Γενικά Ποια εποχη ειναι καλυτερη να παρει καποιος παπαγαλο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billpar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billpar

PB New Member
Εγγραφή
26 Σεπ 2008
Μηνύματα
42
Πόλη
Αθήνα
😕Οπως σας ειπα ενδιαφερομαι για αγορα παπαγαλου και θελω να με συμβουλεψεται ποια εποχη ειναι καλτερη να αγορασω εναν παπαγαλο😕
 
Κατάλληλη εποχή δεν υπάρχει, εσύ πότε θα είσαι έτοιμος υπάρχει(εννοώ πότε εσύ θα μπορείς να ανταπαξέλθεις στην απόκτησή του, γνώσεις, ψάξιμο, με ποιό είδος θα ασχοληθείς κτλ) συνήθως μωρά βρίσκεις απο Απρίλιο έως Αύγουστο αλλά και σε άλλα χρονικά διαστήματα μπορείς να βρείς.
 
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια εποχή πιο κατάλληλη κατά κανόνα. Πιο πολυ παίζει ρόλο μια περίοδος που να βολεύει εσένα, δηλαδή μια περίοδος που δεν θα έχεις πολλές υποχρεώσεις και θα περνάς παραπάνω χρόνο στο σπίτι, ώστε να ασχολείσαι αρκετές ώρες μαζί του..Ok πάντα πρέπει αλλά ειδικά τον πρώτο καιρό που όλα θα του είναι νέα, καλό είναι να υπάρχει περισσότερος χρόνος για να σε συνηθίσει..Αν το πάρεις και δεν έχει απογαλακτιστεί και το ταίζεις με σύριγκα, προυποθέτει αρκετό χρόνο επίσης.. Και κάποια περίοδο που θα υπάρχουν γέννες μικρών διαθέσημες! Αυτό νομίζω εγώ..Αν είναι κανείς πιο έμπειρος να πει κάτι...
 
Ανάλογα το είδος. Μωρά αποκαλούμε τα πουλιά πρίν αυτά απογαλακτιστούν και αρχίσουν να τρώνε μόνα τους. Συνήθως 2-3 μηνών.
 
μωρό δε θέλεις;αν θέλεις μωρό την εποχή που σου έγραψε ο Γρηγόρης... Δε γεννάνε όλο το χρόνο τα πουλάκια...΄κι έπειτα τι σχέση έχει η εποχή;όποτε είσαι έτοιμος και, σκέψου, σε χρειάζεται για μια ζωή όχι μόνο όταν είναι μωράκι, ο παπαγάλος ζει πολλά χρόνια και σε χρειάζεται όλα τα χρόνια της ζωής του!
 
το ξερω δεν ειπα κατι τετοιο! Για να καταλαβω ποσο μηνων μπορω να τον παρω απο τον εκτροφεα
 
Κατάλληλη εποχή δεν υπάρχει, εσύ πότε θα είσαι έτοιμος υπάρχει(εννοώ πότε εσύ θα μπορείς να ανταπαξέλθεις στην απόκτησή του, γνώσεις, ψάξιμο, με ποιό είδος θα ασχοληθείς κτλ) συνήθως μωρά βρίσκεις απο Απρίλιο έως Αύγουστο αλλά και σε άλλα χρονικά διαστήματα μπορείς να βρείς.


Ξαναδιαβασέτο μια ακόμα. Ρξε μια ματιά και εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλος-Σενεγάλης-poicephalus-senegalus.2604/
 
Back
Top