Διατροφή Ποια εταιρία τροφών να προτιμήσω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dread05
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dread05

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2014
Μηνύματα
401
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ταΐζω τα πουλιά με manitoba canary best premium εδώ και περίπου ενάμιση χρόνο. Γενικά είμαι ευχαριστημένος με την τροφή, πλην του ότι το συμπλήρωμα που έχει η τροφή έχει αρκετά άσχημη οσμή. Σκέφτομαι να δοκιμάσω κάποια άλλη τροφή, αλλά δεν ξέρω ποιες εταιρίες να δοκιμάσω. Κάποιες που βλέπω είναι οι Versele - Laga prestige και Quiko Premium.
 
Εγώ δεν κατάλαβα τι εννοείς "συμπλήρωμα τροφής". :)
Μέσα στη συγκεκριμένη τροφή,ως συμπλήρωμα, υπάρχουν κάτι μικρά κίτρινα σαν "μπιλάκια" που ονομάζονται nectar manitoba. Δεν ξέρουμε από τι αποτελούνται, όμως κάποια πουλιά τα προτιμούν ενώ κάποια άλλα όχι.
Εγώ που χρησιμοποιώ την συγκεκριμένη τροφή, δεν έχω μυρίσει ποτέ κάτι άσχημα μέσα της και μάλιστα ακόμα και τα πουλιά μου το τρώνε και αυτό.
 
Μέσα στη συγκεκριμένη τροφή,ως συμπλήρωμα, υπάρχουν κάτι μικρά κίτρινα σαν "μπιλάκια" που ονομάζονται nectar manitoba. Δεν ξέρουμε από τι αποτελούνται, όμως κάποια πουλιά τα προτιμούν ενώ κάποια άλλα όχι.
Εγώ που χρησιμοποιώ την συγκεκριμένη τροφή, δεν έχω μυρίσει ποτέ κάτι άσχημα μέσα της και μάλιστα ακόμα και τα πουλιά μου το τρώνε και αυτό.
Ααα! Αυτό νομίζω πως είναι γύρη... κάποτε έπαιρνα και εγώ μανιτόμπα. Τα δικά μου αν θυμάμαι καλά δεν τα τιμούσαν τα πορτοκαλοκίτρινα μπιλάκια! 😛
 
Νεκταρ το ονομαζουν, και οντως δεν εχω βρει κατατοπιστικη απαντηση για το τι περιεχει. Τα καναρινια μου δεν το τρωνε 99% εκτος αν πεσει λορδα. Αντιστοιχο χει και στη συσκευασια για τους παπαγαλους, οι οποιοι μπορω να πω με ασφαλεια οτι το τιμουν δεοντος.
Ασχημη οσμη δεν εχω προσεξει σε καμια απο τις δυο τροφες ομως.
 
Κάποιες που βλέπω είναι οι Versele - Laga prestige και Quiko Premium

.. Αν αναφέρεσαι σε μικρές συσκευασίες,θα σε βοηθήσω γράφοντας απλά την δική μου σειρά προτίμησης:
1ο - vadigran original 1kg
2o - verselle-laga prestige 1kg
3o - quiko premium 1kg

.. Επέλεξε σωστά και με σύνεση...👍
 
Με 16.5% ρούπσεν πως γίνετε να είναι πρώτη στις προτιμήσεις Δημήτρη; :)
.. Αγαπητέ Λάμπρο,θα το ξαναπώ για τελευταία όμως φορά.. Μιας και μετά τη 2η-3η κουράζει..🙁

..όσον αφορά τις μικρές επώνυμες συσκευασίες 1kg έως 2,5kg που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή στην αγορά μας..αυτή είναι η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΣΕΙΡΑ προτίμησης.
Δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να προτείνω σε φίλους που τώρα ξεκίνησαν να ασχολούνται με το χόμπυ μας, να..φτιάξουν δικό τους μείγμα.. Θα τα βρουν μπαστούνια και εν συνεχεία και τα πουλιά που φιλοξενούν.

Τι θα έλεγες να μας παρουσιάσεις και τη δική σου θέση και άποψη; Σίγουρα θα φανεί χρήσιμη..👍
 
Δημήτρη δεν ξέρω τί θέλει ο φίλος να φτιάξει ή τί να πάρει. Οτιδήποτε χωρίς ρούπσεν και χωρίς πρασινοκόκκινα μπισκότα θα πρότεινα εγώ. Το ρούπσεν εγώ στα πουλάκια μου δεν το δίνω και ας λένε ότι θέλουνε.
 
1)Δημήτρη δεν ξέρω τί θέλει ο φίλος να φτιάξει ή τί να πάρει.
2)Το ρούπσεν εγώ στα πουλάκια μου δεν το δίνω και ας λένε ότι θέλουνε.

1).. Μα αναφέρεται σε κάποιες μάρκες,Λάμπροκαι ζητά πληροφορίες ή ακόμη και βοηθητική καθοδήγηση!
2)πολύ ωραία! αυτό έπρεπε να γραφεί εξ'αρχής από μέρους σου και να καταχωρηθεί ως θέση σου.:)
 
Back
Top