αρχές που μία από τις βασικότερες είναι ο σεβασμός όλων και η ευπρέπεια.
Φιλικά,
 
1. Για τα ζεμπρα ρωταω..
2. τελος παντων απλος δεν μου αρεσει οταν ρωταω κατι να μην μου διναιτε απαντηση(οποιος ξερει φυσικα)και δεν μου αρεσει να κρινουν τις ερωτησεις, εγω αυτο ηθελα να μαθω εκεινει την στιγμη με 2 λεξεις<ζευγαρωνουν τον ταδε μηνα>
3. Γιναιτε ολοκληρη διαδικασια για το τι πρεπει να ρωταω και με ποια σειρα, εγω θεωρω σωστο να απανταμε στην ερωτηση αμα ξερουμε και απο εκει και περα ο καθε ενας ξερει τι κανεικαι συμφωνω, πες την γνωμη σου για το οτι για εσενα θα ηταν καλητερο να μαθεις αργοτερα για την αναπαραγωγει τους αλλα οχι και να γραφουμε επιθετικα.. Το οτι <δεν ξερεις τιποτα και θες να μαθεις για την αναπαραγωγει> οπου πρωειπε ενας φιλος απο εδω μεσα αυτο ακουγετε καπος.. Ειρωνικο, αλλα μου ειπαι οτι δεν ειχε τετοιο σκοπο και οκ τοτε.. Απλος εγω ποτε δεν εχω κρινει την ερωτηση του αλου αμα ξερω απαντω αμα δεν ξερω δεν μπαινω στην διαδικασια να κρινω την ερωτηση του αλλου,
4. Παντως βασιλη ασχετα με τα οσα εγραψες το οτι συμφωνεις κτλ εισαι ο μονος μαζι με τον fotis-k που μου απαντησατε εν μερη, ευχαριστω

1. Μιας και έχω ασχοληθεί αρκετά με το συγκεκριμένο είδος ότι χρειαστείς στη διάθεσή σου.
2. Αφού το φόρουμ είναι μια κοινότητα με πλήρη ελευθερία ο καθένας απαντά σε όποια ερώτηση τίθεται όπως κρίνει καλύτερα. Εδώ νομίζω πως κάνουμε κουβέντα αλλιώς όλες σχεδόν τις πληροφορίες μπορούμε να τις βρούμε και με μια αναζήτηση στο Google.
3. Πολλές φορές στον γραπτό λόγο μπορεί να παρεξηγήσουμε το ύφος του συνομιλητή μας. Μου έχει συμβεί. Δεν βλέπουμε την έκφρασή του παρά μόνο διαβάζουμε τις απόψεις του. Προσπάθησε να το έχεις στο νου αυτό γιατί ίσως και να μην το είπε ειρωνικά αλλά προσπαθώντας να σε βοηθήσει να βάλεις σε μια σειρά τις προτεραιότητες που πρέπει να έχεις για κάθε κατοικίδιο που αποκτάς.
4. Παρακαλώ και πάντα στη διάθεσή σου. Ααα υπάρχουν πολλές μεταλλάξεις στα ζέμπρα και γίνονται άπειροι συνδυασμοί μεταξύ τους, ψάξτο λίγο μπορεί να σε ενδιαφέρει.
 
Back
Top